Контакт

Свет

(Видео) Австралиски „диносауруски дрвја“ спасени во тајна пожарникарска акција

Објавено пред

Специјалната австралиска противпожарна служба со огромни напори успеала да го спаси единственото познато природно живеалиште на борови волеми од уништувачките пожари.

Националниот парк „Волеми“ се наоѓа во Нов Јужен Велс и ги содржи единствените познати диви примероци на борови волеми (Wollemia nobilis), вид за кој се смета дека исчезнал пред околу триесет милиони години, но повторно бил откриен во 1994 година во областа.

Мисијата за спасување вклучувала авиони, хеликоптери и специјални противпожарни единици, пренесува „Сидни морнинг хералд“.

„Изгледаше како воена операција. Немавме друг избор. Моравме да ги преземеме сите можни мерки. Националниот парк Волеми е единственото место во светот каде што се наоѓаат околу 200 од овие дрвја“, рече Мет Киан, австралиски министер за животна средина и енергија.

Иако изгорел голем дел од националниот парк „Волеми“, специјалните противпожарни единици сепак успеале да го спасат подрачјето каде што се наоѓаат познатите „диносауруски дрвја“.

Регион

Во последните четири месеци во Грција пристигнале само 850 мигранти

Објавено пред

Помалку мигранти и бегалци пристигнуваат од Турција во Грција, најмногу поради засилените гранични контроли и делумно поради пандемијата на коронавирус, а во последните четири месеци во Грција пристигнале 850 мигранти, изјави грчкиот државен секретар за миграција Јоргос Кумуцакос за „Ројтерс“.

Сепак, Турција е тежок и непредвидлив сосед што контролира базен од четири милиони мигранти и бегалци“, рече Кумуцакос за „Ројтерс“.

„Никој не може да исклучи дека ќе се обидат да ги искористат во друга пригода“, додаде тој.

Кумуцакос го кажа тоа пред посетата на камповите за мигранти на островот Лезбос, заедно со премиерот на германската сојузна држава Северна Рајна-Вестфалија.

Тензиите ескалираа меѓу членките на НАТО, Грција и Турција во март, кога илјадници бегалци од Турција се обидоа да ја пробијат границата со Грција.

„Намалениот прилив (на мигрантите) нема да дозволи да се одмориме. Напротив, ние мора да бидеме внимателни“, рече Кумуцакос.

Од април до јули, Грција регистрирала 850 мигранти кои пристигнале во земјата, што претставува големо намалување во однос на 12.363 во истиот период минатата година.

Десетици илјади мигранти се заглавени во преполни кампови на островите.

Конзервативната грчка влада започна да преместува илјадници мигранти во побезбедни установи на копно, кои активистите ги споредија со затворите.

„Ќе има строга контрола, но тоа не се затвори“, рече Кумуцакос.

„Грција не гради затвори. Таа е демократска европска држава која ги штити своите граници и човековите права“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Спасени од пуст остров во Микронезија благодарение на СОС-порака во песок

Објавено пред

Тројца морнари од Микронезија, чиј брод заринкал на мал, далечен остров во западниот Пацифик, беа спасени откако спасувачите ја забележале нивната СОС-порака на плажа.

Потрагата по морнарите кои исчезнале пред три дена ја започнале властите во Гуам, блиската американска територија, бидејќи тие не ја завршиле пловидбата од Пулават до коралните острови Пулап.

Тие стигнале до островот Пикелот, скоро 200 километри западно од местото од кое испловиле, јавува „Би-би-си“.

Бидејќи нивната СОС-порака на песочна плажа била забележана од воздух, австралиски хеликоптер слетал и им дале храна и вода.

Морнарите се изгубиле кога нивниот брод долг седум метри останал без гориво и го загубил курсот.

Сите се пронајдени „во добра состојба“ без сериозни повреди, соопштија официјалните лица.

Микронезија се состои од околу 600 мали острови расфрлени низ западниот Пацифик.

Прикажи повеќе...

Свет

Следната година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирус врз деца

Објавено пред

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирус врз деца во јануари-февруари следната година.

Ова го најави директорот на центарот, Александар Гинцбург, пренесува „Спутник“.

„Почнавме да подготвуваме пакет мерки, бидејќи институтот никогаш не спровел тестови на деца. Педијатрите ги знаат тие специфики, па заедно со нив подготвуваме документација што ќе ја доставиме до Министерството за здравство за да можеме да спроведеме тестови на деца, но дури откако ќе ги завршиме сите тестирања врз возрасните, рече Гинцбург.

Според него, тестирањето на деца ќе започне во зима, затоа што третата фаза од тестирање на вакцината против коронавирус кај возрасните ќе трае околу пет месеци. Околу 2.000 пациенти ќе учествуваат во таа фаза на испитување.

„Се надевам дека вакцината ќе биде погодна за деца, но според рускиот закон, вакцината може да се тестира на деца само кога ќе помине целиот циклус на тестирање кај возрасните. Затоа, откако ќе ја завршиме третата фаза на тестирање, ќе ни биде дозволено тестирање на лица под 18 години”, објасни Гинцбург.

Директорот на Институтот за транслациска медицина и биотехнологија од Универзитетот „Сеченов“, Вадим Тарасов, рече дека е рано да се зборува за употреба на вакцината кај деца, потенцирајќи дека тие не спаѓаат во ризичната група и полесно се толерираат.

Министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко, претходно објави дека се завршени клиничките испитувања на вакцината против коронавирус во Русија и дека ова е вакцина што ја развива Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеи“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

(Видео) Конститутивната седница се одржува со зајакнати мерки за заштита од коронавирус

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав се одржува под зајакнати мерки за заштита од коронавирус. Пратениците веќе почнаа да пристигнуваат...

Свет52 минути

Следната година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирус врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирус врз деца во јануари-февруари следната...

Регион1 час

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ2 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет3 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет4 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа4 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија16 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион16 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија17 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ19 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија20 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија20 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет21 час

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија22 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет23 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија24 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет1 ден

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Досие