Контакт

Свет

(Видео) Американски комичар распали кон конгресмените: Засрамете се што ги заборавивте спасувачите од 11 септември

Објавено пред

Џон Стјуарт, американски комичар и поранешен водител на сатиричната емисија „Дејли шоу“, одржа говор во Конгресот на САД на тема финансиска помош и надомест за болните пожарникари и припадниците на други служби за итни случаи, кои учествуваа во спасувањето по терористичките напади на кулите близначки на 11 септември 2001 година.

„Треба да се засрамите“, рече Стјуарт, без двоумење пред конгресмените, видно вознемирен од фактот дека многу конгресмени не се појавија на заседавањето на комисијата на Претставничкиот дом (долниот дом на Конгресот) за осигурување средства за Фондацијата за надомест на жртвите од 11 септември (VCF) .

Како што објави „Си-би-ес њуз“, Фондацијата која беше основана пред девет години за покривање медицински трошоци за пожарникарите, полицајците, припадниците на брзата помош и други сектори што учествуваа во спасувањето останува без пари.

Голем број спасувачи се погодени од тешки болести, како рак или хронични белодробни заболувања, поради вдишување токсична прашина од урнатините на кулите близначки кога членови на Ал каеда ги урнаа забивајќи се со авиони во нив.

Стјуарт фактот дека речиси половина од членовите на комисијата не дојдоа на расправата го опиша како срам за државата и дамка за институцијата.

„Додека седам тука, мислам на тоа како целата оваа просторија е метафора за она што се случува со целиот процес на обезбедување здравствена заштита и надомест за спасувачите од 11 септември. Зад мене, полна просторија со спасувачи, а пред мене речиси празен Конгрес. Тешко болни дојдоа тука да разговараат, очигледно со никого“, рече Стјуарт.

„Треба да се засрамите од оние што не се тука, но знам дека нема. Знам зашто во оваа сала нема чувство за одговорност“, додаде тој.

Стјуарт го повика Конгресот да обезбеди средства за VCF во наредните 70 години за болните да не стравуваат дали нивните трошоци за третман ќе бидат покриени.

Вести

(Видео) Пронајдено телото на магионичарот кој скокна во река врзан со синџири

Објавено пред

Индиската полиција го пронајде телото на магионичарот кој врзан со синџири беше спуштен во река обидувајќи се да го изведе познатиот трик на Худини. Чанчал Лахири (42) исчезнал во неделата попладне.

Поентата на целата точка била магионичарот да се ослободи од синџирите и да отплива на сигурно. Меѓутоа, тој не испливал од реката.

Набљудувачите на настанот ја известиле полицијата за исчезнувањето на магионичарот, која веднаш почнала потрага.

„Гардијан“ објави дека тој пред насобраната публика рекол:

„Ако можам да се ослободам – тоа ќе биде магија. А ако не успеам – тоа ќе биде трагедија“.

Сè уште врзано со челични синџири, неговото тело испливало на брегот на реката на еден километар оддалеченост од местото каде што почнал да го изведува трикот.

Ова не е првпат Лахири да се обиде да изведе трик под вода. Пред 20 години тој се спуштил во река врзан во стаклена кутија. Тогаш трикот го направил успешно.

Прикажи повеќе...

Свет

Врсничкото насилство не е производ на „Инстаграм“

Објавено пред

„Инстаграм“ не може да го реши проблемот со врсничкото насилство (булинг), вели сопственикот на на платформата, Адам Мосери.

Тој додава дека булингот на интернет е само дел од поширокиот проблем.

Мосери вели дека тој не би сакал корисниците на оваа социјална мрежа да стануваат депресивни, но дека од друга страна вели дека тие не можат да ги сопрат луѓето да зборуваат грозни работи.

Критиките кои „Инстаграм“ ги добива, вели Мосери, се многу здрави и дека со помош на нив платформата може да решава доста проблеми кои се случуваат во сајбер просторот.

Покрај темата за булинг, Адам Мосери прокоментира и за скорешните коментари на пејачката Селена Гомез која неодамна изјави дека „Инстаграм“ прави таа да се чувствува депресивно, и како платформата се справува со голотии или содржина поврзана со само-повредување, како и за критиките кои ги добива апликацијата.

„Булингот постои веќе подолго време, но е сменет и еволуриан на интернет“, вели Мосери.

„Како и останатите проблеми со кои се соочуваме во денешницата, булингот е производ на поголем проблем, а не само на „Инстаграм“ и сметам дека во тој контекст често се прави пропуст“, додава Мосери.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во Берлин го пречекуваше украинскиот претседател Володомир Зеленски.

Меркел стоеше веднаш до Зеленски изложена на сонце додека воениот оркестар ги свиреше химните на Германија и Украина кога одеднаш почна да се тресе.

Сепак, според АП, по интонирањето на химната, Меркел изгледала подобро, а потоа бргу минала по црвениот килим со Зеленски и влегла во зградата во која се наоѓа нејзината канцеларија.

Пред влезот таа застанала да се поздрави со воениот оркестар.

Канцеларката подоцна на прес-конференција рече дека се чувствува добро.

„Оттогаш се напив најмалку три чаши вода, кои очигледно ми требаа, а сега сум многу подобро“, рече Меркел.

Таа еден час по состанокот со Зеленски, на заедничката прес-конференција изјави дека разговарале за билатералните прашања и мировниот процес во Минск.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ1 час

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија2 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа4 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија6 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија6 часа

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет6 часа

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион7 часа

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија8 часа

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт9 часа

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет9 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет10 часа

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија10 часа

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија11 час

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech13 часа

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Крвав четврток1 ден

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се...

Македонија1 ден

Поплавени подруми, непроодни улици и затнати шахти од невремето во Куманово

Oпштинa Куманово денес од 14,45 до 15,40 часот ја зафати пороен дожд кој направи проблем за собирање на водата во...

Македонија1 ден

Анкета на „Макфакс“: Шилегов направил најмалку за градот Скопје

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Кој градоначалник на Скопје направи најмалку за градот?“, најголем...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на населбата Јака се жалат – живееме во кал и мрак, без јавен превоз

Седум години по почнувањето на изградбата на населбата Јака во Илинден, состојбата е непроменета – очајна, а општинската власт не...

Македонија1 ден

Хан: Северна Македонија направи храбри компромиси, ЕУ губи ако не ја награди земјата

Политичкиот компромис на земјите од Западен Балкан треба да биде награден, изјави комесарот за проширување, Јоханес Хан, во пресрет на...

Економија1 ден

Објавен јавниот повик за бесплатен одмор за работниците со ниски примања

Јавниот повик за организиран одмор на работници чии месечни примања во семејството не го надминуваат нето-износот од 22.000 денари е...

Досие