Контакт

Свет

(Видео) Грип е најверојатно причината за симптомите на патниците во авионот на „Емиратите“

Објавено пред

Здравствените власти во САД претпоставуваат дека можна причина за симптомите на кои се пожалија патници на авионот на „Емиратите“, кој вчера попладнето слета на аеродромот Џон Ф. Кенеди во Њујорк, е грип, објави Си-eн-eн.

На 10 лица им се проценува здравствената состојба во болница и се тестираат за респираторна болест. Службеник од Центрите за контрола изјавил дека властите се сомневаат за респираторни болести, како што е инфлуенца, респираторен синдром на Блискиот Исток, или МЕРС, вирусна респираторна болест, која за првпат беше идентификувана во 2012 година.

„Причината за болеста најверојатно е грип“, изјави актуелниот министер за здравство, Оксирис Барбо, која рекла дека докторите ќе знаат повеќе кога ќе ги добијат резултатите од респираторните тестови направени на тројца патници и седум членови на екипажот доцна синоќа.

Над 100 луѓе кои потекнуваат од Дубаи и слетаа во Њујорк пријавиле симптоми како кашлица, треска, висока температура и повраќање. Десетмина од патниците се хоспитализирани во болница во Квинс, додека на осуммина им била пружена помош на аеродромот. На останатите патници од авионот, во кој имало 521 лице, им било дозволено да го продолжат патувањето.

Авионот на „Емиратите“, кој леташе од Дубаи, на аеродромот во Њујорк го пречекале полицијата и Центрите за контрола на болести и превенција со цел итна проверка на патниците.
Канцеларијата на градоначалникот потврди на „Твитер“ дека авионот слетал во ЈФК со заболените патници, велејќи дека авионот бил ставен во карантин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Поранешниот претседател на Украина осуден за предавство

Објавено пред

Судот во Киев го прогласи поранешниот претседател на Украина, Виктор Јанукович, виновен за предавство.

Јанукович ја напушти земјата во 2014 година, за време на големите тензии во Киев поради нередите помеѓу полицијата и демонстрантите кои бараа приближување кон Европската Унија.

Поранешниот лидер, кој се наоѓа во Русија, е осуден за предавство, а ќе му се суди и за соучесништво и војна против Украина и планирање промена на границата на земјата, јави РСЕ.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон ја поддржа борбата за слобода на Венецуелците, но не и самопрогласениот претседател

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ја поздрави храброста на граѓаните на Венецуела, но не го поддржа лидерот на тамошната опозиција, Хуам Гвидо, кој се прогласи за привремен претседател на таа земја.

„По илегалниот избор на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро во 2018 година, Европа ја поддржува обновата на демократијата. Ја поздравувам храброста на стотината илјади Венецуелци, кои маршираат за својата слобода“, порача Макрон на Твитер.

Опозицискиот лидер Хуан Гвидо се прогласи вчера за привремен претседател на Венецуела, пред илјадници симпатизери, кои протестираа против актуелниот претседател Николас Мадуро. САД, Канада и поголем дел од латиноамериканските држави го признаа Гвидо за шеф на државата, поради што Мадуро ги прекина односите со САД.

Прикажи повеќе...

Свет

Ким вели дека Трамп му испратил „одлично“ писмо

Објавено пред

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, нареди подготовки за вториот самит со американскиот претседател, Доналд Трамп, истакнувајќи дека ќе чека трпеливо и со верба за остварување на заедничката цел на двете страни, пренесе севернокорејската државна агенција КЦНА.

Како што се наведува, Ким изразил големо задоволство по добиеното „одлично“ писмо од Трамп.

И покрај решеноста на Ким за уште една средба со Трамп, двајцата остануваат во несогласувања околу фундаменталните прашања. Според експертите, главното сопнување е во тоа кои чекори треба да ги преземе Ким во однос на денуклеаризацијата за да го помести застојот на нуклеарните преговори и какви награди треба да обезбеди Трамп за да го притисне неговиот севернокорејски колега, да ги преземе тие мерки.

КЦНА соопшти дека Ким добил писмо од Трамп, кое му го доставил севернокорејскиот амбасадор, кој се сретна со американскиот претседател во Вашингтон минатата недела. По средбата со Ким Џонг-чол, Трамп рече дека со Ким Џонг-ун, најверојатно ќе се сретнат кон крајот на следниот месец, но не кажа точно кога ниту каде ќе се одржи вториот самит.

Нуклеарните преговори се заглавени откако Ким и Трамп се состанаа во Сингапур минатиот јуни за време на нивниот прв самит, кој заврши со нејасни заклетви за денуклеаризација од страна на Ким.

Предвидувањата се дека САД и Северна Кореја ќе се заложат за воспоставување нови односи и здружување на напорите за изградба на траен и стабилен мир на Корејскиот Полуостров.

Набљудувачите на Северна Кореја велат дека Виетнам најверојатно ќе биде избран како место за втор самит, но нема официјална потврда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор на Камчев и Мијалков

За сите осомничени во истрагата ,,Империја”, СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор бидејќи сè уште постојат причините за...

Македонија2 часа

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската радио-телевизија каде што се сместени и...

Регион3 часа

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се...

Македонија3 часа

(Видео) Закани до обвинителите на СЈО: „Фатиме е наша, а на тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата“

Во кривичниот суд во Скопје повторно се одложи рочиштето за предметот на СЈО „Титанк 3“, во кој обвинети се Ејуп...

Македонија3 часа

Мијалков на 31 јануари ќе го испрашува свиркачот Лазаревски

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, кое се однесува на незаконското следење на комуникации, е одложено за 31 јануари. Свиркачот Ѓорги Лазаревски...

Македонија5 часа

Каракамишева: Венециската комисија поради притисоците испрати писмо до Османи и Заев

Венециската комисија испратила писмо до Кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и до премиерот Зоран Заев во кое се...

Свет5 часа

Кинески воени авиони ,,покажувале сила” летајќи во близина на Тајван

Кинески воен авион „сухој Су-30“и транспортен авион „шансји Ј-8“ на Ослободителната војска на Кина (ПЛА) прелетале над каналот Баши меѓу...

Македонија5 часа

На 12 март одново ќе почне судењето за набавката на 300 полициски „шкоди“

На 12 март, во 10 часот, во кривичниот суд во Скопје одново ќе почне судењето за предметот „Триста“ на СЈО,...

Свет5 часа

Најмалку 5 мртви во заложничката криза во банка на Флорида

Вооружен напаѓач упаднал во банка во Флорида и се забарикадирал внатре, а потоа се јавил на бројот за итни случаи...

Свет6 часа

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, одби да ги повлече американските дипломати од Каракас тврдејќи дека владата што ги прекинала дипломатските...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи21 час

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија22 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања1 ден

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија1 ден

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија1 ден

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет1 ден

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија1 ден

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Македонија1 ден

Зоран Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за „Алсат“ призна дека ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалоков, лично разговарал со 8-те...

Регион1 ден

Во Грција почна расправата за ратификација на преспанскиот договор

Грчкиот парламент ја почна расправата за ратификувањето на преспанскиот одговор, а гласањето сепак ќе се случува в петок, пишува грчката...

Досие