Контакт

Свет

(Видео) Британскиот премиер, Борис Џонсон, позитивен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, е заболен од коронавирус и се наоѓа во самоизолација, но сè уште ќе ја врши функцијата.

„Во текот на последните 24 часа развив благи симптоми и се тестирав за коронавирус, а резултатот е позитивен“, рече Џонсон. „Сега сум во самоизолација, но ќе продолжам да работам во борбата против вирусот преку видеоконференциска врска“, објави Џонсон на „Твитер“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Бесплатен влез во музеите на Ватикан за здравствените работници

Објавено пред

Здравствените работници во Италија ќе можат бесплатно да влезат во музите на Ватикан во знак на благодарност за нивните напори во борбата против Ковид-19, соопшти Светиот Престол.

Оваа понуда за обиколка на музеите, која ја вклучува и славната Сикстинска капела, ќе биде на сила од 8 до 13 јуни.

Лекарите, медицинските сестри и други здравствени работници исто така ќе можат бесплатно да ја видат летната резиденција на папата во Кастел Гандолф за време на претстојниот викенд и на 13 и 14 јуни.

Здравствените работници можат со себе да доведат едно лице, кое исто така ќе добие бесплатен билет.

Вообичаено, влезницата за музеите на Ватикан чини 17 евра, а за Кастел Гандолф, кој се наоѓа 30 километри југоисточно од Рим, цената е 11 евра.

Музетите повторно се отворени за посетители од 1 јуни, по тримесечен карантин во земјата поради коронавирусот.

Италија е една од земјите кои беа најмногу погодени од пандемијата. Досега таму починаа вкупно 33.500 луѓе, а заразени се 233.500.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп се повлече, војската го напушта Вашингтон

Објавено пред

Единиците на активната американска војска донесени во Вашингтон поради протестот почнуваат да се враќаат во нивните матични бази, објави магазинот „Тајм“.

Таа одлука ја донесе секретарот задолжен за безбедноста, Марк Еспер, пренесува „Тајм“.

Претставници на Министерството за одбрана соопштија дека околу 200 членови на елитната 82. воздухопловна единица за брзи дејства ќе го напуштат главниот град во текот на денот. Останатите активни трупи, кои се наоѓаат во воените бази надвор од градот во северна Вирџинија и Мериленд, исто така, ќе бидат повлечени во нивните бази во наредните денови, доколку дозволат условите.

Активните трупи беа ставени на располагање да интервенираат во Вашингтон, но не беа искористени како одговор на протестите.

Заминувањето на трупите доаѓа откако министерот за одбрана, Марк Еспер, им рече на новинарите дека сегашните услови не бараат употреба на воена сила за спроведување на законот и задушување на протестите.

Во последните неколку дена американскиот претседател, Доналд Трамп, разговараше за употребата на војската за спречување на насилните протести во американските градови.

Околу 1.300 војници на активните воени сили беа донесени во регионот на главниот град откако протестите станаа насилни, по смртта на Џорџ Флојд во Минесота.

Прикажи повеќе...

Европа

Активисти во Москва се обиделе да протестираат за Џорџ Флојд, но брзо биле уапсени

Објавено пред

Двајцата активисти минале кратко време во притвор, откако се обиделе да прикачат транспарент во близина на Амбасадата на САД во Москва.

Тоа бил транспарент за поддршка на демонстрантите во САД кои протестираат против полициското насилство, а поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

„Двајца активисти на движењето ‘Лев блок’ се обидоа да прикачат транспарент на кој пишуваше ‘Правда за Флојд’ во близина на зградата на американската амбасада“, изјавиле полициските службеници за агенцијата „Тасс“.

Активистите биле ослободени по кратко време минато во притвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Најголем дел од заболените во Скопје се од Чаир

Најголем број од активните случаи на коронавирус во Скопје се од Чаир, по што следат Сарај, Аеродром, Бутел и Гази...

Регион36 минути

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет1 час

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет1 час

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет2 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија3 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија13 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија13 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија15 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ18 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија19 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија20 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија21 час

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија22 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 ден

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион2 дена

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Досие