Контакт

Свет

(Видео) Драматична акција среде автопат: уапсен британски дилер со 186 килограми кокаин

Објавено пред

Полицијата во Велика Британија запре група дилери на дрога среде автопатот. На драматична снимка од апсењето, која беше објавена од тамошните медиуми, се гледа како полицајците ги извлекуваат дилерите од возилото и ги фрлаат на земјата.

Снимките направени од хеликоптер покажуваат полициски службеници кои присилно сопираат сино комбе и „нисан кашкаи“, кој се наоѓа зад него.

Британските медиуми објавија дека станува збор за најголемата заплена на кокаин во Велика Британија, чија вредност се проценува на 22 милиона евра.

Детективите дошле до информации за конвојот додека истражувале криминална банда присутна во северна Англија, при што добиле сигурни податоци за движењето на групата и нивните планови.

При апсењето биле пребарани и двете возила, а кокаинот бил пронајден скриен во тајни метални фиоки под лажниот под.

Пакетот од 186 килограми бил под закрила на лидерот на бандата Џејми Симпсон (31), кој детективите го опишале како смирен и арогантен.

Симпсон и тројца членови на неговата банда осудени се вкупно на 35 години затвор. Во рамките на целата операција осудени се вкупно 17 лица на 120 години.

На снимката од хеликоптерот се гледа човек облечен во бело и сиво како лежи на земјата, а полицијата потврди дека токму тој е лидерот на бандата, Симпсон.

Свет

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Објавено пред

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, откако земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот северозападниот дел на Јапонија.

Како што соопшти  јапонската агенција Кјодо, 17 лица се повредени во префектурата Јамагата, по четири во префектурите Нигата и Мијаги, и едно во префектурата Ишикава, во земјотресот што предизвика лизгање на земјиштето и прекин на електричната енергија во некои области.

Поради земјотресот, кој се смета за еден од најсилните земјотреси во Јапонија, без струја останале речиси 10.000 домаќинства.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон вети дека Британија ќе излезе од ЕУ до 31 октомври

Објавено пред

Водечкиот кандидат за британски премиер и поранешен министер за надворешни работи, Борис Џонсон, го потврди своето ветување дека ќе ја извлече Британија од Европската унија до 31 октомври бидејќи во спротивно, како што рече, владата ќе се соочи со катастрофална загуба на довербата.

„Мораме да излеземе до 31 октомври, во спротивно, се плашам дека нашата политика ќе се соочи со катастрофална загуба на доверба“, рече Џонсон во телевизиска дебата, во која учествуваа и останатите четири кандидати за иден премиер, пренесе „Ројтерс“.

Џонсон предупреди дека доколу Британија не излезе од блокот до тој рок, тогаш сите ќе почнат да плаќаат навистина висока цена.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Објавено пред

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од најголемите заплени на кокаин во САД. Покренати се обвиненија против двајца морнари, кои признале дека помогнале во товарење на кокаинот на бродот додека бил на море. Станува збор за Иван Ѓурашевиќ и Фонофаве Тиасаге.

BREAKING: Chopper 3 is live over the Philadelphia Port where federal sources say up to 15,000 kilos of cocaine was seized during a drug bust.The U.S. Attorney's Office says 16.5 tons of cocaine worth $1 billion was confiscated.DETAILS: https://cbsloc.al/2WQYSFd

Posted by CBS Philly on Вторник, 18 јуни 2019

Според истрагата,тие го истоварале кокаинот од 14 чамци. Претпоставките се дека кокаинот бил префрлен на товарниот брод „МСЦ Гајан“ на Бахамите или откако го напуштил пристаништето на тие острови. Дрогата била сокриена во седум контејнери за пренос на стока, а била спакувана на 15. мај од Колумбија. Пратката била на пат кон Европа.

BREAKING: 16.5 tons of cocaine seized from a ship at Philadelphia’s Packer Marine Terminal, federal prosecutors say. “It’s the largest drug seizure in the history of the Eastern District of Pennsylvania.” Estimated value: $1 billion. CBS Philly

Posted by Joe Holden on Вторник, 18 јуни 2019

Бродот кој пловел со знаме на Либерија, стоел и во Перу, Панама и на Бахамите.Вредноста на запленетата дрога се проценува на повеќе од една милијарда долари, објави канцеларијата на државниот обвинител за Источниот округ на Пенсилванија.

,,Ова е најголемата заплена на дрога во историјата на Источниот округ на Пенсилванија. Членови на екипажот на бродот се уапсени и се соочуваат со федерално обвинение, а истрагата е во тек”, соопштија официјални лица.

,,Оваа количина на кокаин може да убие милиони луѓе”, напишаа од обвинителството на Твитер порачувајќи дека остануваат посветени на одржувањето на безбедноста на  границите безбедни и на улиците  од овие смртоносни наркотици.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Седум земји-членки на ЕУ гласале против отворање преговори со Северна Македонија

Седум земји-членки на Европската Унија гласале против отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија на вчерашниот Совет на министрите...

Свет17 минути

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, откако земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Европа19 минути

Џонсон вети дека Британија ќе излезе од ЕУ до 31 октомври

Водечкиот кандидат за британски премиер и поранешен министер за надворешни работи, Борис Џонсон, го потврди своето ветување дека ќе ја...

Свет1 час

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија13 часа

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет14 часа

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ16 часа

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија16 часа

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Европа18 часа

(Видео) Меркел, поради дехидрација, неконтролирано се тресеше на пречекот на Зеленски

Германската канцеларка, Ангела Меркел, изгледаше како да не ѝ е добро и нејзиното тело неконтролирано се тресеше додека денеска во...

Македонија20 часа

Грујевски наредил опремата за прислушување да се сече на парчиња

Ни беше кажано од Горан Грујевски дека опремата за следење на комуникациите ќе ја исечка на парчиња од 5 сантиметри,...

Македонија21 час

УБК прислушувала од аероклубот во Центар

Сведокот Сашо Трајковски во продолжението на сведочењето за предметот за масовното прислушување на СЈО – „Таргет – Тврдина“, рече дека,...

Свет21 час

ОН: Светското население ќе порасне на 9,7 милијарди до 2050 година

Населението во светот старее и иако бројот на жители расте со побавно темпо, сепак се очекува негово зголемување од сегашните...

Регион21 час

(Видео) Тројно убиство во Белград, жртвите биле мачени и фрлени во септичка јама

Во текот на изминатата ноќ по пријава на граѓани, српската полицијата открила три тела во септичка јама зад шопинг-центар во...

Македонија23 часа

Сведок на СЈО: Знаевме каде и како Мијалков и Грујевски се логираат за да прислушуваат

Сашо Трајковски, инженер во поранешната УБК, сведок на СЈО во предметот „Таргет – Тврдина“, во исказ пред судот рече дека...

Спорт23 часа

Мишел Платини уапсен за доделување на СП во 2022 на Катар!

Поранешниот претседател на УЕФА и легенда на францускиот фудбал, Мишел Платини, е уапсен во Нантер, предградие на Париз, поради одлуката...

Свет24 часа

(Видео) Во земјотресите во Кина загинаа 12, а повредени се 134 лица

Бројот на загинати во двата силни земјотреса во Кина се искачи на 12, а бројот на повредени на 134. Спасителите...

Свет1 ден

(Видео) Четворица повредени, пукотници и стампедо на прослава во Торонто

Четири лица се ранети при пукање на прославата на првата шампионска титула во НБА-лигата на Торонто репторс на плоштадот „Нејтан...

Македонија1 ден

Судир во ЕУ за почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Членките на ЕУ во понеделникот се судрија во однос на почетокот на преговорите за членство на Албанија и Северна Македонија,...

Македонија1 ден

Необезбедена јама демне во школски двор во Хиподром – родителите стравуваат за децата

Необезбедена јама веќе неколку месеци стои без заштитна ограда во дворот на основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром (општина...

Hitech1 ден

„Хуавеј“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеј“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат 30 милијарди долари помали...

Досие