Контакт

Свет

(Видео) Убиена озлогласената шефица на најмоќниот мексикански картел

Објавено пред

Озлогласената шефица на најмоќниот мексикански картел, Марија Гвадалупе Лопез Ескивел (21), попозната под именто La Catrina, убиена е во престрелка со војската во Мексико, пренесуваат мексиканските медиуми цитирани од „Дејли мејл“.

Заедно со уште седум члена на картелот таа ги нападнала војската, националната гарда и полицијата во Михоакан, а починала во болница од последици од ранување, а „Дејли мејл“ објави и видео од последните мигови на девојката која ја нарекувале и Дамата на смртта.

Во видеото се гледа ранетата La Catrina и мексикански војник кој ѝ вели да издржи додека не дојде хеликоптерот. Било невозможно да ја префрлат во болница на друг начин зашто членовите на бандата ги затвориле патиштата, па војската морала да побара воздушна поддршка.

Мексиканскте власти објавија дека во акцијата е убиена шефицата на наркокартелот и дека се уапсени уште шест члена на картелот, а запленети се и сандаци муниција и оружје.

Според непотврдени информации, La Catrina се сретнала со уште еден шеф на огранок на наркокартелот, по што ги нападнале војската и полицијата. Ранетата La Catrina била префрлена во болница со хеликоптер, но повредите ѝ биле претешки. Еден од куршумите ја погодил во вратот.

Иако мексиканските власти не објавија дека убиената е Марија Лопез Ескивел, на објавените фотографии и снимки се гледа жена која на ногата има тетоважа „Катрина”. Мексиканските власти се сомневаат дека Марија Лопез Ескивел била дел од групата која лани во октомври масакрираше 13 полицајци.

 

 

Свет

Руските војници одржаа генерална проба на воената парада за Денот на победата

Објавено пред

Руските војници се собраа денес на Црвениот плоштад во Москва на генерална проба по повод воената парада за Денот на победата.

Русија во недела на 9 мај ќе ја прослави 76-годишнината од победата над нацистичка Германија во Втората светска војна.

На воената парада ќе учествуваат повеќе од 12.000 војници.

Парадата, која се одржува секоја година на 9 мај, ја означува советската победа во Втората светска војна или Големата патриотска војна, како што вообичаено се нарекува во земјата.

Покрај нејзината историска симболика, воената парада и овозможува на Русија да ја покаже својата воена моќ и најновите достигнувања во одбранбената технологија.

Кремљ порано ги канеше странските лидери да присуствуваат на парадата, но годинава се откажа од традицијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина ја отвори северната страна на Монт Еверест за 38 планинари

Објавено пред

Кина ја отвори северната страна на Монт Еверест за 38 планинари кои ќе бидат тестирани на Kовид-19 и ќе мора да одржуваат растојание додека се искачуваат на највисокиот врв во светот.

Непал и Кина претходно ја затворија планината за странски туристи поради пандемијата, а оваа сезона Непал сепак им дозволи на странците да се искачуваат и покрај зголемувањето на бројот на пациенти, а најмалку еден алпинист, Норвежанец, минатиот месец потврди дека се разболел од Ковид-19.

Непалските планинари негираа дека на планината избувнале жаришта, наведувајќи дека биле пријавени само случаи на висинска болест и други симптоми поврзани со студени, тешки услови каде што тие биле збиени заедно во шатори.

Оваа недела Непал ги прекина сите летови како дел од строгите мерки на Катманду за спречување на ширењето на коронавирусот.

Од друга страна, Кина, каде што локалното пренесување е главно запрено, ги задржа ограничувачките мерки, како што се здравствените проверки и е во состојба на претпазливост кога станува збор за „увезените“ случаи на Ковид-19.

Планинарите кои добиле кинески дозволи за искачување на Монт Еверест мора да доаѓаат од кинески делови и да покажат дека се здрави, пред да тргнат на пешачење до врвот, соопштија денеска кинеските државни медиуми.

Тие ќе треба да поминат редовни проверки на телесната температура, да користат кислород од боца и да бидат оддалечени четири метри од следниот алпинист. Ќе им бидат дадени маски, термометри и средства за дезинфекција, пренесува АП.

Прикажи повеќе...

Европа

Германски министер за здравство: Се чини дека третиот бран на коронавирус е разбиен

Објавено пред

Третиот бран на пандемијата на коронавирус се чини дека е разбиен, изјави денеска германскиот министер за здравство Јенс Шпан, додавајќи дека мерките за физичко дистанцирање и забрзување на процесот на вакцинација помагаат да се намали стапката на инфекција.

„Се чини дека третиот бран е разбиен“, рече Шпан на редовната прес-конференција за состојбата со пандемијата, пренесува „Ројтерс“.

Клучниот предизвик во зголемувањето на производството на вакцини е колку брзо и колку ефикасно може да се пренесе технологијата, рече Шпан, повторувајќи дека официјален Берлин се противи на американскиот предлог да се откаже од заштитата на патентите.

„Главното прашање не е заштитата на патентите, туку производствениот капацитет“, рече Шпан.

Министерот рече дека ќе биде воодушевен доколку САД покажат иста подготвеност за извоз на вакцини како што покажа Германија.

Процентот на германски граѓани кои, според него, ја примиле првата доза на вакцина, сега достигна 31,5 проценти, при што дозата ја примиле 900.000 луѓе вчера, што ја стави Германија на брза патека според меѓународните споредби.

Во обид да го забрза процесот на вакцинирање, Шпан вчера дозволи вакцината на „Астразенека“ да се дава на сите возрасни лица, со што се изменети претходните ограничувања воведени по извештаите за ретки случаи на згрутчување на крвта.

Шефот на германскиот Институт за инфективни болести „Роберт Кох“, Лотар Вилер, рече дека стапката на зараза со Ковид-19 се намалува во сите возрасни групи и дека се надева дека наскоро ќе биде сузбиена пандемијата во Германија.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет3 часа

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион3 часа

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија3 часа

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион3 часа

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет4 часа

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија20 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија22 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија23 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа24 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија24 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион1 ден

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет1 ден

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 ден

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет1 ден

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет1 ден

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија2 дена

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија2 дена

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија2 дена

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Досие