Контакт

Свет

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Објавено пред

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во болница во која може да се сместат до 4.000 пациенти.

Во неа ќе се сместат само пациенти со коронавирус, кои немаат други здравствени проблеми или хронични заболувања. Потешките случаи ќе продолжат да се третираат во поголемите болници во целата земја.

„Ние сме навикнати да се бориме, но ова е борба што сè уште не сме ја виделе. Ние се бориме со невидлив непријател и немаме многу време. Планирањето беше многу кратко и задоволни сме од тоа како испадна. Доколку е потребно, можеме да го направиме ова насекаде во светот“, рече полковникот Ешли Борехам.

Свет

Иран ќе продолжи да испраќа нафта во Венецуела ако тоа го побара владата на Мадуро

Објавено пред

Техеран е подготвен да ја продолжи испораката на гориво во од криза погодената Венецуела ако нејзината влада побара тоа, рече иранското Министерство за надворешни работи, додека иранската танкерска флотила го растовара својот товар во пристаништата на Каракас, пренесува ИРНА.

„Исламската Република ги практикува своите права за слободна трговија со Венецуела и подготвени сме да испратиме повеќе танкери ако Каракас бара повеќе испораки на нафта од Иран“, изјави Абас Мусави, портпарол на иранското МНР.

Петтиот танкер со нафта влезе во водите на Венецуела во неделата со последната пратка од повеќе од 1,5 милиони барели нафта од Иран. Двете нации се соочуваат со строги санкции од САД.

Вашингтон претходно предупредуваше никој да не ѝ помогне на иранската флота да дојде до Венецуела. Иако Белата куќа не кажа експлицитно дека има намера да ги пресретне танкерите, Венецуела претходно предупреди дека бродовите може да се соочат со закана од непосредна употреба на воена сила од страна на САД.

Техеран предупреди за какво било попречување на танкерите, предупредувајќи дека тоа ќе значи пиратство и голема опасност за меѓународниот мир и безбедност.

И покрај тоа што Венецуела има огромни резерви на нафта, нејзиниот капацитет за рафинирање  е ограничен, а нејзината енергетска криза се влоши поради санкциите од САД. Ограничувањата доведоа до болен удар врз нафтениот сектор во земјата кој има најголем удел во приходите од буџетот.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Путин го поддржува дијалогот на сите полиња по повикот на Трамп за самитот на Г7

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, го поддржува дијалогот на сите полиња, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја поканата на Вашингтон за Москва да учествува на самитот на Г7.

Американскиот претседател, Доналд Трамп, рече дека ќе го одложи самитот на Г7 до септември или подоцна, за кој се надеваше дека ќе се одржи следниот месец. Списокот на поканети земји е проширен на неколку земји, вклучително и Австралија, Русија, Јужна Кореја и Индија, рече лидерот на САД.

Песков, пак, изјави дека Русија мора да види повеќе детали пред да одговори на американскиот предлог и да дознае дека поканата е официјална.

Бројни теми остануваат отворени, вклучувајќи го дневниот распоред на самитот и формата на руското учество, рече Песков. Тој исто така рече дека постојат убедливи и ефективни механизми за меѓународен дијалог, како што е Г20 – групата најголеми светски економии, пренесува „Раша тудеј“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Полицијата претепала ограбувач фатен во продавница за чевли на Менхетен

Објавено пред

Се чини дека њујоршката полиција воведе политика за нулта толеранција кон ограбувачите. Во видеото се прикажани група полицајци кои користат тактики на сила против демонстрант кого го начекале при насилно влегување во продавница на Менхетен, пренесува РТ.

Њујорк е потресен од неколкудневни протести по смртта Џорџ Флојд во рацете на полицијата во Минеаполис, при што дел од демонстрациите прераснаа во немири и во грабежи. Квартот Сохо во неделата вечерта стана жртва на низа криминални активности – но сите сторители не успеаја да го избегнат законот.

Краток клип што кружи на социјалните мрежи покажува како полицаец го тепа осомничениот ограбувач кој влегол во продавница за чевли. Провалникот се обидува да стане на нозе додека си го покрива лицето пред од ударите, но неговите напори се залудни: за неколку секунди, уште двајца полицајци се придружуваат во тепањето. Еден полицаец продолжува да го удира провалникот со палка додека неговите колеги го држат и му ставаат лисици.

На тепачката сведочеле група демонстранти кои се собрале пред ограбената продавница. Некои извикуваа вулгарности и „полициска бруталност!“ додека групата полицајци стоеле над ограбувачот. Потоа толпата брзо се повлекла бидејќи пристигнала поголема група полицајци.

Другите видеа објавени на социјалните мрежи покажуваат ограбувачи како влегуваат во бутици и продавници во Сохо, а потоа бегаат со украдената стока.

Њујоршката полиција се бореше да го одржи законот и редот во градот и се најде под жестоки критики за употреба на прекумерна сила против демонстрантите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 час

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија2 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија2 часа

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион3 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија4 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија4 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија5 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија6 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија6 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија6 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет6 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет7 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет17 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија19 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија23 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт24 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија24 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија1 ден

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Досие