Контакт

Европа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Објавено пред

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските плоштади и улички.

Градоначалникот Луиџи Бруњаро изјави дека ќе прогласи состојба на катастрофа и предупреди за сериозни штети, пренесува „Ројтерс“.

„Ситуацијата е драматична. Ќе побараме од владата да ни помогне зашто цената ќе биде висока. Ова е резултат на климатските промени“, напиша Бруњаро на „Твитер“.

Висината на водата на плоштадот „Свети Марко“ надминува еден метар, пренесе „Танјуг“.

Базиликата „Свети Марко“ е поплавена шести пат во 1.200 години, при што во последните 20 години се случија четири поплави. Последната беше во октомври 2018 година.

Засега нема извештаи за оштетување на базиликата.

Видеата објавени на социјалните мрежи покажуваат длабока вода што тече како река низ улиците на Венеција, како и високи бранови што удираат по закотвените бродови.

Градските власти велат дека висината на бранот била 187 сантиметри, малку понизок од рекордниот – висок 194 сантиметри во 1966 година.

Обилните дождови зафатија поголем дел од Италија последниве денови предизвикувајќи поплави, особено на југот од земјата, а лошо време се прогнозира и за наредните денови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Макрон го именуваше новиот француски премиер

Објавено пред

Францускиот претседател го назначи Жан Кастекс за нов премиер на земјата. Одлуката е донесена откако претходниот премиер Едуард Филип утрово поднесе оставка.

Набргу по неговата оставка, се огласија од кабинетот на Макрон и најавија дека денеска ќе биде назначен нов премиер.

Кастекс ја водеше стратегијата за отворање на Франција по пандемијата.

Новиот премиер, кој има 55 години, бил градоначалник на градот Прадес.

Едуар Филип (49) беше премиер на Франција од 15 мај 2017 година.

Неговото повлекување ги потврди шпекулациите за реорганизација на владата, откако францускиот претседател рече дека следната фаза од неговиот мандат ќе биде проследена со нов владин тим преку кој тој сака да ги зајакне „зелените“ економски политики и да привлече гласачи пред потенцијалната нова кандидатура за шеф на државата.

Шпекулациите за позицијата на Филип почнаа од средината на јуни.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Британците можат да одат на одмор во странство од 10 јули

Објавено пред

Британската влада донесе одлука да го укине задолжителниот двонеделен карантин за граѓаните кои се враќаат од патувања од ризични земји од 10 јули.

Ова важи за сите оние кои доаѓаат од една од 50-те земји кои се обележани како ризични поради коронавирусот, објави „Ројтерс“.

Според таа одлука, милиони Британци можат без рестрикции да се упатат кон популарните европски летни дестинации за да го поминат својот годишен одмор.

„Патување без ограничувања ќе биде дозволено во 50 или повеќе земји, а денешните одлуки се чекор кон целосно отворање на нашата славна нација“, рече британскиот министер за транспорт, Грент Шапс.

Сепак, премиерот Борис Џонсон апелираше до Британците да бидат внимателни и во иднина и да го почитуваат правилото на физичка дистанца.

Прикажи повеќе...

Европа

Ваквата состојба со вирусот ќе трае уште барем осум месеци, смета рускиот министер за здравство

Објавено пред

Ситуацијата со коронавирусот во Русија ќе трае најмалку уште осум месеци, изјави денеска рускиот министер за здравство, Михаил Мурашко.

„Според мое мислење, малку е веројатно дека враќањето во нормала – концерти, летови, нормална работа и летувања на какви што сме навикнати ќе се случи пред февруари следната година“, рече Мурашко, а пренесе агенцијата „Интерфакс“.

Во моментов во Русија се регистрирани повеќе од 667.000 случаи на зараза со новиот коронавирус и е трета земја по бројот на заразени, по САД и Бразил.

Речиси 10.000 луѓе, меѓу кои и околу 500 медицински работници, починале од Ковид-19 во Русија, покажува официјалната статистика.

Како што стапката на инфекција опаѓа, повеќето руски региони започнаа со олеснување на рестриктивните мерки по двомесечниот карантин, а министерот нагласи дека носењето маски на јавни места останува задолжително за да се спречи ширењето на инфекцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет1 час

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија1 час

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Македонија2 часа

Во функција тестовите за брза дијагностика на Ковид-19 за родилки и пациенти пред интервенција

Министерството за здравство информира дека тестови за брза дијагностика на присуство на вирусот Sars-Cov-2 се распределени и истите почнуваат да...

Свет3 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија3 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија3 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион4 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа4 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет4 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија5 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет5 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија6 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион6 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија17 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет20 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт20 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија20 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија22 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија22 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Досие