Контакт

Свет

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Објавено пред

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала, бил во Егејското Море, 17 километри од брегот на Измир.

Две деца загинаа на островот Самос, кој припаѓа на Грција, откако се урнал ѕид. Турската агенција за справување со катастрофи и вонредни ситуации објави дека во земјата има 12 загинати и 419 повредени. Земјотресот најтешко го погодил Измир. Најмалку 20 згради се урнале, а се стравува дека бројот на починати ќе се зголемува. Неколку рибари се водат како исчезнати откако земјотресот го покачил и нивото на морето.

По земјотресот од 6,8 степени по Рихтер имало повеќе од 80 послаби земјотреси, од кои 16 со јачина од над 4 степени.Берил Демиралај, која била на одмор во турскиот град Шајакик за Си-ен-ен раскажа дека 20 минути по земјотресот видела бродови кои се судираат во морето.

Таа се искачила на вториот кат во зградата од каде ја снимила поплавата на улиците. Требало два часа да се повлече водата од улиците, предизвикан од цунами што по потресот го погоди Измир.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Фаучи: Имунитет на стадо можен доколку се вакцинираaт доволен број луѓе

Објавено пред

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи рече дека САД може да постигнат имунитет на стадо во разумно брз период следната година.

Прогнозата на Фаучи, сепак, се заснова на фактот дека тоа ќе биде можно само доколку доволен број Американци се вакцинираат против коронавирус.

Фаучи за американската телевизија „Си-би-ес“ изјави дека помошта е на пат во форма на вакцина, но дека Американците треба да бидат внимателни како што се ближат празниците и да спречат ширење на вирусот во текот на зимата.

Тој додаде дека САД се во многу, многу тешка ситуација, бидејќи бројот на случаи на инфекција продолжува да расте.

„Вакцините ќе бидат достапни релативно наскоро, ако Американците издржат“, рече Фаучи.

Прикажи повеќе...

Свет

Повеќе од 200 демонстранти уапсени на протестите во Минск

Објавено пред

Повеќе од 200 демонстранти беа приведени вчера во Минск и другите белоруски градови за време на протестите на кои бараа заминување на Александар Лукашенко и распишување на нови избори, соопштија белоруските групи за човекови права.

Десетици луѓе биле приведени додека се собирале на повеќе места околу Минск, извикувајќи „Да живее Белорусија“ и веејќи црвено-бело белоруско знаме.Пред метро-станицата во центарот на Минск, полицијата користела шок гранати за да ја растера толпата, а колони на воени возила биле забележани во повеќе делови на градот.

Групата за заштита на правата, Вјасна, објави дека полицијата од 16 ноември привела најмалку 70 лица.Протестите во Белорусија траат од спорните претседателски избори на 9 август, на кои Лукашенко тврди дека го освоил шестиот последователен мандат.Опозицијата наведува дека изборите биле украдени, а илјадници демонстранти излегуваат на улиците веќе неколку месеци.Полицијата одговори со репресивни мерки и апсење на демонстранти.Изборите во Белорусија ги оспорува и меѓународната заедница, а Европската Унија воведе санкции за белоруските функционери и компании поради репресијата на демонстрантите.

Прикажи повеќе...

Свет

Пријавени повеќе од 44.000 нови случаи на Ковид-19 во Индија

Објавено пред

Индија забележа 44.059 нови случаи на инфекција со коронавирус, со што досега во земјата се заразени вкупно 9,14 милиони луѓе, според последните податоци на Министерството за здравство.

Индија е на второ место во светот по бројот на инфекции со Ковид-19, по САД, иако дневната стапка на раст на Индија опадна откако го достигна врвот во септември.

Според последните податоци на Ројтерс, дневниот број на нови случаи повеќе од две недели е скоро 50 илјади. Бројот на смртни случаи од Ковид-19 се зголеми за 511, според Министерството за здравство, со што вкупната бројка на смртни случаи од коронавирус во земјата е 133.738.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Лекот Фавира пристигнува во македонските аптеки

Лекот Фавира или Фавимол, со генеричко име Фавипивир неделава ќе биде достапен во македонските аптеки, откако Агенцијата за лекови и...

Свет1 час

Оксфордската вакцина против коронавирус е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет1 час

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе, кога непознат маж ги нападна...

Свет2 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат скоро две милијарди дози вакцина за Ковид-19 следната година, објави Агенцијата за деца на ООН.УНИЦЕФ...

Свет13 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија13 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија13 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Свет14 часа

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември, изјави шефот на американската програма за вакцина против коронавирус,...

Свет15 часа

Протести во Германија против ограничувањата поради коронавирусот

Во Германија денеска се одржа протест против ограничувањата поради коронавирусот. Протестот, на кој имаше нереди, беше прикажуван во живо на...

Регион16 часа

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек...

Македонија17 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 824 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни...

Македонија20 часа

Полицијата упадна на семејна веселба со 70 гости во Гостивар

Седумдесет гости се собрале синоќа во угостителски објект на семејна веселба во селото Здуње, Гостиварско и покрај забраните за групирање...

Македонија20 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на Филипче и лампиони на Шилегов

ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на министерот за здравство, Венко Филипче, и лампиони за градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов,...

Македонија21 час

Пендаровски: Негацијата на јазикот и културата е ништење на националната припадност

Јазикот и културата се фундаменти на секој народ и нивната негација значи обид за ништење на националната припадност, вели претседателот...

Македонија21 час

Каракачанов: Скопје сака да ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање...

Македонија22 часа

Хоспитализирани уште 35 пациенти во ковид-центрите во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 35 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 474...

Македонија24 часа

Заев за Денот на албанската азбука: Градиме општество со почит кон етничките разлики

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност,...

Свет24 часа

Трамп загуби на суд во Пенсилванија, републиканците бараат да го признае поразот

По новиот пораз во судот во Пенсилванија, американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со зголемен притисок од републиканците да се...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе се соочи со трет бран на почетокот на годината, ако владите не спречат ширење

Специјалниот претставник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19 предвиде трет бран пандемија во Европа на почетокот на 2021 година,...

Македонија2 дена

Ангелов: Ја разгледавме потребата од учество на Армијата за обезбедување на болниците

На денешниот состанок на Кризниот штаб била разгледана потребата од учество на Армијата во обезбедување на здравствените објекти, за што...

Досие