Контакт

Свет

(Видео) Два силни земјотресa од над шест степени ја погодија Индонезија

Објавено пред

Индонезискиот остров Ломбок денеска го погодија два силни земјотресa, со јачина од 6,3 и 6,9 степени според Рихтеровата скала, а засега нема информации за нови жртви, освен за едно лице кое утрово загинало по првиот удар, пишува Би-би-си.

Околу 100 домови се сериозно оштетени, а луѓето врескајќи истрчале на улиците.

Првото поместување на земјиштето беше забележано околу 11.30 часот по локално време, а американскиот геолошки институт соопшти дека епицентарот бил на длабочина од седум километри.

Вториот, посилен земјотрес се случи нешто по 22 часот по локално време, на длабочина од 20 километри.

„Возев да испорачам помош за евакуираните, кога одеднаш видов како се ниша елетричниот столб. Луѓето започнаа да врескаат и да плачат. Истрчаа на улиците“, раскажува сведок за новинската агенција „АФП’.

Во Матарам, главниот град на островот, се изгаснале светлата на трговските центри и луѓето истрчале кон отворениот простор, велат очевиците.

„Населението е во паника од претходните земјотреси, а автершоковите никако да сопрат“, вели Ендри Сусанто пред репортерот на „АФП“.

Индонезија во изминатите два месеци ја погодија серија силни земјотреси. На 5 август, во земјотрес од 6,9 степени животот го загубија 460 лица. Претходно, земјотрес со јачина од 6,4 степени на 29 јули, усмрти 16 лица.

Свет

Жена загина при експлозија која урна зграда во Русија

Објавено пред

Една жена загина, а девојка се здобила со полесни повреди кога петкатна зграда на крајниот исток на Русија се срушила како резултат на експлозија.

Околу 17 станови биле оштетени во селото Новонежино кога се урнале таванската плоча, ѕидот и скалилата во зградата, соопшти одделот за вонредни состојби.

„Луѓето беа евакуирани, а оштетени се 17 станови. Седуммина постари лица се пренесени во центар за привремено сместување“, информираа службите.

Спасувачите им помагаат на жителите да ги извлечат своите миленици и нивните предмети од оштетените станови.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Полицаецот кој уби жена во САД обвинет е за убиство

Објавено пред

Американскиот полицаец, кој минатиот викенд уби жена, е уапсен и обвинет за убиство. Полицаецот Арон Дин, во петокот ноќта, поради повик за можна провала, пукаше преку прозор од спалната соба на 28-годишната Ататјен Џеферсон, во градот Форт Ворт.

Со неа во тој момент бил и нејзиниот 8-годишен внук, со кого си играле видеоигри, додека нејзината мајка била во болница.

Загрижен сосед забележал дека нивната врата е отворена во сред ноќ. Повикал полиција, која набрзо дошла на местото на настанот. На снимките од камерата од полициските униформи, може да се види како Дин пука во жена само 2 секунди откако ја предупреди дека ќе ја отвори вратата.

„Крени ги рацетет! Покажи ги рацете!“ се слуша како вика полицаецот, кој притоа не се идентификувал како службено лице.

Џеферсон била прогласена за мртва неколку минути подоцна.

Од полициската станица во Форт Ворт соопштија дека Дин пукал од пиштол откако воочил закана, но не е наведено поради што се чувствувал загрозено. По убиството дал оставка и сега го чека судење.

Градоначалничката на Форт Ворт, Бетси Прајс, убиството го прогласи за неоправдано.

Прикажи повеќе...

Свет

Јапонија: Во ударот на тајфунот загинаа околу 70 лица, 15 се исчезнати

Објавено пред

Јапонските спасувачи се обидуваат да пронајдат најмалку 15 лица кои сè уште се водат како исчезнати, по ударот на тајфунот во кој загинаа најмалку 68 луѓе во таа островска земја и кој парализира неколку области погодени од поплави.

Властите продолжуваат да ја проценуваат штетата на тајфунот Хагибис откако се излеаја 47 реки на 66 места, а јапонското Министерство за инфраструктура предупредува дека проценката е невозможна во делови каде што водата сè уште не се повлекла.

Најмоќниот тајфун што ја зафати Јапонија во последните децении, исто така, предизвика околу 150 лизгања на земјиштето, како и прекини на електрична енергија и вода во различни делови на земјата, јавува новинската агенција Кјодо.

Поплавени се околу 10.000 домови и властите ги предупредуваат граѓаните да се заштитат од инфекција.

Бројот на домаќинства без електрична енергија се намали од 520.000 на 34.000, додека бројот на оние без вода достигна 133.000.

Премиерот Шинзо Абе изјави на состанокот на работната група за катастрофи дека владата ќе искористи резервни средства за обнова.

„Постои итна потреба да се обезбеди соодветна поддршка на жртвите. Исто така е можно последиците од тајфунот врз животот и економските активности да бидат уште поголеми “, рече Абе.

Министерот за одбрана Таро Коно ќе повика уште 200 припадници на резервните сили да ги олеснат напорите за спасување и да дистрибуираат вода во погодените области.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник „Die...

Дијаспора1 час

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија1 час

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа2 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион2 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија2 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт13 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија15 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија17 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија17 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ18 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија18 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија19 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија20 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија22 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет23 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ24 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ1 ден

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија1 ден

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Досие