Контакт

Свет

(Видео) Во Австралија падна град со големина на топче за голф

Објавено пред

Силно невреме проследено со град деновиве погоди делови од Австралија вклучувајќи и голем дел од областите погодени од пожари.

Австралискиот метеоролошки завод издаде предупредување за силно невреме проследено со ветрови, обилен град и врнежи од дожд во делови на Нов Јужен Велс, јужен Квинсленд и многу области од државата Викторија.

Град со големина на топче за голф го погоди Мелбурн уништувајќи ги автомобилите и имотот, при што биле испратени 1.500 повици за помош до службите за итни случаи.

На социјалните мрежи се споделуваат снимки и фотографии од силната песочна бура што го зафати Нов Јужен Велс достигнувајќи брзина од 100 км на час во градот Дубо.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Полициски час во неколку црногорски градови

Објавено пред

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет градови во црвената зона според бројот на лица заразени со коронавирус, а одлуката за можно затворање на Подгорица ќе биде донесена откако ќе пристигнат резултатите од 200 примероци од Германија.

Од денеска ќе се воведе полициски час од 22 до 5 наутро во Будва, Улцињ, Цетиње, Колашин и Жабљак од 22 до 5 часот наутро, а ќе има и затворање на училиштата, градинките и рестораните, изјави директорот на Црногорскиот институт за јавно здравје, Бобан Мугоша.

Тој додаде дека мерките се воведуваат бидејќи стапката на инфекција во тие градови е поголема од 800 на 100.000 жители.

Откако бројот на пациенти започна нагло да се зголемува во септември, властите воведоа т.н. семафор според кој се воведуваат локални мерки во зависност од бројот на заразени.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Ерменски фудбалер убиен во судирите во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Централниот напаѓач на ерменскиот фудбалски клуб Локомотив Ереван, Ерик Сарјан го загуби животот во конфликтите во Нагорно-Карабах.

Ցավալի լուր😔Արցախա-ադրբեջանական սահմանին ընթացող թեժ մարտերում հերոսաբար զոհվել է «Լոկոմոտիվ» ՖԱ-ի ֆուտբոլիստ Էրիկ…

Posted by FC Lokomotiv Yerevan on Петок, 16 октомври 2020

Фудбалскиот клуб Локомотив Ереван објави на Инстаграм дека 18-годишен фудбалер е убиен на линијата меѓу Азербејџан и Нагорно-Карабах и изрази сочувство до семејството и пријателите на Сарјан, пренесува либанскиот портал Алмасард њуз.

На полноќ стапи на сила новиот договор за хуманитарен прекин на огнот во Нагорно-Карабах.

Прикажи повеќе...

Свет

Лекар остана без германско државјанство откако одби да се ракува со жена

Објавено пред

Германскиот суд пресуди дека лекар од Либан, муслиман кој одби да се ракува со службеничката при предавањето на потврдата, нема да добие германско државјанство. На него му е предложено да поднесе жалба до највисокиот суд.

40-годишен лекар од Либан, кој дошол во Германија во 2002 година, изјави дека од религиозни причини одбил да се ракува со жена – кога требало да добие германско државјанство.

Административниот суд во Баден-Виртемберг пресуди дека некој кој одбива да се ракува заради „фундаменталистичката концепција на културата и вредностите“ затоа што во жените гледа „опасност од сексуално искушение“ , со тоа одбил да се „интегрира на германските услови за живот“.

Либанецот студирал медицина во Германија и сега работи како лекар во клиника. Тој аплицирал за германско државјанство во 2012 година и потпишал декларација за лојалност кон германскиот Устав и против екстремизмот. Тој го поминал задолжителниот тест за општо знаење за Германија со најдобар можен резултат.

Сепак, тој не доби државјанство затоа што во 2015 година одбил да се ракува со службеничката при предавање на потврдата за германско државјанство. Заради тоа службеничката не сакала да му ја предаде потврдата и го одбила неговото барање за државјанство.

Либанецот тврдеше дека и ветил на сопругата дека нема да се ракува со друга жена.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17 239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани...

Регион40 минути

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет градови во црвената зона според бројот на лица...

Европа12 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа13 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион14 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет14 часа

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија16 часа

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Македонија17 часа

Починаа 10 лица со Ковид-19, 428 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на...

Македонија17 часа

(Видео) Ангеловски: За три недели изречени над 12.000 казни за сообраќајни прекршоци

МВР покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени сообраќајни контроли и во другите градови, меѓу кои и Кичево,...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето второ илјадалетие

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“,...

Регион20 часа

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Aприл 2021 е месецот за спроведување на пописот

Пописот ќе се одржи во април 2021 по сите правила на Еуростат, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи, каде...

Европа22 часа

Плантажа со марихуана на три ката и со вредност од милион фунти пронајдена во Англија

Во објект на поранешен ноќен клуб во Ковентри, полицијата открила плантажа со марихуана на три ката, за која се проценува...

Европа2 дена

Словачка во следните два викенда ќе им направи ковид-тестови на сите граѓани постари од 10 години

Словачка на коронавирус планира да ги тестира сите свои жители на возраст над десет години, објави словачкиот премиер Игор Матовиќ...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Соседите мора да бидат свесни дека ќе имаме заеднички успех или заеднички дебакл

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров на денешната прес-конференција по повод мандатното писмо за мисијата и задачите на Секретаријатот...

Македонија2 дена

(Видео) Се обединува опозицискиот фронт, ФРОДЕМ преминува во ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски соопшти дека уште една десничарска проопозициска структура во Македонија се приклучува кон ВМРО-ДПМНЕ, а тоа...

Европа2 дена

Меркел со апел до Германците: Ве молам, останете дома

Германската канлецарка Ангела Меркел апелираше до Германците поради коронавирусот да ги редуцираат средбите со други луѓе и да не патуваат...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Регионот се соочува со предизвици, потребна е јасна перспектива во НАТО и ЕУ

„Нашата Армија и досега, посредно, учествуваше во мисијата „КФОР“ преку обезбедување на логистичка поддршка за НАТО преку координативниот центар за...

Македонија2 дена

Инспекторите и полицијата на терен, со отстрануваат дивата населба и отпадот под Железничка

Со заедничка акција во која учествуваат екипи на Инспекторатот на Град Скопје, Центарот за социјални работи на град Скопје, Министерството...

Економија2 дена

Трифун Костовски: Не се плашам, останувам на мојот пат на вистината

„Не се плашам, останувам на мојот пат на вистината. Задоволен што после двомесечен молк отпочнуваат активности околу вистинските причини за...

Досие