Контакт

Европа

(Видео) Европската агенција за лекови со конечен став: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна за употреба

Објавено пред

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот.

Како што беше посочено на прес-конференцијата, вакцината не е поврзана со поголем ризик од тромбоза, но по анализите и натаму не може целосно да се исклучи сомнежот дека во некои случаи дошло до нуспојави.

Директорката на Агенцијата, Емер Кук на националните власти им препорача да ја подигнат свеста за можните несакани ефекти и внимателно да ги следат.

Таа додаде дека се потребни и понатамошни истражувања за инцидентите поврзани со згрутчување на крвта по вакцинирањето со вакцината на „Астразенека“.

Кук рече дека при вакцинирање на милиони луѓе, не може да се исклучи дека ќе се појават и ретки случаи на развој на нуспојави.

Експертите наведоа дека ваквите случаи се ретки, дури и кај 20 милиони вакцинирани лица.

Комитетот за безбедност на ЕМА периодов изврши детална проценка на малиот број случаи поврзани со појава на згрутчување на крвта, до кои дошло кај лица кои претходно примиле вакцина од „Астразенека“.

По извештаите за случаи на згрутчување на крвта, многу земји во Европската Унија престанаа да ја користат вакцината на британско-шведската компанија, што дополнително ја одложи и така бавната кампања за вакцинација.

Многумина од нив најавија дека ќе ја чекаат финалната проценка и препорака на ЕМА.

Во претходните денови, ЕМА и Светската здравствена организација (СЗО) препорачаа продолжување на имунизацијата со вакцината на „Астразенека“ додека траат анализите, истакнувајќи дека нејзините предности ги надминуваат можните ризици.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Објавено пред

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да се вакцинираат со неа, изјави денеска шведски лекар за телевизијата СВТ.

Јохан Стируд од Медицинското здружение на шведската престолнина рече дека нема доволно доброволци за „Аастра зенека“, па затоа вакцините мора да се фрлат доколку не се искористат за неколку часа.

Во Шведска давањето на вакцината од британско-шведскиот производител е ограничена на лица над 65 години откога во светот беа пријавени ретки случаи на згрутчување на крвта како несакан ефект по примањето.

СВТ известува дека некои пациенти ги откажуваат закажаните термини кога ќе дознаат дека ќе примат вакцина од „Астра зенека“.

Стируд, како и Европската агенција за лекови (ЕМА) и Светската здравствена организација (СЗО), нагласува дека придобивките од оваа вакцина се многу поголеми од ризиците, па ги повика луѓето да се вакцинираат.

Отфрлање на вакцината oд „Астра зенека“ е забележано и во Хрватска, која во моментот има најголем број дози токму од оваа вакцина, објавија хрватските медиуми, кои ја пренесуваат изјавата од шведскиот доктор.

Прикажи повеќе...

Европа

Грета Тунберг донира 100 илјади евра за праведна распределба на вакцините

Објавено пред

Шведската активистка за климата, Грета Тунберг (18), најави дека ќе донира 100.000 евра за поправедна дистрибуција на вакцините против Ковид-19.

Средствата се наменети за механизмот „Ковакс“ на Светската здравствена организација (СЗО) за обезбедување еднаков пристап до вакцините против Ковид-19 за земјите во развој, рече Тунберг на прес-конференција со шефот на СЗО, Тедрос Гебрејсус.

„Меѓународната заедница мора да стори повеќе за да се реши трагедијата со нееднаква дистрибуција на вакцини (…) зашто, како во случајот со климатската криза и тука првин мора да им помогнеме на најранливите“, рече шведската активистка.

Според СЗО, во многу богати земји едно од четири лица ја примило првата доза осд вакцината против Ковид-19, а во посиромашните земји едно од 500 лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Објавено пред

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет илјади квадратни метри, кој пред 1968 годинина бил дел од паркот „Стромовка“, изјави шефот на овој прашки округ, Јан Чизински.

„Градскиот совет на Прага ја повика републичката влада да почне преговори за просторот што моментно го окупира руската амбасада за тој да ѝ биде вратен на државата како што беше пред инвазијата на силите на Варшавскиот пакт во 1968 година“, објави Чизниски на својот профил на „Твитер“.

Чешките медиуми објавија дека градските власти планираат да засадат дрвја и цвеќиња во таа област и да ја претворат во парк, како што на таа локација било пред август 1968 година.

Чешка денеска ја напуштија 18 вработени во руската амбасада, кои тамошните власти ги прогласија за персона нон грата, изјави портпаролката на руската дипломатска мисија, Марија Семјонова.

„Осумнаесет вработени во руската амбасада и членови на нивните семејства ја напуштија територијата на Чешка“, изјави Семијонова за агенцијата ТАСС.

Чешки официјални лица тврдат дека овие 18 руски дипломати се членови на руските разузнавачки служби.

Во исто време официјална Прага ги обвинува руските тајни служби за вмешаност во подметнатата експлозија во складиште за муниција во Врбетице во 2014 година, при што загинаа две лица.

Како одговор на ваквиот потег Русија протера 20 вработени во амбасадата на Чешка во Москва.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа5 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија6 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа9 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија10 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија10 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија11 час

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија13 часа

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија14 часа

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија16 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион16 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија17 часа

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа17 часа

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет1 ден

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија1 ден

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија1 ден

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија1 ден

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија1 ден

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од ковид да одат во Собрание

Зоран Заев го загрозува јавното здравје и тера пратеници болни од КОВИД во изолација, во скафандери да одат во Собрание,...

Досие