Контакт

Свет

(Видео) Будистите го слават Божик, наместо Дедо Мраз, изнајмуваат слонови

Објавено пред

Слонови облечени како Дедо Мраз им донеле подароци и слатки на учениците на Тајланд како дел од годишната божикна традиција во таа претежно будистичка земја.

Божикната прослава во училиштето „Џирасартвитаи“ во Ајутаја, северно од Бангкок, е традиционална веќе 15 години.

Оваа година четири слона и нивните чувари, кои исто така носеа капи на Дедо Мраз, го посетија училиштето и им поделија подароци на учениците, изјави сопственикот на кампот на слонови.

Слоновите танцувале и им покажувале трикови на учениците.

Слонот е национално животно на Тајланд и се појавува и во историјата и во литературата.

Тајланд е 98 отсто будистичка земја, но го слави Божик во рамките на празниците на крајот од годината.

Свет

Медицински советници од СAД и Кина се здружуваат во борбата против пандемијата

Објавено пред

Размената на информации и прекуграничната соработка се неопходни во борбата против Ковид-19, изјавија медицински советници од САД и Кина, во редок знак на солидарност, објави Кинеската медиумска група (ЦМГ).

Главниот медицински советник на американскиот претседател, Ентони Фаучи, разговараше со кинескиот експерт за респираторни заболувања, Џунг Наншан, на вебинар организиран од Универзитетот во Единбург.

Џунг ја пофали одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да го обнови финансирањето на Светската здравствена организација (СЗО) како навистина добра вест.

За Џунг, СЗО поддржан од САД може да игра уште поголема улога во прераспределбата на вакцините против коронавирус.

„Десетина земји имаат околу 75 проценти вакцини“, предупреди поранешниот претседател на Кинеското медицинско здружение, кој повика на понатамошна меѓународна поддршка во Ковакс, глобална иницијатива за рамномерна дистрибуција на вакцините, поддржана од САД и Кина.

И Фаучи како Џонг е поборник за глобална вакцинација, бидејќи вирусот може да се размножи и потенцијално да мутира во земји со ниски стапки на вакцинација, што може да доведе до нов бран на вирусот.

Прикажи повеќе...

Регион

Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија.

Според податоците објавени на веб-страницата emsc-csem.org земјотресот се случил во 10 часот и 16 минути по локално време, односно во 11 и 16 часот по македонско време.

Потресот бил на длабочина од 10 километri, со епицентар на 23 километри од градот Лариса.

Прикажи повеќе...

Свет

(Вoзнемирувачко видео) Во Боливија се урна ограда на балкон, при што загинаа пет студенти

Објавено пред

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија откако паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот Ел Алто во град недалеку од Ла Паз.

Несреќата се случила кога се срушила оградата на балконот. Видеото покажува голема група студенти кои се собираат на балконот кога оградата попуштила и студентите паднале.

Moment of the fall of students at the Public University of El Alto (UPEA)- Bolivia after railings were broken, following a fight between students. (02/03/2021) from CatastrophicFailure

„Досега имаме информации дека пет студенти загинале, додека тројца се на интензивна нега“, изјави министерот за внатрешни работи, Едуардо дел Кастиљо.

Несреќата се случила во зградата на Факултетот за финансии, каде што студентите во тој момент имале состанок.

Од терасата паднале најмалку осум студенти.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион28 минути

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 час

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 час

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион2 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет2 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа2 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет3 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија18 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија20 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет22 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ24 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Досие