Контакт

Свет

(Видео) Вооружен маж упаднал на забава во Колорадо и убил шест лица затоа што не бил поканет

Објавено пред

Еден маж ги убил својата девојка и пет члена на нејзиното семејство на роденденска забава вознемирен бидејќи не бил поканет, соопштија официјални лица од американската сојузна држава Колорадо.

Според полицијата, 28-годишниот Теодоро Мацијас ги убил својата девојка Сандра Ибару-Перез (28) и уште пет други членови на нејзиното семејство, а потоа се самоубил.

Пукањето се случило во неделата во паркот за приколки и кампери во Колорадо Спрингс, „Кантербери“. Забавата била организирана за тројца членови на семејството, од кои двајца се убиени.

Од полицијата соопштија дека Макијас имал конфликт со семејството на својата девојка една недела порано и бил многу љубоморен.

„Приказната за овој ужасен чин е всушност приказна за семејно насилство“, рече Винс Ниски од полицијата во Колорадо Спрингс.

„Тој (Макијас) не беше поканет на семејниот собир, на што одговори со отворање оган“, додаде Ниски.

Непосредно пред нападот тројца тинејџери отишле кратко од забавата кај соседот за да земат нешто. Тие се вратиле по нападот, велат од полицијата.

На нападот присуствувале и три деца – на возраст од две, пет и 11 години, а полицијата вели дека тие не биле повредени.

Тие исто така наведуваат дека во приколката биле пронајдени 17 патрони.

Како што е наведено, напаѓачот бил тивок и сериозен човек, кој секогаш носел пиштол со себе.

Од полицијата тврдат дека напаѓачот немал дозвола за полуавтоматски пиштол.

Гувернерот на Колорадо, Џаред Полис, жестоко го осуди ужасниот чин на насилство во неделата.

Европа

Франција ги укинува полицискиот час и носењето маски на отворено

Објавено пред

Франција в недела (20 јуни), ќе го укине задолжителното носење маски на отворен простор и ќе стави крај на воведениот осуммесечен полициски час со цел да се спречи ширењето на вирусот.

Најавата на францускиот премиер Жан Кастекс доаѓа во време кога во Франција на дневно ниво се регистрираат околу 3.900 новозаразени лица, што е многу помалку од 35.000 колку што имаше на врвот на инфекцијата во март и април, пренесува „Ројтерс“.

Кастекс ја поздрави добрата вест и рече дека полицискиот час ќе биде откажан в недела, 10 дена порано од предвиденото.

Повеќе од 58 проценти од возрасната француска популација примиле барем една доза од вакцините против Ковид-19.

Во вторникот, Франција започна програма за вакцинација за деца на возраст од 12 до 18 години, како дел од напорите за заштита на нацијата, бидејќи постепено се укинуваат ограничувањата.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Путин пристигна во Женева, портпаролот откри во какво расположение е рускиот лидер пред состанокот

Објавено пред

Денеска, во Женева се одржува историска средба меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џо Бајден.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пред почетокот на состанокот изјави дека рускиот претседател Путин пристигнува во конструктивно расположение.

„Имаме куп заостанати прашања што треба да се решат, затоа претседателот Путин доаѓа во конструктивен дух на отвореност, со намера да иницира прашања и да се обиде да најде решенија“, рече Песков.

Според руските медиуми, авионот на рускиот лидер во Женева слетал во очекуваното време.

Путин и неговата придружба пристигнаа на местото на самитот во вилата „Ла Гранж“ по што дојдоа Бајден и неговиот тим. Швајцарскиот претседател, Гај Пармелин, ги поздрави двајцата лидери.

Тројцата ќе поминат неколку минути заедно пред камерите, но се очекува само Пармелин да даде изјава за медиумите, посочи висок функционер на администрацијата.

АП наведува дека Бајден и Путин најпрвин ќе одржат релативно интимна средба, на која ќе ѝ се придружат американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Секоја страна ќе има преведувач.

Средбата, придружена со големи очекувања, се одржува во попладневните часови и според најавите на двете страни, ќе трае најмалку пет часа.

Можно е да има и разговор еден на еден, но ќе има одделни конференции.

Безбедносните мерки во Женева се на исклучително високо ниво.

Оклопни возила и камиони се паркирани во близина на хотелот „Интернационал“, каде што престојува Џо Бајден, блокирајќи го пристапот за сите возила.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Москва драматична ситуација поради вирусот, работниците мора да се вакцинирaат што побргу

Објавено пред

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, денеска предупреди дека ситуацијата со коронавирусот во руската престолнина е драматична.

Собјанин изјави дека во болниците има повеќе од 12.000 пациенти и дека бројот на новозаболени е на ниво на пиковите од претходните бранови на епидемијата, пренесува „РИА новости“.

Во изминатите 24 часа во Русија биле потврдени 13.397 нови случаи на Ковид-19, со најмногу новозаразени во Москва – 5.782.

Претходно, поради зголемувањето на бројот на случаи на коронавирус, Собјанин прогласи неработни денови во главниот град на Русија од 15 до 19 јуни.

Како што пренесува РТ, Москва во моментот е првиот град во светот со задолжителна вакцинација не само за здравствените работници туку и за вработените во други индустрии.

Шефицата на московскиот оддел на Руската служба за заштита на јавното здравје и правата на потрошувачите (Роспотребнадзор), Елена Андреева, им постави на раководните организации задача да вакцинираат 60 проценти од вработените што е можно побргу.

Таа прецизира дека вработените треба да ја примат првата доза вакцина до 15 јули, а втората до 15 август, пренесува „РИА новости“.

Ова првенствено се однесува на вработените во услужниот сектор, трговијата, угостителството, транспортот, здравството, домувањето и комуналните услуги, образованието и културата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 час

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија2 часа

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Свет2 часа

(Видео) Путин пристигна во Женева, портпаролот откри во какво расположение е рускиот лидер пред состанокот

Денеска, во Женева се одржува историска средба меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џо Бајден. Портпаролот на Кремљ,...

Македонија4 часа

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет6 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион6 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија6 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет7 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија7 часа

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет8 часа

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ23 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија1 ден

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија1 ден

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија1 ден

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет1 ден

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија1 ден

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија1 ден

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет1 ден

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија1 ден

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Досие