Контакт

Свет

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Објавено пред

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во постројки на компанијата за преработка на нафта Арамко и на нафтеното поле Хураис.

Саудиската нафтена компанија Арамко тврди дека ова апостројка е најголемата фабрика за стабилизација на сировата нафта во светот. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути претходно изведуваа вакви или слични напади, но овојпат не ја презедоа одговорноста за нападите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

ЕУ за забрана на извоз на оружје во Турција

Објавено пред

Советот на ЕУ за време на состанокот во Луксембург ја повика Турција да ја прекине воената акција во североисточниот дел на Сирија.

Советот ги повика и земјите членки да ја разгледаат опцијата за прекин на извоз на оружје за Анкара. Во заклучоците од состанокот е оценето дека во тек е турска воена операција со големи последици која претставува сериозно поткопување на стабилноста и безбедноста на целиот регион.

Советот на ЕУ најави состанок на работните групи кои ќе ги координираат позициите на земјите членки на Унијата во процесот на прекин на извоз на оружје за Турција.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Во гроб во Индија пронајдено живо бебе

Објавено пред

Новородено женско бебе било пронајдено закопано живо во северната индиска држава Утар Прадеш, јавува Би-би-си.

Маж го пронашол бебето ставено во сад и положено во гробот кога отишол да ја погреба својата новородена ќерка, која починалa неколку минути по раѓањето. Мажот веднаш повикал полиција и бебето било однесено во болница, а нејзината здравствена состојба се подобрува.

Полицијата соопшти дека ги бара родителите на бебето и испитува кој ја закопал жива.

Началникот на локалната полиција изјави дека бебето го пронашол дуќанџија чија ќерка била родена предвреме и починала во четвртокот. Во вечерните часови тој отишол да го погреба нејзиното тело и пронашол живо закопано бебе.

„Додека копале гроб за нивната ќерка, со лопатата удриле во некаков вид корпа и ја извлекле надвор. Во неа пронашле живо бебе“, објаснил началникот.

Полицијата се сомнева дека родителите намерно го погребале бебето.

Во Индија жените се сметаат како финансиски товар, особено во сиромашните семејства. Поради ова, вообичаени се абортуси на женски фетуси, но не е реткост и да се убие женско новороденче.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанскиот суд издаде наредба за апсење на Пучдемон

Објавено пред

Врховниот суд во Шпанија издаде европски налог за апсење на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон.

Според информациите, налогот е издаден кога судот претходно ги осуди каталонските сепаратисти на затворски казни од 9 до 13 години поради нивната улога во неуспешното прогласување независност на Каталонија во 2017 година.

Стотици студенти и јавни службеници се собраа денес на протести во неколку делови на Барселона по затворањето на сепаратистичките лидери во Каталонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ1 час

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија2 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија2 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија3 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија6 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет6 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ7 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ7 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија8 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија9 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа10 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа10 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт19 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија1 ден

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ1 ден

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион1 ден

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура1 ден

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија1 ден

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија1 ден

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Досие