Контакт

Свет

(Видео) Бразил: Вооружен маж пукал во верници во катедрала – шестмина мртви

Објавено пред

Вооружен маж пукал во верници во катедрала во близина на Сао Пауло на југот на Бразил, при што убил пет лица по што се самоубил.

Мажот, кој имал пиштол и уште едно огнено оружје, ранил тројца, наведуваат локалните медиуми повикувајќи се на полициски и болнички извори.

„Човекот влегол во црквата и почнал да пука во верниците“, наведува полицијата. Од таму потврдуваат дека шестмина се мртви, а меѓу нив и напаѓачот, чиј идентитет не се открива.

Свет

Кина наскоро нема да биде најнаселената земја во светот

Објавено пред

Според најновиот извештај на Обединетите нации, во следните десет години Индија ќе ја надмине Кина и ќе стане најнаселена земја во светот, објави Си-ен-ен.

Населението во Кина и Индија во моментов чини околу 37% од светската популација. Кина има околу 1,4 милијарди луѓе, а Индија околу 1,3 милијарди.

Сепак, според извештајот на ОН, до 2027 година во Индија ќе има повеќе луѓе отколку во Кина.

„Во периодот од 2019 до 2050 година, се предвидува дека населението во Кина ќе се намали за 31,4 милиони или 2,2 отсто“, се вели во извештајот.

Освен што Индија ќе ја надмине Кина, ОН вели дека до 2050 година Нигерија ќе стане трета земја во светот според бројот на жители и ќе ги надмине САД.

Извештајот наведува и дека повеќе од половина од светското население до 2050 година ќе биде респределено во само девет земји: Индија, Нигерија, Пакистан, Демократска Република Конго, Етиопија, Танзанија, Индонезија, Египет и САД.

Во извештајот, исто така, се предвидува дека до 2050 година на планетата ќе има 9,7 милијарди луѓе, што претставува неверојатен пораст на населението во рок од само еден век.

Во моментов на Земјата живеат околу 7,7 милијарди луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Викторија ја легализира евтаназијата

Објавено пред

Во австралиската држава Викторија стапи на сила законот кој им дозволува на пациентите кои се тешко болни да побараат евтаназија. Асистираното самоубиство е нелегално во повеќето земји во светот.

Викторија, која е втора држава по бројност на население, во 2017 го усвои законот кој им дозволува на пациентите да го прекинат својот живот.

Премиерот Даниел Ендрус, кој се залага за ваков закон од срмтта на неговиот татко во 2016 година, рекол дека со ова тешко болните луѓе ќе добијат достоен избор на крајот на нивниот живот.

Евтаназијата ќе им биде дозволена на пациенти постари од 18 години, кои живеат во Викторија и кои имаат помалку од шест месеци живот или помалку од една година за пациенти кои страдаат од мултиплекс склероза или болести на невролошкиот систем.

Прикажи повеќе...

Европа

Нема да се воведуваат патарини во Германија

Објавено пред

Европскиот суд на правдата пресуди против воведувањето на патарини на германските автопати, бидејќи товарот би паднал исклучиво на странците.
        
Како што е објаснето, тоа не е во согласност со антидискиминационите закони на ЕУ. На тој начин судот во Луксембурт застана на страната на Австрија која со поддршка на Холандија побара да се преиспита дали евентуалната одлука на Германија за воведување на патарини би била во согласност со европските договори.

До ваквата одлука на судот дојде иако на почетокот на февруари државниот правобранител на судот на ЕУ во својата експертиза навел дека не се сомнева во исправноста на одлуката за воведување патарини.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија1 час

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија1 час

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ2 часа

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес, полицијата поднесе пријави

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет2 часа

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет4 часа

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет5 часа

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија17 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет18 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ20 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија20 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа22 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија1 ден

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија1 ден

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет1 ден

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион1 ден

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија1 ден

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт1 ден

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет1 ден

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет1 ден

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Досие