Контакт

Свет

Ветувачки резултати за вакцината против корона која се прима преку уста

Објавено пред

Испитувањата за експериментална орална вакцина како засилувачка доза против коронавирус кај мајмуни, што може да се дава на луѓе кои веќе имаат антитела од претходна вакцинаија или закрепнуваат од болеста, покажале ветувачки резултати и најверојатно наскоро истата ќе биде тестирана на луѓе, соопштија од компанијата која ја произведува.

dobivaj vesti na viber

Оралната бустер-доза на вакцината користи традиционална технологија за вакцини во која безопасен вирус носител ги пренесува протеините од коронавирус до клетките на површината на јазикот или на слузницата на образите и грлото, стимулирајќи производство на антитела кои можат да го блокираат вирусот пред тој да навлезе во телото, вели доктор Стивен Расел, извршен директор на „Виријад“ (Vyriad) во Рочестер, Минесота, кој ја водел студијата.

„Не само што оралната вакцина против Ковид-19 би била поедноставна и поприфатлива… туку може да доведе и до подобар имунитет бидејќи се применува на место од каде што коронавирусот обично влегува во организмот“, додава тој.

Кај мајмуните, една недела по вакцинацијата, нивото на антитела се зголемило речиси 100 пати, без никакви несакани ефекти, објаснува Расел.

Резултатите од студијата беа објавени на bioRxiv.

Се вели дека „Виријад“ соработува со американската Администрација за храна и лекови во однос на плановите за испитувања на луѓе.

Студијата сè уште не минала низ стручна рецензија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Пукање на матура во Вирџинија, има мртви и ранети: 19-годишник влета во толпата со четири пиштоли

Објавено пред

Две лица загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случи во американската сојузна држава Вирџинија за време на церемонијата на доделување дипломи.

dobivaj vesti na viber

Маж вооружен со четири пиштоли уби две лица и рани пет други кога отвори оган врз толпата на церемонијата на дипломирање во Ричмонд, Вирџинија.

Полицијата соопшти дека го уапсила осомничениот, 19-годишник кој познавал една од жртвите и се верува бил скаран со неа.

Тој пукал во неа додека стоела во толпата, која штотуку го напуштила кампусот на Универзитетот Вирџинија Комонвелт, каде што се одржувале локалните церемонии за доделување дипломи, се вели во соопштението на полицијата.

Осомничениот побегнал од местото на настанот и бил уапсен, а кај него биле пронајдени четири пиштоли, од кои можеби три биле употребени.

Загинатите се на возраст од 18 и 36 години, а меѓу ранетите е 31-годишен маж, кој се здобил со повреди опасни по живот, додека други четворица на возраст од 14, 32, 55 и 58 години се повредени, соопшти полицијата.

Деветгодишно девојче било удрено од автомобил во паниката која настанала при пукањето, а при падот се повредени неколку лица, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Свет

Спасувачите се жалат: не е проблем водата туку Русите кои не гаѓаат од другата страна

Објавено пред

Спасувачите кои работат на украинската страна на реката Днепар известуваат дека работат под оган.

dobivaj vesti na viber

„Најголемиот проблем во моментов не е водата, туку Русите од другата страна на реката кои не гранатираат“, рече Ендрју Негрич, кој ги координира спасувачките напори за американската хуманитарна организација „Глобална мисија за зајакнување“.

Доцна синоќа новинарите на „Ројтерс“ слушнале четири артилериски удари во близина на станбена зона, од која биле евакуирани цивили поради поплавите предизвикани од уривањето на браната Нова Каховка.

Прорускиот градоначалник на блискиот град Нова Каховка, кој е под руска окупација, изјави дека по уништувањето на браната исчезнале најмалку седум лица, пренесува руската агенција Тас.

Засега не се пријавени жртви поврзани со поплавите, но советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби изјави дека поплавите „веројатно предизвикале многу жртви“.

Прикажи повеќе...

Свет

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

Објавено пред

Компанијата „Maxar Technologies“ објави сателитски фотографии од село во јужниот регион Херсон, направени пред и по уништувањето на браната и поплавите како резултат на тоа.

dobivaj vesti na viber

Горната фотографија го прикажува селото Корсунка направено со сателит на 15 мај, додека долната фотографија е направена вчера откако селото било поплавено.

На фотографијата подолу е прикажана споредба на фотографии од домови и фарми во селото Корсунка на 15 мај и вчера по поплавата предизвикана од уништувањето на браната Нова Каховка.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека добил сериозна и моќна понуда од лидерите на западните земји за испраќање борбени авиони Ф-16 во Киев. Тој додаде дека чека конечен договор со клучните сојузници.

„Нашите партнери знаат колку авиони ни се потребни“, рече Зеленски.

Киев сега чека конечен договор со своите сојузници, вклучително и „заеднички договор со САД“, рече Зеленски. Се уште не е јасно кои сојузници на Киев се подготвени да испратат западни авиони во Украина.

Околу 42.000 луѓе се во опасност од поплави од двете страни на реката Днепар по вчерашното уништување на браната Нова Каховка, соопштија денеска украинските власти, предупредувајќи дека врвот на водениот бран ќе следи денеска.

Вчера, шефот на агенцијата за помош на ОН, Мартин Грифитс, му соопшти на Советот за безбедност дека уништувањето на браната ќе има „тешки и далекусежни последици за илјадници луѓе на југот на Украина од двете страни на линијата на фронтот, кои ќе ги загубат домовите, храната, водата за пиење и средствата за живот“.

„Вистинските размери на оваа катастрофа ќе станат појасни дури во наредните денови“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Пукање на матура во Вирџинија, има мртви и ранети: 19-годишник влета во толпата со четири пиштоли

Две лица загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случи во американската сојузна држава Вирџинија за време на...

Македонија17 минути

Меџити денеска ќе ги даде причините за смената на доктор Јовев

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска треба да ги објасни причините за смената на докторото Сашко Јовев. Меџити предупреди дека...

Свет26 минути

Спасувачите се жалат: не е проблем водата туку Русите кои не гаѓаат од другата страна

Спасувачите кои работат на украинската страна на реката Днепар известуваат дека работат под оган. „Најголемиот проблем во моментов не е...

Свет35 минути

Сателитски снимки го покажуваат размерот на катастрофата во Украина: водата проголта цели градови, куќи, паркови

Компанијата „Maxar Technologies“ објави сателитски фотографии од село во јужниот регион Херсон, направени пред и по уништувањето на браната и...

Македонија2 часа

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба....

Свет12 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија14 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија14 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија16 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ16 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија19 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ21 час

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија21 час

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија22 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија22 часа

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ23 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет1 ден

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион1 ден

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет1 ден

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...