Контакт

Свет

(Видео) Австралија зафатена од песочна бура

Објавено пред

Покрај огромните пожари што ја зафатија Австралија изминатиов период и неодамнешните поројни дождови, централниот дел на Нов Јужен Велс е погоден од огромна песочна бура. Бирото за метеорологија издаде серија сериозни предупредувања за грмотевици вчеравечер за внатрешен Нов Јужен Велс со придружни ветрови, кои создаваат огромни облаци прашина.

Видеата објавени на социјалните мрежи покажуваат дека невремето се спушта кон градот Дубо и околните градови, а облаците прашина биле толку густи што го блокирале сонцето.

Метеорологот од бирото за метеорологија, Роуз Бар, истакнала дека значителниот дожд во неделата е сконцентриран во централните и северните делови на државата. Брзината на ветрот од 94 километри на час е забележана кај Паркес околу 6.30 часот, а кај градот Дубо забележана е брзина на ветрот од 107 километри на час во 7.45 часот.

Државната служба за вонредни состојби од вчераутро добила 1.453 повици за помош, од кои повеќе од 1.000 биле за оштетувања на градбите. Повеќето градови на средносеверниот брег на Нов Јужен Велс и северните региони беа зафатени од обилни врнежи, а на некои места наврнале помеѓу 100 милиметри и 180 милиметри дожд.

Меѓутоа, токму овие дождови во изминатите неколку дена обезбедија олеснување за сушните делови во Нов Јужен Велс и им помогнаа на пожарникарите да го забават ширењето на пожарите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Потпретседателот на Европската комисија има коронавирус

Објавено пред

Потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Схинас е позитивен на коронавирус.

Тој на „Твитер“ изјави дека поради здравствената состојба е во самоизолација.

„Само што открив, за време на редовен тест за Ковид, дека сум позитивен. Затоа сум во самоизолација. Останете здрави”, напиша Схинас.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Полицаец во Филаделфија прегазен од камион на протест поради полициско пукање

Објавено пред

Најмалку еден полицаец беше прегазен од камион во Филаделфија кога демонстрантите ги преплавија улиците во понеделникот вечерта како одговор на фаталното пукање на полицијата претходно во текот на денот, пренесува „Њујорк пост“.

Прегазениот полицаец може да се види на снимките на социјалните мрежи додека црн камион влетува во група полицајци наредени преку улицата за да се заштитат од демонстрантите кои доаѓаат, објави „Филаделфија енквајер“.

Здравствената состојба на поливаецот засега не е позната.

Неконтролираните протести избувнаа поради смртта на Вотер Валас, кој беше застрелан од полицијата откако одбил да го фрли ножот што го поседувал.

Снимките објавени на Твитер од репортерката на „Филаделфија енквајер“, Саманта Меламед, покажуваат демонстранти околу запалените контејнери и полициски автомобили.

Весникот објави дека некои демонстранти фрлале со предмети, вклучително и цигли, кон интернетната полиција за време на напнатиот судир пред седиштето на полицијата. Грабеж е пријавен и во неколку продавници во градот.

Видеото од кобната средба од понеделник го покажува Валас како оди кон полицајците кои ги извлекуваат пиштолите. Сведоци за „Енквајер“ изјавиле дека Валас носел нож, но не им се нафрлил на полицајците. Двајца полицајци отвориле оган кон Валас. Неговиот татко, Волтер Валас Сениор изјави дека неговиот син бил застрелан 10 пати.

Имињата на полицајците вклучени во инцидентот не беа објавени веднаш. Комесарот на полицијата во Филаделфија, Даниел Аутло, рече дека истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Свет

Коментарите за исламот на Макрон ги обединија непријателите Иран и Саудиска Арабија

Објавено пред

Бесните прекори кон францускиот претседател Емануел Макрон продолжуваат да пристигнуваат од целиот муслимански свет. Иран и Саудиска Арабија, кои имаат меѓусебна политичка нетрпеливост, заеднички ги осудија коментарите на францускиот претседател за исламот, пренесува РТ.

Макрон го привлече гневот на муслиманите со своите коментари по убиството на францускиот професор Самуел Пети, кој беше обезглавен поради карикатурите на пророкот Мухамед што им ги покажал на учениците за време на часот за слобода на говорот.

Макрон рече дека Пети е убиен „затоа што исламистите ја сакаат нашата иднина“, додавајќи дека Франција нема да се откаже од своите карикатури.

Саудиското Министерство за надворешни работи соопшти дека отфрла секаков обид за поврзување на исламот и тероризмот и ги осуди карикатурите како навредливи, истовремено додавајќи дека го осудува секој терористички чин без оглед кој го извршил.

Иранското Министерство за надворешни работи го повика францускиот амбасадор поради коментарите на Макрон. Претходно во понеделникот, коментарите беа осудени од иранските законодавци и од судството, а министерот за надворешни работи, Џавад Зариф, ги критикуваше, како што рече, колонијалните режими за ‘извоз’ на омраза и виктимизација на муслиманите.

Францускиот претседател веќе беше критикуван од највисоките претставници во многу муслимански земји.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го доведе во прашање менталниот капацитет на Макрон и повика на бојкот на француските производи, чувство кое беше широко распространето на социјалните мрежи во муслиманскиот свет и веќе беше поддржано од неколку супермаркети.

Среде бурата од коментари, пакистанскиот премиер Имран Кан побара од извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукербер, да ја забрани исламофобијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

(Видео) Муслиманскиот свет го претстави Макрон како сатанист

Францускиот претседател Емануел Макрон се најде на мета на демонстрантите во исламскиот свет по изјавата по повод објавувањето на карикатурата...

Македонија29 минути

Позитивни на Ковид-19 биле 24% од тестираните во текот на изминатата недела

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од минатата недела...

Наука2 часа

Научниците предупредуваат: нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не почнал да замрзнува, иако е крајот на октомври, што е...

Македонија3 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија3 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија4 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија4 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион4 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион5 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет5 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет6 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа6 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија14 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет17 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа18 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија20 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија24 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија1 ден

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа1 ден

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет1 ден

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Досие