Контакт

Свет

(Видео) Бројот на загинати во автобуската несреќа во Индија се искачи на 55 лица

Објавено пред

Бројот на лица загинати во сообраќајна несреќа што се случи денеска во јужна Индија се искачи на 55 лица, а повеќе луѓе се повредени.

Несреќата во која автобус што превезувал верници од индиски храм излетал од патот во бездна на југот од Индија е една од најлошите несреќи оваа година, велат властите.

Возачот изгубил контрола над возилото додека се обидувал да избегне друг автобус, изјави локален претставник, кој се претставил како Нарендар.

Автобусот, кој припаѓа на државната транспортна мрежа во државата Теленгани, се враќал од храм што се наоѓал на врвот на ридот во областа Џагтал, на 190 километри од Хајдерабад, главниот град на таа индиска држава, изјави локален официјален претставник.

Свет

Пет Американци уапсени во протестите во Хаити

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Хаити, Бочит Едмонд, во понеделникот потврди дека петмина Американци на островот биле уапсени.

Тројца други лица, исто така, биле уапсени, додаде тој. Идентитетите на притворените лицата не беа откриени.

Шефот на полицијата на Хаити, Мишел-Анже Гедеон, изјави дека осумте лица биле уапсени за поседување нелегално оружје вклучувајќи пиштоли и автоматско оружје, како и дронови. Претходно, локалните власти изјавија дека Американците се во притвор под обвиненија за заговор.

Во главниот град на државата, Порт-о-Пренс, владеат смртоносните протести од 7 февруари. Жителите се на улиците, каде што палат автомобили барајќи од претседателот Џовенел Моис и премиерот да поднесат оставка.

Администрацијата на Моис се најде на остра критика поради високата инфлација и обвиненијата за корупција.

Во неделата премиерот Жан-Хенри Сеант ѝ се обрати на јавноста, повикувајќи на мир и ветувајќи дека ќе стави крај на корупцијата, која многумина сметаат дека е коренот на проблемите во земјата.

Американскиот Стејт департмент во својата изјава во понеделникот потврди дека петмина американски граѓани биле уапсени во протестите. Претходно, тие издадоа предупредување до своите граѓани да не патуваат во Хаити наведувајќи го „криминалот и граѓанските немири“, како и „широко распространетите, насилни и непредвидливи протести во Порт-о-Пренс и на други места во Хаити“.

Прикажи повеќе...

Свет

Берни Сандерс повторно кандидат за претседател на САД

Објавено пред

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс, рече дека ќе се кандидира за претседател на САД на изборите закажани за 2020 година.

Седумдесет и седумгодишниот Сандерс, кој себе се нарекува демократски социјалист, изјави за локално радио дека повторно ќе се бори за демократска номинација бидејќи претходниот пат загубил од Хилари Клинтон.

Тој ја трансформираше политиката на Демократската партија и се здоби со лојални следбеници кај страстните залагачи на либералните предлози какви што се бесплатното високо образование и здравствената заштита.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Маж се разнесе со бомба на Копаоник

Објавено пред

Маж на возраст од 49 години изврши самоубиство во вилата „Рај“ на Копаоник, објавија белградските медиуми.

Како што се наведува, телото на Ј.Л. е пронајдено во магацин, а првичните резултати од истрагата покажуваат дека човекот рачно ја активирал бомбата.

Мотивот за самоубиството ќе го утврди истрагата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

(Видео) Мајката на Костадинов ќе се повлече од работното место

Портпаролот на СДСМ и пратеник, Костадин Костадинов, изјави дека неговата мајка се повлекува од работното место. Тој вели дека нејзиното...

Македонија1 час

Заев на средби со Гаши и Тачи, ќе бараат заеднички кандидат за претседател

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во име на коалицијата, ги продолжува разговорите и консултациите со партиите околу можностите да се...

Македонија2 часа

Самка Ибраимовски: На претседателските избори одиме сами

Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите изјави дека на претстојните претседателски избори ќе настапат сами. Ибраимовски на...

Македонија2 часа

Адвокатот на Тачи и Ибраими се повика на аболицијата на Иванов и мислењето на Врховниот суд

Адвокатот на обвинетите Мендух Тачи и Бедредин Ибраими, Елвер Исени, во завршниот збор за предметот „Титаник 2“ на СЈО побара...

Крвав четврток3 часа

Ченто: Ми понудија да бидам заштитен сведок за 27 април и лажно да сведочам

Јане Ченто, обвинет за случувањата во Собранието на Република Македонија од 27 април, во своите завршни зборови рече дека од...

Крвав четврток3 часа

Пепиќ: Во Собранието бев како разузнавач, а не да напаѓам пратеници

Разузнавачот Мунир Пепиќ обвинет за насилниот упад во Собранието, односно вршење насилство врз пратеникот Зијадин Села, во завршните зборови истакна...

Топ3 часа

Почина градежен работник, врз него паднала железна арматура

На објект во изградба на улицата Лондонска во Скопје, кој го гради тетовска фирма сопственост на Г.Х.(54) од село Мала...

Свет4 часа

„Ќе изгубите сѐ“ – Трамп со ултиматум до венецуелската војска

Претседателот на САД, Доналд Трамп, предложи венецуелската војска да ја поддржи опозицијата во земјата, да го пропушти хуманитарниот конвој или...

Македонија4 часа

АВМУ: Сопствениците на медиуми и нивните блиски не смеат да им се закануваат на новинари

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги го осуди однесувањето на синот на сопственикот на „1ТВ“, Бојан Јовановски, кој вербално ѝ...

Свет5 часа

Четири лица убиени во пукање во американската држава Мичиген

Четири лица беа убиени како резултат на пукањето во округот Кент во северната американска држава Мичиген, објави локалната полиција, пренесува „Спутник“....

Свет5 часа

Мадуро: Русија ќе испорача 300 тони хуманитарна помош за Венецуела

Русија ќе достави 300 тони хуманитарна помош за главниот град на Венецуела, Каракас, в среда, рече претседателот на Венецуела, Николас...

Свет7 часа

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци близу познатиот туристички пазар во Каиро

Бомбаш-самоубиец уби двајца полицајци, а тројца други беа повредени додека го следеле во близина на туристичкиот пазар Кан ел-Калили во...

Свет8 часа

Пожарникарите се борат со стотици подметнати пожари во Северна Шпанија

Регионалните власти во Северна Шпанија во моментов се борат со околу 50 пожари, од кои дел се намерно подметнати, пренесува „Локал“....

Топ17 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија18 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија19 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија21 час

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија21 час

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија22 часа

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Досие