Контакт

Свет

(Видео) Дете одело по работ на зградата додека родителите се туширале

Објавено пред

Туристка во Шпанија снимила дете како оди по работ на зграда, каде што се качило преку терасата на четвртиот кат. Видеото е објавено на фејсбук-страницата „Го сакам Тенерифе!“, на кое пишуа дека таткото на туристката потрчал кон зградата за да извести некого што се случува.

Според информациите, детето се качило преку терасата додека неговите родители „се туширале“, се наведува во објавата на „Фејсбук“, пренесува „Скај њуз“.

На видеоснимката се гледа како детето оди кон терасата на четвртиот кат по што се враќа назад по истиот пат.

Инцидентот се случил во градот Плаја Параисо, кој се наоѓа на југозападниот брег на најголемиот остров на канарскиот архипелаг.

Регион

Во Хрватска рекордни 1.867 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.867 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 8.394.

Меѓу нив, 716 пациенти се во болница, од кои 49 се на апарати за дишење. Починале седум пациенти.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, регистрирани се вкупно 31.717 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 413 починале, вкупно 22.910 оздравеле, од кои 846 во последните 24 часа.

Во моментов има 25.889 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 428.961 лице, од кои 7.313 во последните 24 часа.

Вчера беа потврдени 1.563 нови случаи, а завчера 1.424.

Прикажи повеќе...

Свет

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Објавено пред

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани пациенти со коронавирус, покажа мала корист, според клиничко испитување спроведено од индиски научници.

Резултатите од студијата објавена во British Medical Journal (BMJ) сугерираат дека употребата на крвната плазма не успеала да ја намали стапката на смртност или да запре развој на потешка болест, пренесува „Гардијан“.

Резултатите од студијата спроведена на повеќе од 400 хоспитализирани пациенти со Ковид-19 не одат во прилог на досегашните податоци за лекување со крвна плазма кои американскиот претседател Доналд Трамп во август ги нарече „историски напредок“.

Други земји, вклучувајќи ја и Велика Британија, како и Македонија, собираат донирана плазма така што, доколку се покаже ефикасна, може да се користи кај поголем број пациенти.

„Нашата студија покажа одреден, иако слаб ефект кога станува збор за брзината со која пациентите успеаја да се ослободат од вирусот, но оваа постапка не беше доволна за да се каже дека е забележано значително закрепнување на пациентите од оваа болест. Ние едноставно не забележавме клиничка корист кај пациенти кои ги лекувавме со крвна плазма“, рече Сајмон Кларк, експерт за клеточна микробиологија на британскиот универзитет во Ридинг.

Индиски научници ја спровеле студијата врз 464 возрасни лица со Ковид-19 со умерен интензитет, кои биле примени во болниците низ Индија помеѓу април и јули. Пациентите биле поделени во две групи – едната примила две трансфузии на крвна плазма со вообичаена медицинска нега, а втората група имала само вообичаена медицинска нега.

Истражувачите утврдиле дека по една недела крвната плазма подобрила некои симптоми, како што се отежнато дишење и замор, што резултирало со поголема стапка на она што е познато во медицината како „негативна конверзија“, знак дека антителата неутрализираат вирус.

Сепак, примената на плазмата во следните 28 дена не резултирала со намалување на смртните случаи ниту успеала да го спречи развојот на потешки симптоми на болеста.

„Слабото делување на плазмата во оваа студија е разочарувачка за нас научниците, но не е во целост изненадувачка“, рече Јан Џонс, професор по вирусологија на Универзитетот во Ридинг.

Тој верува дека плазмата е поефективна доколку се инјектира кратко време откако пациентот ќе се зарази со Ковид-19.

Затоа ги повикува своите колеги и другите научници ширум светот да не се откажуваат, туку да продолжат со спроведување на студии со плазма како потенцијален третман на Ковид-19, но да им го даваат на ново дијагностицираните пациенти.

„Сè уште немаме доволно достапни третмани во рана фаза за да спречиме развој на потешки последици, и сè додека тоа не стане опција за нас, клучно е да се обидеме да избегнеме инфекција со коронавирус“, рече Џонс.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Објавено пред

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во Нешвил. Трамп најави „пропаст“ доколку Бајден победи на изборите. Бајден вети милиони нови работни места.

По бурната прва дебата, имаше некои измени во правилата, па за време на воведните двоминутни говори на кандидатите, микрофонот беше вклучен само на говорникот, со цел да се избегне прекинување и размена на навреди.

Кандидатите имаа шест теми пред себе – борбата против коронавирусот, позицијата на американското семејство, расното прашање, климатските промени, националната безбедност и начинот на водење на земјата.

Трамп веднаш ја обвини Кина за здравствената криза и рече дека вакцината ќе биде готова во следните неколку недели. Тој објасни како се опоравил откако поминал неколку дена во болницата Волтер Рид.

Бајден ја отвори презентацијата со информација дека 220.000 Американци починале од коронавирус и дека лицето одговорно за таквиот исход не треба да остане на чело на нацијата. Поранешниот потпретседател на САД апелираше до Американците да носат маски и вети брза акција против пандемијата доколку биде избран.

„Ветувам дека ќе направам план“, рече Бајден.

Трамп рече дека рокот од неколку недели за вакцината е реален, но дека е можно таа да биде готова до крајот на годината. Тој исто така изјави дека ѝ укажал на армијата да распредели 100 милиони дози од вакцината.

„Нè чека мрачна зима, бидејќи немаме план“, одговори Бајден. Бајден вети дека ќе го нападне вирусот, но рече дека е потребен систем за да се заштити нацијата од ширењето на ковид-19.

Трамп веднаш ги нападна градовите и државите предводени од демократите, наведувајќи ги Њујорк и Калифорнија како места кои целосно се затвориле и умираат.

Претседателот на САД уште еднаш силно се спротивстави на затворањето на земјата, изјавувајќи дека ваквиот потег ќе предизвика економска катастрофа.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија1 час

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет1 час

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија1 час

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија2 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт13 часа

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија13 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија14 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион15 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија17 часа

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет17 часа

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет18 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија19 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија21 час

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа21 час

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија1 ден

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион1 ден

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет1 ден

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија1 ден

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет1 ден

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Досие