Контакт

Свет

Велика Британија ќе им забрани влез на мигрантите што не зборуваат англиски

Објавено пред

Велика Британија ќе им забрани влез на мигрантите што не зборуваат англиски и на неквалификувани работници во странство, според планот за имиграција по брегзит претставен од владата, пренесува „Спутник“.

Во планот се апелира до бизнисите веќе да не се потпираат на евтина работна сила и наместо тоа, да инвестираат во автоматизација и задржување на персоналот. Властите посочуваат дека со намалувањето на целокупната миграција во Велика Британија се реализираат предлозите за брегзитот што ги бара гласачкото тело, а истовремено се исполнуваат и ветувањата дадени пред последните избори.

Владата претходно соопшти дека сака да го прифати австралискиот имиграциски систем базиран на поени според кој мигрантите би се рангирале според одредени критериуми – јазични вештини, квалификации и работно искуство, при што се фаворизираат висококвалификувани апликанти.

Според новиот план, мигрантите што сакаат да работат во Велика Британија мора да зборуваат англиски и да имаат понуда за квалификувана работа. Ова ќе им донесе 50 бода, но за да може да работат во Велика Британија, ќе треба да имаат 70, а бодови ќе се доделуваат за квалификации, за работа во сектор во кој има недостиг од работници или за докторат по предмет релевантен за работата.

Владата постави и праг за плати. Така, секој што сака да работи во Велика Британија, мора да има годишна плата од 25.600 фунти (33 000 долари) иако и луѓето што заработуваат основна плата од 20.480 фунти би биле прифатливи ако има недостиг од нивните вештини. Според списокот на Советодавниот комитет за миграции, постои недостиг од градежни инженери, лекари, медицински сестри, психолози и од класични балетски танчари.

Британските власти соопштија дека работниците од ЕУ и оние што не доаѓаат од ЕУ ќе бидат третирани на ист начин кога на 31 декември ќе заврши слободното движење Велика Британија-ЕУ.

Планот на владата предизвика остра осуда од бизнис-лидерите, синдикатите и од опозицијата. Британскиот синдикат „Унисон“, кој ги претставува здравствените работници, рече дека системот предизвикува апсолутна катастрофа за секторот за нега, а портпаролката за внатрешни работи на либералдемократите, Кристин Жардин, рече дека планот се заснова на ксенофобија.

Тие сметаат дека предлогот на владата ќе резултира со загуба на работни места и затворање фабрики. Сепак, секретарот за внатрешни работи, Прити Пател, рече дека новиот систем за имиграција ќе се погрижи во Велика Британија  да доаѓаат само најпаметните и најдобрите.

Свет

(Видео) 57 полицајци дадоа отказ по инцидентот во Бафало кога беше турнат старец на земја

Објавено пред

Сите педесет и седум полицајци во Бафало дадоа отказ откако двајца полицајци беа суспендирани бидејќи турнаа на земја 75-годишен маж кој протестираше, објави Си-ен-ен.

Во тек е истрага за инцидентот, кој гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо, го нарече целосно неоправдан и срамотен.
Си-ен-ен додава дека турнатиот човек е тешко повреден.

Видеото кое кружи на американските медиуми, покажува како неколку полицајци се движат кон 75-годишникот, а двајца од нив го туркаат на земја. Тој паѓа на земјата додека полицајците поминуваат покрај него, а по неколку секунди се гледа како од главата му истекува крв.

Инцидентот се случил за време на протестите на плоштадот Нијагара, што се одржа во чест на Џорџ Флојд. Се работи за МАртин

Гугин, кој е хоспотализиран и е во тешка, но стабилна состојба.
Во единицата за итни случаи отказ дале 57 полицајци, а градоначалникот изјавил дека сега градот е без оваа единица.

Претседателот на здружението на полицајци во Бафало, Џон Еванс, рекол дека полицајците само ја почитувале наредбата да го расчистат плоштадот.

Прикажи повеќе...

Свет

Големи протести против расизмот се шират во светот

Објавено пред

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во Европа и Австралија, како и стотина во Токио и Сеул, за да ги поддржат американските протести против полициската бруталност.

Протестите кои се шират во светот покажуваат се поголем бес и гнев поради полициските постапки кон етничките малцинства, а избија откако американски полицаец на 25 мај во Минеаполис, со колено на вратот го задуши Афроамериканецот Џорџ Флојд, за време на апсење.

Протести против расизмот какви што не се видени досега на Стариот континент, сега се шират во делови на Европа, со десетици илјади демонстранти на улиците.

Во Лондон и покрај дождот на улица излегоа илјада демонстранти, собирајќи се пред зградата на парламентот. Демонстрантите носеа заштитни маски поради коронавирусот и извикуваа слогани како „Без правда нема мир, не за расистичката полиција“, исто како и демонстрантите во САД.

Министерката за внатрешни работи, Прити Пател ги повика луѓето да не излегуваат на протестите поради опасност од пандемијата. Коронавирусот во Британија одзеде најмногу животи после САД.

На протест излегоа и граѓаните на Берлин, Хамбург и на Варшава.

Париските власти ги забранија протестите пред американската амбасада и на ливадите околу Ајфеловата кула, но демонстрантите сепак се собраа покрај амбасадата на САД, носејќи натписи како „Црните животи се важни“. Силите за безбедност поставија заштитна ограда преку плоштадот за да ги спречат демонстрантите дополнително да се доближат до амбасадата, а во близина е и Ајфеловата кула, седиштето на францускиот претседател.

Протестите се одржаа и во Азија и во Австралија, но со помал одѕив поради мерките за физичка дистанца кои се на сила.

Полицијата во Бризбејн, еден од австралиските градови во кои се одржаа протести, проценува дека на улиците излегле 10 илјади луѓе, кои носеле заштитни маски и натписи „Црните животи се битни“. Многумина се завиткале во абориџински знамиња, повикувајќи на престанок на лошиот полициски третман врз автохтоното австралиско население.

Судот во Сиднеј ја отфрли забраната за собир поради коронавирусот, па на протестот излегоа неколку илјади луѓе.

Во Токио демонстрантите се собраа и против наводната полициска бруталност кон Курдите.

Неколку десетици илјади јужнокорејски активисти од странство се собраа во Сеул, додека во Банкок активистите својот протест го изразија на интернет.

Тајланѓаните пак се снимаат во црна облека, со рацете во воздух и со натписи за поддршка на американските демонстранти.

Прикажи повеќе...

Свет

Џо Бајден официјално демократски кандидат за претседател на САД

Објавено пред

Демократот Џо Бајден официјално е противкандидат на републиканецот Доналд Тремп на претседателските избори во ноември во САД. Веста ја објави тој на Твитер, каде напиша дека обезбедил 1.991 делегати и дека „ќе се бори за победа во битката за душата на нацијата“.

Се очекуваше да ја добие номинацијата на партијата уште од април кога Берни Сандерс се повлече од трката.

Коронавирусот ја погоди економијата, но и граѓанските протести кои се одвиваат сега во земјата поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, се очекува да доминираат на изборите.

Бајден, кој беше потпретседател за време на претседателската функција на Барак Обама, ја започна кампањата во колеблив стил во Ајова и Њу Хемпшир, но потоа изгради импулс со убедлива победа во Јужна Каролина, анализира Би-би-си. Потоа доминираше на таканаречените натпревари во Супер вторник, победувајќи до 10 од 14 држави.

77-годишниот Бајден ја обезбеди номинацијата на партијата, откако седум држави и округот Колумбија во вторникот одржаа претседателски избори.

Ова е негов трет обид да стане претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Големи протести против расизмот се шират во светот

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во Европа и Австралија, како и стотина во Токио и Сеул, за да ги поддржат...

Македонија4 часа

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија5 часа

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија7 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион7 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет8 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет9 часа

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет10 часа

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт10 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија21 час

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет1 ден

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија1 ден

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија1 ден

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија1 ден

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија1 ден

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија1 ден

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија1 ден

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија1 ден

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет1 ден

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ1 ден

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Досие