Контакт

Свет

(Видео) Австралиска сенаторка ја нарече кралицата Елизабета Втора колонизаторка

Објавено пред

Лидиа Торп, австралиска сенаторка со абориџинско потекло, за време на полагањето заклетва на нејзиниот мандат во австралискиот парламент, ја нарече колонизатор кралицата Елизабета Втора. Кралицата Елизабета е формално лидер на Австралија.

dobivaj vesti na viber

„Јас, суверената Лидиа Торп, свечено и свечено потврдувам и изјавувам дека ќе бидам верна и ќе бидам вистински лојална на Нејзиното колонизаторско височество кралицата Елизабета Втора“, рече Торп за време на заклетвата пред да биде прекината од лидерот на Сенатот Сју Лајнс и други претставници.

Еден претставник рече дека Торп не е вистински сенатор додека не положи заклетва соодветно. Лајнс ја замоли Торп да положи заклетва точно како што е напишано. Торп го направи тоа со стегната тупаница крената високо.

Австралија стекна независност во 1901 година, откако беше колонија на Велика Британија повеќе од еден век. Британската кралица Елизабета ја носи титулата кралица на Австралија.

Во Австралија се зголемуваат повиците да се прекинат врските со британското кралско семејство и да се прогласи република.

Свет

Украина не презема одговорност за експлозиите на Крим

Објавено пред

Киев не е одговорен за вчерашните експлозии во руската воздухопловна база на Крим, изјави Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, сугерирајќи дека можеби станува збор за диверзантски акции на партизански единици, пренесува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

На новинарско прашање дали Украина ја презема одговорноста за експлозиите на Крим, Подољак одговори: „ Се разбира дека не. Што имаме ние со тоа?“, наведува британската агенција.

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидентот на аеродромот на Крим, соопшти вчера локалното Министерство за здравство.

Руското Министерство за одбрана претходно соопшти дека на аеродромот на Крим експлодирала муниција, но дека немало никаков напад, а ниту авион не е оштетен, пренесе ТАСС.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина најави нулта толеранција за „сепаратистичките активности“ во Тајван

Објавено пред

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во близина на островот, кои се одржаа по посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван.

dobivaj vesti na viber

Пелоси го посети Тајван минатата недела, највисокиот американски функционер во последните децении и покрај силните предупредувања од Кина, која се обидува да го задржи Тајван изолиран на светската сцена.

Кинеската Канцеларија за работи на Тајван во средата објави бела книга, во која е наведено како има намера да го интегрира островот преку серија економски иницијативи и воен притисок.

Подготвени сме да создадеме голем простор за мирно обединување, но нема да оставиме простор за сепаратистички активности во каква било форма“, се наведува во документот, пренесе АФП.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинескиот остров Хаинан, погоден од Ковид, сега го очекува тропска бура

Објавено пред

Централната метеоролошка опсерваторија издаде жолто предупредување за тајфун и очекува седмата бура во годината да стигне до островот Хаинан и провинцијата Гуангдонг околу пладне.

dobivaj vesti na viber

Силните ветрови од тропската бура Мулан се очекува да го зафатат Јужното Кинеско Море кон островот Хаинан во среда, зголемувајќи ја можноста за прекин на масовното тестирање на островот одмор кој се бори со голема пандемија на Ковид-19.

Централната метеоролошка опсерваторија издаде жолто предупредување за тајфун и очекува седмата бура во годината да стигне до островот Хаинан и провинцијата Гуангдонг околу пладне.

Можна е брзина на ветерот до 62 км/ч, соопшти опсерваторијата во Хонг Конг.

Во четврток рано попладне се очекува ветрови со силна ветровила да зафатат поголем дел од брегот на Јужното Кинеско Море.

Кина го активираше IV. нивото на итна реакција поради опасните ветрови и обилните дождови, објавија медиумите.

Мулан би можел да спречи тестирање на коронавирус на Хаинан, кој се обидува да ја спречи појавата што ги блокираше туристите во шпицот на сезоната на островот познат како „Хаваи на Кина“.

Голем контингент на здравствени работници беше испратен на островот да помогне.

Островот Хаинан пријавил 1.314 симптоматски и 585 асимптоматски случаи на Ковид во периодот од 1 до 9 август, пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Гори борова и дабова шума во охридско

Се уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори...

Свет57 минути

Кина најави нулта толеранција за „сепаратистичките активности“ во Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет1 час

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет2 часа

Јенс Столтенберг: Србија долги години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг оцени дека Северноатлантската алијанса е долгорочен и близок партнер со Србија, велејќи дека партнерството...

Свет2 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 бродови од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет2 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет15 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет16 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија17 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија19 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија23 часа

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија23 часа

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...

Свет1 ден

Агенти на ФБИ со претрес на имотот на Трамп: Мојот прекрасен дом моментно е под опсада

ФБИ извршило налог за претрес во одморалиштето Мар-а-Лаго на Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, како дел од истрагата за...

Регион1 ден

Пожар на најпознатата плажа во Хрватска

На најпознатата плажа во Хрватска, Зрче, на островот Паг, синоќа избувнал голем пожар. Како што пишува „Јутарњи лист“, со пожарот...

Македонија2 дена

(Видео) ЦУК: Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е локализиран со здружени и координирани сили во...

Македонија2 дена

Десет починати лица, регистрирани 1.233 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 6.8. 2022 до...