Контакт

Свет

Берлускони заврши во болница, падна додека правеше селфи на конгресот на ЕПП во Загреб

Објавено пред

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони, се повредил на конгресот на Европската народна партија во Загреб. Поради тоа, по враќањето во Италија, веднаш бил примен во болница во Милано, пишува весникот „Кориере дела сера”.

Лидерот на партијата Форца Италија, на барањето на некое лице во Загреб, кое сакало да се фотографира со него и додека го правеле селфито, Берлускони паднал и го нагмечил колкот. Тој се вратил во Милано по завршувањето на конгресот и вднаш побарал лекарска помош.

При прегледот во клиниката во северниот италијански град не била утврдена никаква фрактура, туку само хематом на колкот. Берлускони неколку дена ќе остане под будното око на лекарите во болницата.

Партијата денеска преку соопштение ги демантира шпекулациите дека тој требало итно да биде транспортиран од Загреб до Милано поради падот.

Свет

Коронавирусот се рашири во 30 земји во светот

Објавено пред

Досега 30 земји воведоа итни мерки или зголемени мерки на претпазливост за коронавируси, при што првите случаи се пријавени во Латинска Америка, Бразил, додека во Алжир еден италијански државјанин е ставен во изолација, пренесуваат агенциите.
        
Досега 11 лица починале на северот на Италија како резултат на инфекција со коронавирус, повеќе од 300 се заразени и воведени се карантински мерки во 10 градови.Во девет италијански региони, заразени се вкупно 325 лица, а најголем број има во Ломбардија – 240 заразени и девет мртви, објави Анса.

По ширењето на вирусот во Италија, Хрватска, Австрија и Швајцарија, и од Бразил стигнале известувања до Светската здравствена организација за првите случаи на коронавирусот.
Бразилското Министерство за здравство објави дека жител на Сао Паоло, кој неодамна пристигнал од Ломбардија, Италија, биле подложен на тестирање и резултатот е позитивен.
       
Првиот случај на коронавирус е пријавен и во Алжир, а се претпоставува дека пренесувањето на болеста дошло од Италија.Во Алжир, еден Италијанец којшто пристигнал во земјата на 17 февруари е изолиран, а Ројтерс јавува дека здравствените власти наредиле да се преземат сите мерки на претпазливост.До денес, во Северна Америка се пријавени 63 случаи на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Објавено пред

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот од браќата кои имаат симптоми на коронавирус, а неговите колеги биле замолени да не доаѓаат на работа.

За денеска се најавени нови текстови на девојката на едниот од заразените браќа, која првично не беше инфицирана од вирусот, но покажувала симптоми на настинка.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Објавено пред

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во Венето. Во Ломбардија две деца се хоспитализирани.

„Кориере дела сера“ информира дека во болница е девојче на возраст од четири години, а нема информации за вториот болнички случај. Од вирусот се заразени и двајца 10-годишници и малолетник на возраст од 15 години.

Во Италија има 11 мртви и 325 потврдени случаи на инфекција.

Во Бад Клеинкирхајм во Австрија починала италијанска туристка.

Откако Хрватска, Австрија и Швајцарија во вторникот ги објавија првите случаи на коронавирус најверојатно пренесени од Италија, и Алжир и Бразил ги пријавија првите можни случаи на пренесување на болеста од оваа европска земја.

Во Кина, во вторникот имало 406 нови потврдени случаи на инфекција со коронавирус, помалку од претходниот ден, кога бројот на заразени порасна на 508, додека во Јужна Кореја бројот значително се зголемил.

Вкупниот број на заразени лица се зголеми на 78.064, а регистрирани се 2.715 смртни случаи.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа43 минути

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава1 час

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија2 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија3 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија3 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт13 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија15 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија16 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија19 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија20 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија21 час

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион22 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија24 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно1 ден

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион1 ден

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт1 ден

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија1 ден

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Досие