Контакт

Свет

Велика Британија замрзна руски имот oд 20 милијарди долари

Објавено пред

Британската влада објави дека замрзнала средства во вредност од 20,5 милијарди долари што ги поседуваат руски олигарси, поединци и компании санкционирани поради инвазијата на Москва врз Украина.

dobivaj vesti na viber

Русија стана најсанкционирана земја од Велика Британија, објави Канцеларијата за спроведување на финансиските санкции (ОФСИ), дел од Министерството за финансии, во својот годишен извештај.

Рускиот милијардер Роман Абрамович и бизнисменот Михаил Фридман се меѓу санкционираните оваа година, заедно со претседателот Владимир Путин, неговото семејство и воените команданти.

 

Свет

Естонија купува американски ракетни системи ХИМАРС

Објавено пред

Естонија, членка на НАТО, го потпиша најголемиот договор за оружје во својата историја, а тоа е купување на шест напредни системи за лансирање ракети од Соединетите држави. Оваа балтичка држава, која граничи со Русија, вчера финализираше зделка вредна повеќе од 200 милиони долари, соопшти денеска естонскиот инвестициски центар за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Испораката на првиот високомобилен артилериско-ракетен систем (HIMARS) е планирана за 2024 година, а договорот вклучува и ракети со дострел до 300 километри. Руската инвазија на Украина во Естонија се смета за закана за националната безбедност, што ја натера владата да ги зголеми воените трошоци во следните четири години на 2,5 отсто од нејзиниот бруто домашен производ (БДП) за да ги надгради своите вооружени сили.

Другите две балтички држави, Летонија и Литванија, имаат намера да купат ракетни системи ХИМАРС. Соединетите Американски Држави претходно ја снабдуваа Украина со тие системи.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија тајно набавила „флота во сенка“ од 100 танкери за да се бори со санкциите од Западот

Објавено пред

Русија тајно набави 100 танкери оваа година како одговор на нафтените санкции што Западот и ги наметна на Москва, објави Фајненшл тајмс, цитирајќи извори од бродската индустрија и аналитичари.

dobivaj vesti na viber

Москва, која во голема мера се потпира на суви танкери за транспорт на својата сурова нафта, се проценува дека има набавено повеќе од 100 танкери преку директни или индиректни набавки. Енергетските консултанти од компанијата Ристад велат дека Русија годинава набавила 103 танкери, делумно преку директни набавки, а делумно преку прераспределба на бродови што ги користат Иран и Венецуела, две земји кои исто така се под санкции од Западот.

Желбата на Кремљ да го организира она што нафтената поморска индустрија го нарекува „Руска флота во сенка“ е обид да се заобиколат новите меѓународни ограничувања за руската нафта. Тие ја вклучуваат забраната на ЕУ за увоз на руска нафта, која стапува на сила во понеделник, но и новата глобална граница на цената на рускиот гас од 60 долари за барел, која ЕУ ја поддржа во петокот и е дел од пошироката иницијатива на Г7. група, која ги обединува најмоќните светски економии.

Трговците изјавија за ФТ дека руската „флота во сенка“ ќе го намали влијанието на таквите мерки, но нема да го елиминира целосно. Казнените мерки на ЕУ и Г7 треба да ја отсечат Москва од глобалната флота на танкери, бидејќи на осигурителите како што е Лојд од Лондон им е забрането да ги осигуруваат танкерите што превезуваат руска нафта, без оглед на дестинацијата, освен ако не се продава според шемата за ограничена цена.

Меѓутоа, Русија веќе пред извесно време објави дека нема да продава нафта на ниту една земја која спроведува ограничување на цената, што значи дека би можела да одбие да продава нафта под условите поставени од Западот. Наместо тоа, таа планира да ја користи својата нова флота за снабдување со нафта на земји како Индија, Кина и Турција, кои станаа големи купувачи на руска нафта бидејќи Европа го намалува увозот.

Станува збор за бродови стари меѓу 12 и 15 години, кои се очекуваше да завршат во бродоградилиштето во наредните години, изјави за ФТ Аноп Синг, шеф на лондонската бродска компанија „Бремар“. „Тоа се клиенти со кои ние, како некој кој долго време се занимаваме со овој бизнис, не сме запознаени. Убедени сме дека повеќето од овие бродови се купени за потребите на Русија“, додаде тој.

„Бројот на танкери што ѝ се потребни на Русија за да ја транспортира целата своја нафта е огромен“, вели Крег Кенеди, експерт за руска нафта во Дејвис центарот на Универзитетот Харвард. „Видовме голем број продажби на неименувани купувачи во последниве месеци, а во последните недели голем број од овие танкери се појавија во Русија за да го земат својот прв товар на сурова нафта“, додаде тој.

Да потсетиме, групата земји Г7 и Австралија вчера објавија дека се договориле за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел откако членките на Европската унија го надминаа отпорот на Полска и претходно постигнаа политички договор. истиот ден.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон им порача на Французите: Можни се прекини на струја, но не паничете

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека нема потреба од паника поради можни прекини на струја оваа зима и ги повика граѓаните да трошат помалку енергија.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за француската ТВ станица ТФ1, Макрон негираше дека причината за можните прекини на електричната енергија е несоодветното управување со програмата за рестартирање на нуклеарниот реактор на државната комунална компанија ЕДФ.

„Прво, да бидеме на чисто: без паника! Легитимно е владата да се подготвува за екстремни сценарија во кои струјата би била исклучена по неколку часа на ден доколку нема доволно“, рече Макрон, а пренесе „Скај њуз“.

Шефот на францускиот мрежен оператор RTE во четвртокот рече дека оваа зима може да има прекини на електрична енергија неколку дена и дека владата почнала да ги информира локалните власти како да се справат со ситуацијата.

ЕДФ неодамна имаше повеќе тешкотии со работата на нуклеарните централи, при што производството на енергија падна на најниско ниво во последните 30 години. Ова се случи во време кога Европа се обидува да најде алтернатива за снабдувањето со руски гас.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија6 часа

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија6 часа

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет8 часа

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија9 часа

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава10 часа

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт10 часа

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија10 часа

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет11 часа

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет11 часа

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет11 часа

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија21 час

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет21 час

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет24 часа

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет24 часа

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија1 ден

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија1 ден

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет1 ден

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет1 ден

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...