Контакт

Европа

(Видео) Арапи кршеа излози и ограбуваа продавници, прославувајќи фудбалска победа во Париз

Објавено пред

Арапи по потекло од Алжир се собраа синоќа во центарот на Париз за да ја прослават победата на својот фудбалски тим над репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска во Купот на Африка.

Во таа пригода предизвикале жестоки немири.

Неколку илјади луѓе се собрале околу 21 часот на Шанзелизе за да го прослават пласирањето на алжирскиот национален тим во полуфиналето на Африканскиот куп.

Како што пренесуваат светските медиуми, немирите почнале околу полноќ, кога неколку групи луѓе почнале да ги кршат прозорците на блиските продавници.

Тие демолирале продавница за мотоцикли на производителот „Дукати“, од каде украле ракавици, кациги, па дури и мотори, додека полицијата не го сопрела грабежот.

Европа

Берлускони одби да сведочи пред суд

Објавено пред

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони одби да сведочи на судење на негов долгогодишен соработник кој е осомничен дека се обидел да биде посредник меѓу мафијата и политичарите.

Берлускони пред судот во Палермо, Сицилија, рекол дека адвокатите го советувале да не одговара на прашањата. Тој одбил и да се фотографира или снима додека стои пред судијата.

Обвинителството тврди дека сицилијанската мафија Коза ностра се обидела да им се приближи на политичарите во настојувањето да добие помали казни за осудени мафијаши.

Прикажи повеќе...

Европа

Четворица повредени во силен земјотрес во југоисточна Франција

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 5,4 степени ја погоди областа јужно од Монтелимер во југоисточна Франција, соопшти француската Централна сеизмолошка канцеларија.

Земјотресот се почувствувал во широкиот појас помеѓу градот Лион и градот Монпелје на југот.

Четири лица се повредени, а едно од нив потешко.

По земјотресот, пожарникарите добиле 50-ина повици, изјави нивниот портпарол.

Тој објасни дека поединци им се јавувале за да ги известат оти почувствувале земјотрес, но не пријавиле штета.

Прикажи повеќе...

Европа

Ривера поднесе оставка по неуспехот на Сиудаданос на изборите во Шпанија

Објавено пред

Лидерот на шпанската десничарска партија Сиудаданос, Алберто Ривера, поднесе оставка по неуспехот што го доживеа партијата на предвремените избори.

Сиудаданос освои 10 места на изборите, што е 47 помалку од резултатот на изборите одржани на 28 април, пренесува „Ел Паис“.

Тој на прес-конференција рече дека поднесува оставка затоа што неуспехот им припаѓа на лидерите и додаде дека тој исто така поднесува оставка како заменик на Конгресот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Собранието ќе избира заменик-министер за здравство

На денешната седница во Собранието треба да биде избран нов заменик-министер за здравство. Владата го предлага Арменд Арслани, кој е...

Свет1 час

Џими Картер хоспитализиран поради крвавење во мозокот

Поранешниот американски претседател Џими Картер е хоспитализиран во Атланта заради крвавење во мозокот, што го предизвикало и неговото скорешно паѓање....

Регион2 часа

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните

Во Црна Гора се појави ретка болест којашто ја пренесуваат животните. Паразитското заболување лајшманиоза коешто го пренесуваат комарците, се појави...

Македонија12 часа

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. „Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата...

Свет13 часа

(Видео) Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата

Говорот на активистката Грета Тунберг (16) за климатските проблеми наиде на силен одѕив во светот. Два месеца по нејзиниот говор...

Македонија18 часа

(Видео) Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работнии

Постигнат е договор за зголемување на платите на здравствените работници и соработници, почнувајќи од февруари в година. Платите на лекарите...

Економија19 часа

Горивата поскапуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина и за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија19 часа

Забрана за работење на компанијата што го загадуваше воздухот во Кочани

Државниот инспекторат за животна средина го забрани работењето на компанијата што учествуваше во загадувањето на воздухот во Кочани. Инспекторатот на...

Македонија20 часа

Заев: Жал ми е ако обвинетиот добие казна бидејќи има малолетни деца, но таа вечер други деца можеа да останат без родител

„Му се извинувам и на премиерот и на сите загрозени таа вечер во Собранието на 27 април 2017 година. Бев...

Македонија20 часа

Одговорните и натаму бараат решение за најопасниот отпад што се чува во ОХИС

Винилхлоридот, една од најопасните материи, се чува на специјална температура, под 20 степени, затоа што е лесно запалива. Има физичко...

Македонија21 час

Тимоние: До крајот на годината Франција ќе го ратификува протоколот за НАТО

Франција до крајот на годината ќе го ратификува протоколот за членството во НАТО, изјави францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние. Одговарајќи на...

Македонија23 часа

Анализите покажаa метил акрилат мономер, но не во воздухот, туку во цевките

Во воздухот нема отровни супстанции, покажаа анализите на штипскиот универзитет по истекувањето во фабриката ОХИС. Траги од метил акрилат мономер...

Свет23 часа

(Видео) Хаос во Хонгконг: запален човек, полицијата пука со вистински куршуми

Еден постар маж е запален во Хонгконг, каде што полицијата претходно пукаше на демонстрантите за време на ескалацијата на насилството...

Македонија24 часа

Заев: Во Охрид договоривме мерки за подобар Западен Балкан

Во Охрид договоривме мерки за олеснување на движењето и брз проток на трговијата, услугите и граѓаните во сите земји од...

Економија24 часа

Истражување: Министерството за здравство потрошило 39 милиони евра за јавни набавки

Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 отсто (од максимално можни 100 отсто) од критериумите за транспарентност, отчетност и...

Македонија24 часа

Одложено судењето за „Монструм“ поради смртен случај на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“ поради отсуство на поротничка што имала смртен случај. Судијата Огнен...

Европа1 ден

Руски историчар свирепо ја убил 40 години помладата љубовница

Познат руски историчар признал дека ја убил својата 23-годишна љубовница кога полицијата го фатила како под дејство на алкохол се...

Свет1 ден

Неколку земји го осудија пучот против Моралес, Мексико му нуди и азил

Претседателот на Венцуела, Николас Мадуро и шефот на мексиканската дипломатија Марсело Ебрард го осудија пучот против боливискиот претседател Ево Моралес....

Свет1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Австралија поради пожарите во кои загинаа три лица

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот,...

Македонија1 ден

Пендаровски во посета на Франција, утре ќе разговара со Макрон

Претседателот Стево Пендаровски од денеска до 13 ноември ќе престојува во Франција каде што ќе учествува на Парискиот мировен форум,...

Досие