Контакт

Свет

(Видео) Британски политичар погоден со милкшејк

Објавено пред

Британскиот политичар Најџел Фараж, познат по евроскептичните ставови, денеска на улица беше погоден со милкшејк.

На видеото се слуша глас на маж како му вели на Фараж „фашист“. Напаѓачот веднаш бил фатен.

„Како не го запревте“, ги прашал Фараж своите телохранители откако бил погоден.

Пол Кровте (32) признал дека го погодил политичарот со милкшејк од банана и карамела.

Европа

ЕУ стави неколку руски службеници на црната листа

Објавено пред

Земјите на ЕУ се согласија на црната листа да стават неколку руски службеници кои спроведувале избори на Крим во септември 2019 година, изјави дипломатски извор за руската агенција ТАСС.

Постигнат е договор за воведување ограничувања за неколку руски функционери поради изборите во 2019 година на Крим и во Севастопол, пренесува ТАСС.

Конечната одлука ќе биде донесена во текот на денот во Советот за општи работи на ЕУ.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинескиот претседател ја мобилизира Комунистичката партија за борба против вирусот

Објавено пред

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, во понеделникот даде важни насоки за борба против епидемијата од коронавирус, нагласувајќи дека ќе се потпре на населението во контролата и сузбивањето на вирусот.

Си истакна дека партиските комитети и владата на сите нивоа мора целосно да се мобилизираат, распоредат и да ја зајакнат својата работа во согласност со одлуките и аранжманите на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина (КПК), кои им даваат врвен приоритет на заштитата на животот и здравјето на луѓето, пренесува српски „Телеграф“.

Си, кој исто така е генерален секретар на Централниот комитет на КПК и претседател на Централната воена комисија, упати забелешки во упатство до партиските организации, членови и службени лица, барајќи од нив да ги обединат луѓето во решително спроведување на одлуките на Централниот комитет на партијата.

Си побара да се зајакне самодовербата, сите да останат обединети и да се преземат научни и насочени мерки за да се спречи и контролира епидемијата.

„Партиските комитети на сите нивоа треба да донесат научни и прецизни дијагнози за епидемиолошката состојба“, рече Си, барајќи единство во лидерството, командата и дејствувањето.

Прикажи повеќе...

Европа

Кина бара извинување од дански весник за карикатурата на вирусот

Објавено пред

Кинеската амбасада во Копенхаген побара од данскиот весник „Јиландс постен“ да се извини за карикатурата на новиот вирус, која сметаат дека е навреда за Кина.

Во карикатурата е прикажано кинеско знаме со симболи кои личат на вирус на местото каде што треба да бидат ѕвездите, а главниот уредник на весникот рече дека немале намера да ја исмеваат Кина.

„Не можеме да се извиниме ако сметаме дека не сме направиле ништо лошо“, рече уредникот, кој истакна дека во прашење се културолошки разлики.

Кинеската амбасада изрази силно негодување и рече дека карикатурата, која се појави во печатено издание на весникот, е навреда за Кина, пренесе АП.

Како што изјавија, со карикатурата авторите и уредниците ја преминале крајната линија на цивилизираното општество и етичките граници на слободниот говор, навредувајќи ја човечката совест.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ42 минути

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура49 минути

Тимот на „Медена земја“ на настан пред Оскарите во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот Долби во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет2 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет3 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет3 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет3 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија16 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ19 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија19 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија21 час

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија22 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија22 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија22 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија23 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија23 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет23 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија1 ден

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Досие