Контакт

Свет

(Видео) Во Чеченија падна авион и се заби во куќа  

Објавено пред

Спортски авион падна денеска врз куќа во чеченското село Новошчедрински, соопшти за „Спутник“ републичката управа при чеченското Министерство за вонредни ситуации.

Во падот на авионот повредени се пилотот и уште три лица.

Човекот што управувал со авионот при падот си ја скршил клучната коска. Сите повредени се хоспитализирани.

Во тек е истрага за инцидентот.

Европа

Во Амстердам пукано на двајца Црногорци, едниот загинал

Објавено пред

Денеска попладне во Амстердам дошло до пукање од огнено оружје, при што загинал еден Црногорец, а друг е повреден.

Според регионалните медиуми, ранет е Јован Џуровиќ, брат на Лука Џуровиќ, кој некогаш беше еден од водачите на најмоќниот црногорски криминален клан, пренесува хрватски „Индекс“.

Во пукањето загинал Горан Савиќ, пријател на Џуровиќ, кој кога ги видел вооружените напаѓачи, скокнал пред него за со своето тело да го заштити од куршумите.

Холандските медиуми објавија дека пукањето се случило околу 15:45 часот во италијански ресторан.

Двајцата напаѓачи отвориле оган кон Џуровиќ во ресторан во сопственост на Савиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски претставник за Сирија: „Постојат докази за турски воени злосторства“

Објавено пред

Специјален претставник на американскиот претседател Доналд Трамп во Сирија соопшти дека американските сили виделе докази за воени злосторства од страна на турската војска за време на неодамнешната офанзива против Курдите во североисточниот дел на земјата.

Не видовме широко распространети докази за етничко чистење во турскиот воен напад, но има извештаи за неколку инциденти кои ги сметаме за воени злосторства, рече Џејмс Џефри на сослушувањето во Претставничкиот дом на Конгресот.

Американските власти ги испитуваат овие извештаи, истакна тој, додавајќи дека побарал објаснување и од турската влада.

САД исто така истражуваат и извештај според кој Турција користела забранет бел фосфор за време на офанзивата.

Потврдено е и тврдењето на министерот за одбрана Марк Еспер дека повеќе од стотина борци на Исламска држава побегнале поради турската операција, а во моментов нивната локација е непозната.

Џефри и Метју Палмер, заменик државниот секретар задолжен и за односите со Турција, втор ден по ред сведочеа пред американскиот Конгрес, пренесува хрватски „Индекс“.

Голем дел од претставниците, републиканци и демократи не се согласуваат со одлуката на Трамп да се повлече од Сирија, што пак го отвори патот за турската војска да ја премине границата и да ги нападне курдските сили кои со години им помогнаа на САД во борбата против милитантите од Исламска држава.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Либан седми ден парализиран од протести – банките затворени, а граѓаните се без кеш

Објавено пред

Судири помеѓу либанската армија и демонстрантите избија на денешните протести поради економските реформи што ги предложи владата.

Стотици илјади луѓе седум дена излегуваат на улица и ги обвинуваат политичарите дека ја уништиле економијата.

Банките веќе шести ден се затворени, како и училиштата, а голем број автопатишта се блокирани.

Владата на премиерот Сад ал Харири во понеделникот најави итен пакет реформи со цел да го ублажи бесот на демонстрантите кои бараат владата да поднесе оставка и да се спречи претстојната финансиска криза.

Во моментов никој не знае кога банките повторно ќе започнат со работа, поради што постои предупредување за потенцијална навала на клиентите кога филијалите конечно ќе ги отворат своите шалтери.

„Навистина се плашиме од панична реакција кога повторно ќе се отворат банките“, изјавил од Бејрут претседателот на Светската асоцијација на либански бизнисмени, Фуад Змохол.

Тој и други експерти велат дека проблемот не е либанската фунта, туку државните резерви на долари што се потребни за да плати увозот, од кој земјата е силно зависна.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела...

Европа4 часа

Борисов: Камионот со 39 безживотни тела не бил во Бугарија од 2017

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не можеле да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во...

Топ6 часа

Скопјанец тешко повреден откако паднал од петтиот кат на зграда во Аеродром

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција...

Македонија6 часа

Заев: Јас ќе бидам кандидат за премиер и ќе ја водам кампањата

Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам канидидат за премиер, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев. Одговарајќи на...

Македонија9 часа

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија...

Македонија11 час

Мицотакис: Преспанскиот договор е нагативен за нас, но ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан

Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ќе биде фактор за стабилност...

Европа11 час

Јункер во последниот говор: Чувај се Европо и бори се против национализмот

Претседателот на Европската Комисија во заминување, Жан Клод-Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата...

Македонија12 часа

Уште четири земји треба да го ратификуваат протоколот за НАТО

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение информира дека преостануваат ратификации од уште четири земји членки, до официјално пристапување во НАТО....

Македонија13 часа

Независната пратеничка група ја поздрави одлуката на САД за ратификација на протоколот за НАТО

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија упати благодарност до амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари...

Македонија13 часа

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за...

Македонија14 часа

Сончево и топло со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Минималната температура ќе се движи од 1...

Свет1 ден

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет1 ден

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија1 ден

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија1 ден

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ1 ден

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија1 ден

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија1 ден

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија1 ден

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија1 ден

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Досие