Контакт

Свет

(Видео) Гутереш со осуда за нападот во Јемен

Објавено пред

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, го осуди вчерашниот воздушен напад на коалицијата предводена од Саудиска Арабија во Јемен загинаа десетици луѓе.

dobivaj vesti na viber

Гутереш исто така повика на „независна и брза истрага”.

„Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, истакна дека сите страни мора постојано да водат грижа и да ги заштитат граѓните и нивните домови, при спроведувањето на нивните воени акции“, наведе во соопштението портпаролот на Обеинетите нации, Фархан Хак.

Во воздушниот напад на фреквентен пазар во Јемен вчера, беше погоден и автобус, во кој се превезувале ученици.

Најмалку 43 лица, меѓу кои има и голем број деца вчера при нападот го загубија животот. Според податоците на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, во нападите во Јемен досега загинале околу 29 деца, помлади од 15 години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Ѝ подарил цвеќе, па ја избол до смрт, бесен што нема да се смират: детали за драмата пред трговскиот центар во Велика Британија

Објавено пред

15-годишното девојче, кое почина кога беше избодено во автобус пред трговски центар во Кројдон, Велика Британија, претходно се расправало со својот убиец, поранешното момче, кое се обидувало да ѝ подари цвеќе.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми јавуваат дека осомничениот тинејџер со мачета му нанел смртоносни повреди на девојчето.

Сè се случило околу 8.30 часот кога девојчето одело на училиште. Лекарите бргу пристигнале на самото место и околу еден час се обидувале да му го спасат животот. Смртта била констатирана во 9.21 часот.

Очевидец на крвавото злосторство рекол дека видел како се караат момчето и девојката. Слушнал како девојчето на убиецот му одговорило дека нема да биде повеќе со него.

„Тој стана насилен, а потоа извади долг нож, како мачета, меч, не знам, и почна да ја прободува“, изјави сведокот.

Други очевидци тврдат дека девојката одбила да ги прифати цвеќињата што момчето ѝ ги понудило пред убиството. Таа наводно му раскинала еден ден претходно.

„Неколку деца излегоа на станицата, а имаше момче и девојка, кои се расправаа. Тој држеше цвеќе и слушнав дека се расправаат“, изјави очевидецот.

Полицијата го приведе тинејџерот и се чека неговиот распит.

Работниците од околните локали велат дека сите избегале кога момчето извадило мачета и дека останал само возачот на автобусот.

„Видов крв како излегува од нејзиниот врат“, изјавил очевидец.

Прикажи повеќе...

Свет

„Штета, Владимир, сам си го направи ова“: Хилари Клинтон со порака до Путин

Објавено пред

Поранешната американска државна секретарка Хилари Клинтон за време на својот говор во Стејт департментот му се обрати по име на рускиот претседател Владимир Путин посочувајќи дека проширувањето на НАТО е последица на руската политика, пренесува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

„Штета, Владимир. Ти го направи ова сам“, рече таа.

Клинтон изјави и дека луѓето сами избираат начин за влез во НАТО.

Претходно, американскиот претседател Џозеф Бајден се обиде да го навреди рускиот претседател Владимир Путин нарекувајќи го диктатор, пренесува „РИА новости“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Снимка од салата за венчавки, каде што загинаа повеќе од 110 луѓе во Ирак: остана само челична конструкција

Објавено пред

Од салата за прослави во Ирак, во која синоќа за време на свадбените веселби загинаа најмалку 113 лица, остана само челичната конструкција.

dobivaj vesti na viber

На видеата што настанаа по стравотниот пожар, кој за неколку минути ја зафати салата, може да се види дека пламените јазици уништија сè од инвентарот, толку многу што речиси е невозможно да се препознае што било.

Трагедијата се случила за време на првиот танц. Според кажувањата на гостите на свадбата што го преживеале пожарот, околу 22.45 часот младенците излегле на подиумот да танцуваат и со тоа биле запалени прскалки и огномет за да ја прослават венчавката. Сепак, постои сомневање дека огнометот удрил во таванот, кој се запалил, а пожарот потоа почнал да се шири со молскавична брзина.

На видеата што кружат на социјалните мрежи младенците преплашени се вртат и гледаат како пламенот почнува да ја зафаќа салата, а огнените топки паѓаат врз свадбената веселба.

„Целата сала се запали за неколку секунди“, рекол еден од гостите на свадбата.

Се сомнева дека во салата во моментот на трагедијата имало околу 900 луѓе.

Иако пожарникарите релативно бргу пристигнале на самото место, пламенот веќе ги зафатил речиси целата сала и многуте гости во неа. Пожарникарите влегле да ги извлечат преживеаните.

Првите наоди од истрагата покажуваат дека салата била изградена со екстремно запаливи материјали, што довело до брзо ширење на пожарот и до уривање на конструкцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ5 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ5 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија5 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија7 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион7 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет9 часа

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...

Економија9 часа

Безалкохолните пијалаци, водата и пивото од денеска со гарантирана цена

Покрај издвоените производи од пекарската, месната и во млечната индустрија, од денеска гарантирана цена ќе имаат и безалкохолните пијалаци, пивото,...

Европа9 часа

(Видео) Украински министер: Ако Соколов е мртов, тоа е добра вест

„Ако шефот на руската Црноморска флота е мртов, тоа е добра вест“, изјави украинскиот министер за одбрана, Рустем Умеров, за...

Свет10 часа

(Видео) Огномет предизвика страшен пожар на свадба во Ирак, најмалку 100 мртви

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија,...

Македонија1 ден

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собранието, предвидува целосно ослободување за казна затвор до 6 месеци

Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде...

Топ1 ден

Маж со чекан во главата удрил сосед во Илинден – човекот е тешко повреден, се бара притвор за насилникот

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за тешка телесна повреда од член 131 став 3...

Економија1 ден

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било...

Македонија1 ден

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Во врска со неодамнешните информации за протерани тројца руски дипломати од државата, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, истакна дека тоа...

Македонија1 ден

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за...

Регион1 ден

(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што...

Македонија1 ден

Џафери за УСБ-то од Груевски: Тоа е невистина што служи за дневна политика

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи по информациите за наводно УСБ, кое деновиве е тема на престрелки меѓу експретседателот...

Македонија1 ден

Европскиот суд пресуди: сексуалните работнички во Македонија биле држени во станица нехумано, без вода, храна и тоалет

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда Д.Х. и други против Северна Македонија бр. 44033/17 со која утврди дека државата...

Македонија1 ден

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте, бре, нормални, ќе сте набавеле „паксловид“ во иднина, ако не сте дораснати да се справите со предизвиците, одете си дома

Познатиот епидемиолог Драган Даниловски на социјалните мрежи со реакција до Комисијата за заразни болести откога во јавноста беше објавено дека...

Култура1 ден

Управниот одбор на НУ Филхармонија: Сите манипулации и крајните намери за разрешувањата ќе излезат на виделина

Членовите на разрешениот управен одбор на НУ Филхармонија упатија отвореното писмо – реакција на, како што велат, „пласираните невистини и...