Контакт

Свет

(Видео) Ерупцијата на вулканот во Исланд спектакл за туристите кои го опседнуваат островот

Објавено пред

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми.

Првата лава почна да излегува од кратерот на вулканот „Фаградалсфјал“ на 19 март оваа година.

Повеќемесечниот спектакл, кој варира од бавен проток на лава до подраматична ерупција на грутки, е голема туристичка атракција што досега привлече повеќе од 300.000 посетители.

Вулканот се наоѓа на полуостровот Рејкјанес, југозападно од главниот град. Тоа е шеста вулканска ерупција во Исланд во последните 20 години, но најдолга во половина век.

„Шест месеци е прилично долга ерупција“, вели вулканологот Торвалдур Тордарсон.

Сепак, количината на исфрлена лава досега, 143 милиони кубни метри, не е ни блиску до рекордот.

„Ерупцијата е посебна во однос на релативно бавниот и стабилен проток на лава“, објасни геофизичарот Халдор Геирсон.

Свет

Саркози мора да се појави пред суд како сведок

Објавено пред

Поранешниот француски претседател Никола Саркози ќе треба да сведочи на судењето на поранешните помошници, кои се обвинети за злоупотреба, одлучи судијата.

Иако Саркози, кој има претседателски имунитет во овој случај, рече дека нема да се појави како сведок на суд, судијата одлучи дека неговото сведочење е неопходно за да се утврди вистината за анкетите на јавното мислење, кои беа наредени додека тој беше шеф на државата.

Судијата исто така смета дека Саркози „веројатно имал влијание врз делата“ за кои беа обвинети неговите поранешни соработници и помошници, пренесува „Гардијан“.

На Саркози му беше наредено да се појави пред судија и да биде сослушан на 2 ноември.

На петмина поранешни соработници и помошници на Саркози помеѓу 2007 и 2012 година, кога тој беше на чело на Франција, им се суди под обвинение за фаворизирање, заговор и злоупотреба на јавни средства за склучување договори со компании за истражување на јавното мислење во вредност од 7,5 милиони евра.

Според францускиот Устав, претседателот има имунитет за дела извршени за време на неговиот мандат, но тоа не го спречува да се појави како сведок на судењето.

Правниот тим на Саркози одби да го коментира овој случај во оваа фаза.

Саркози беше прогласен за виновен кон крајот на септември за нелегално финансирање на својата кампања за претседателските избори во 2012 година. Во овој случај тој е обвинет дека потрошил двојно од законски максималната сума од 22,5 милиона евра за време на кампањата.

Саркози беше осуден за корупција претходно оваа година.

Прикажи повеќе...

Свет

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Објавено пред

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен.

Полицијата интензивно трага по Алекс Мартин, осомничен за ова злосторство, пренесуваат светските медиуми.

Полицијата ја предупреди јавноста дека осомничениот бил вооружен со нож и дека е опасен. На сите што го виделе им било препорачано да пријават во локалната полиција.

Страшното убиство се случило во областа Воклусе, во познатата туристичка област Прованса – Алпите – Азурниот Брег.

Локалните медиуми објавија дека хеликоптер, тим кучиња и други средства биле распоредени во областа за да помогнат во потрагата по осомничениот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Град со големина на грејпфрут, невидено невреме во Австралија

Објавено пред

Град со рекордна големина падна на источниот брег на Австралија оваа недела.

Парчиња мраз со големина на грејпфрут исто така паднаа на некои делови од Квинсленд, објави Националната метеоролошка служба (НМСА).

Бура проследена со силни грмежи и електрични празнења и град со големина на грејпфрут, со дијаметар од 16 сантиметри, го погоди подрачјето северно од Макај 954 километри северно од Бризбејн.

Таков голем град е ретка појава и се случува само под посебни услови, пренесуваат медиумите во светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ4 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија5 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија6 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија6 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет7 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија8 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија8 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија9 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт11 час

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија1 ден

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија1 ден

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Досие