Контакт

Европа

(Видео) Голем марш за климата во Брисел, организаторите велат дека имало 70 илјади луѓе

Објавено пред

Десетици илјади демонстранти денеска во Брисел учествуваа на првиот голем климатски марш по појавата на епидемијата на коронавирус и неколку недели пред меѓународниот самит COP26.

dobivaj vesti na viber

Според проценките на полицијата, најмалку 25.000 луѓе учествувале во трикилометарската поворка, која се протегала од станицата Брисел север до паркот Синкантeнер. Организаторите, пак, проценуваат дека имало 70.000 учесници.

„Време е да го смениме системот и да преземеме радикални акции. Се работи за опстанокот на човештвото”, рече климатската активистка Ануна Де Вевер.

Речиси 80 организации собрани под слоганот „Климатска коалиција“ повикаа на протестот на кој присуствуваа истакнати белгиски политичари.

„Климата е социо-економско прашање. Сега треба да ја заштитиме бидејќи мојата генерација нема да ги сноси последиците”, рече Конор Русо, претседател на партијата Воуруит, стара социјалистичка партија во Фландрија. Протестот доби на значење и поради смртоносните поплави што ја погодија Белгија во јули.

Овој потег доаѓа неколку недели пред почетокот на Конференцијата на ОН за климатски промени COP26 во Глазгов, каде владите ќе разговараат за одржување на планираното ограничување на климатското затоплување на 1,5 Целзиусов степен, како што е предвидено со Парискиот договор за климата од 2015 година.

Европа

Зеленски во Лондон: Имаме слобода, дајте ни крилја да ја заштитиме

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на неговата посета на Лондон одржа говор пред британските парламентарци.

dobivaj vesti na viber

Зборувајќи на англиски, тој и’ се заблагодари на Британија во име на украинските војници, регрутите и оние кои ќе бидат распоредени на фронтот на војната.

Тој рече и дека зборува „во име на секој татко и секоја мајка кои чекаат нивните храбри синови и храбри ќерки да се вратат дома од војна“, пишува Гардијан.

„Лондон е со Киев од првиот ден, од првите секунди и минути на руската војна против Украина“ рече тој.

Зеленски и’ се заблагодари на Велика Британија што ја снабдува неговата земја со главни борбени тенкови.

„Ракетите со долг дострел ќе ни овозможат целосно да го отстраниме злото од нашата земја. Обединетото Кралство маршира со Украина кон најважната победа во нашиот живот – победата над самата идеја за војна“, вели Зеленски.

Додаде дека Украина и нејзините сојузници формирале „вистинска коалиција на пријатели“ и веќе постигнале забележителни резултати.

„Победата ќе го промени светот и тоа ќе биде промена која на светот одамна му беше потребна“, рече Зеленски во обраќањето пред британскиот парламент, пренесе „Ројтерс“.

Украинскиот лидер ја повикува Велика Британија да продолжи со воведување санкции за да ја лиши Русија од можноста да ја финансира војната против Украина.

„На светот му треба вашето лидерство, Британија. Исто како што е потребна украинска храброст“ рече Зеленски.

„Имаме слобода, дајте ни крилја да ја заштитиме“

Претседателот Зеленски на спикерот на Долниот дом на Собранието, Линдзи Хојл и’ подари шлем на украински пилот.

На шлемот пишувало: „Ние имаме слобода, дадете ни крилја за заштита“.

 

По неговиот говор во британскиот парламент, домаќин на Зеленски беше кралот Чарлс.

Претседателот на Украина, кој е во посета на Велика Британија, вечерва ќе пристигне во Париз, јави француската ТВ БФМ повикувајќи се на информирани извори.

Зеленски, кој е во Лондон во својата втора посета во странство од почетокот на рускиот напад врз Украина на 24 февруари минатата година, би можел да пристигне во Брисел во четврток, по Париз, на самитот на Европската унија, но таа посета се уште не е потврдена.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во понеделникот рече дека го поканил Зеленски „лично да учествува на еден од идните самити“.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Шолц: Трката за субвенции со САД би била погрешен пат за ЕУ

Објавено пред

Трката за субвенции со САД би била погрешен начин ЕУ да одговори на американскиот Закон за намалување на инфлацијата, изјави денеска германскиот канцелар, Олаф Шолц.

dobivaj vesti na viber

Во своето обраќање во Бундестагот пред самитот на ЕУ, кој почнува в четврток, Шолц рече дека Унијата сака да ги продлабочи економските односи со САД.

Шолц посочи дека тековните разговори САД – ЕУ за Законот за намалување на инфлацијата имаат добра почетна точка доколку Америка се откаже од правилата што ги ставаат европските компании во неповолна положба во споредба со, на пример, компаниите од Канада и Мексико, објави „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Осумгодишниот Јигит цели 52 часа бил под урнатата зграда и чекал помош

Објавено пред

Спасувањето на преживеаните, кои останаа заробени под урнатините по страшниот земјотрес што пред два дена опустоши делови од Турција и Сирија, сè уште е во тек.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 9.500 луѓе загинаа, а околу 40.000 се повредени, но се стравува дека овие бројки ќе бидат многу поголеми.

Спасувачите со помош на граѓаните сè уште копаат под урнатините и ги извлекуваат преживеаните, а штотуку пристигна веста дека по 52 часа од урнатините е извлечено осумгодишно момче.

Јигит Чакмак бил закопан под урната зграда во Хатај, Турција, а по извлекувањето, мајка му цврсто го прегрна и плачеше од среќа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет51 минута

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет3 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет6 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија7 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија8 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија10 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија10 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија11 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија12 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија13 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет13 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија13 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија14 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет15 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет15 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион15 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...