Контакт

Свет

(Видео) Жена во Нигерија снимена како тепа дете и го затвора во кафез за кучиња

Објавено пред

Во Лагос уапсена е жена која била снимена како го тепа 10-годишниот син, потоа го затвора во кафез за кучиња, објави Си-ен-ен. Жената била фатена на основа на снимка што се појавила на социјалните мрежи, соопштила полицијата.

„На снимката е видливо како жената го тепа детето и потоа го заклучува во кафез во кој биле две кучиња. Таа призна дека се работи за неа на снимката и дека детето е нејзин роднина, кој дошол да живее со неа откако ги загубил двајцата родители“, изјави портпаролот на полцијата во Лагос, Бал Елкан.

Инцидентот се случил пред две недели.

„Таа изјави дека се налутила зошто момчето испил џин и го скршил ретровизорот од нејзиниот автомобил. Потоа го заклучила во кафезот на неколку часа. Поради тоа ќе покренеме обвинение за детска злоупотреба“ рекол Елкан.

Жената ќе остане во притвор сè додека не биде изведена пред суд, а детето е згрижено во установа во градот.

Свет

Пукање на универзитет во Мисисипи, има и повредени

Објавено пред

Повторно пукање на факултет во САД. Официјални претставници на Универзитетот „Џексон“ во американската сојузна држава Мисисипи потврдија дека во нивниот кампус дошло до пукање и дека напаѓачот веројатно сè уште се наоѓа во негова близина.

Студентите и вработените се предупредени дека кампусот во моментот е заклучен, а на сите им е упатен совет да се скријат во своите соби и канцеларии.

„Сомнителен напаѓач со огнено оружје е во црна ‘хонда’, Целата заедница во кампусот треба веднаш да се скрие. Кампусот во моментот е заклучен. Ќе ве информираме кога ситуацијата ќе биде решена“, наведува универзитетот на својот налог на „Твитер“.

Полицијата во Џексон потврди дека истражува пукање во кампусот, како и дека едно лице е рането.

„Го истражуваме пукањето во блокот околу улицата Линч, што се случи малку по 11 часот. Според првичните информации, едно машко лице е рането. Неговата состојба засега е непозната. Во моментот нема достапни информации за мотивите за пукањето или за осомничениот сторител“, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп организира ручек за земјите што издвојуваат 2 отсто од БДП за одбраната

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, организира ручек за лидерите на земјите членки на НАТО што издвојуваат два отсто од својот БДП за одбраната.

Ручекот за таканаречените два отсто, као што Трамп ги нарече, беше приреден за девет од 29 лидери на земјите членки на НАТО, пренесоа американските медиуми.

„Ручекот е на моја сметка“, рече Трамп пред лидерите на Велика Британија, Бугарија, Естонија, Грција, Летонија, Полска, Литванија и на Романија.

Агенциите наведуваат дека со овој потег Трамп сакал да ги казни другите членки на алијансата кои не одвојуваат толку за одбраната.

Инаку, Трамп претходно денеска ги откажа сите прес-конференции бидејќи порано се врати во Вашингтон.

Прикажи повеќе...

Свет

Џонсон и Трудо демантираа дека му се потсмевале на Трамп

Објавено пред

Британскиот премиер, Борис Џонсон, го игнорира новинарското прашање за видеото во кое тој заедно со канадскиот премиер и францускиот претседател го исмева однесувањето на американскиот претседател, Доналд Трамп.

Во нивно друштво во Бакингемската палата беа и холандскиот премиер, Марк Рутеи, и британската принцеза Ана, а се слуша како Трудо по повод долгата конференција на Трамп, вели: „Штотуку гледавте како им паѓаат вилиците на луѓето од неговиот тим“.

„Навистина не знам за што се работи. Тоа е целосна глупост и не знам од каде дојде тоа“, рекол Џонсон запрашан за коментар за таквите наводи, пренесе АП.

Новинарите го прашале и Трудо да ја коментира видеоснимката, на што тој рекол дека има добри односи со Трамп. Тој објасни дека тие не се шегувале на прес-конференцијата што вчера ја одржа Трамп, туку на локацијата каде што ќе се одржи следниот самит на Г7, а тоа е Кемп Дејвид, службеното одморалиште на американскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Трудо: Зоране Заев, добредојдовте на масата на НАТО

„Добредојдовте на масата на НАТО, Зоране Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во алијансата“, напиша канадскиот...

Македонија9 часа

Милошоски: Заев и Дескоска се правно неписмени, ги принудија пратениците да не донесат заклучок за членот 11

ВМРО-ДПМНЕ реагира по одлуката на Комисијата за законодавно-правни прашања, на која беше заклучено дека поранешниот претседател Ѓорге Иванов помилувал 56...

Македонија10 часа

Пратениците одлучија дека Иванов помилувал 56 лица преку непостоен член

Собраниската Законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: Како дел од НАТО, Северна Македонија станува фактор за стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на...

Македонија12 часа

Бојан Јовановски останува во притвор, aпелација ја одби жалбата

Апелациониот суд Скопје денеска ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13. „Апелациониот...

Европа13 часа

(Видео) Трамп се налути поради озборувањето, го нарече Трудо дволичен и го напушти НАТО-самитот

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло ја откажа прес-конференцијата и го напушти самитот на НАТО во Лондон. Непосредно пред тоа,  за...

Македонија13 часа

Уставните судии не ја прифатија иницијативата на Чавков за амнестијата

Со шест наспрема три, уставните судии одлучија да не ја прифатат иницијативата на екссиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој го...

Македонија14 часа

(Видео) Вилма Русковска: Не очекував повисока казна

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, вели дека е задоволна од пресудата за Зоран Милески –...

Македонија15 часа

Зоран Милески – Кичеец осуден на три години затвор

Tретообвинетиот за случајот „Рекет“, Зоран Милески-Кичеец е осуден на 3 години затвор откако тој вчера призна вина за случајот и...

Македонија17 часа

Исклучени телефоните во СЈО

Како опомена поради неплатен долг, телекомуникциски оператор им ги исклучи службените телефони на обвинителите, стручните соработници и другите вработени во...

Македонија18 часа

(Видео) Уставен суд ќе почека од парламентот да го толкува Законот за помилување

На денешната седница уставните судии ја одложија точката за нацрт-решението за одлучување за поништувањето на помилувањата кои ги даде експретседателот...

Регион18 часа

(Видео) Во Драч со експлозија урната зграда оштетена од земјотресот

Со контролирана експлозија срушена е шесткатна зграда што се сметала за објект под закана од уривање по земјотресот од 6,4...

Македонија18 часа

Владата ги прифати седумте барања на „Марш за чист воздух“ и ги кани на средба

„Со целосна почит за исклучителната важност на темите што ги загрижуваат сите граѓани во земјата, особено оние од најпогодените градови,...

Свет18 часа

ОН: Идната година ќе биде потребна хуманитарна помош за рекордни 168 милиони луѓе

Хуманитарна помош ќе биде потребна за рекордни 168 милиони луѓе во 2020 година, или едно лице на 45 во светот,...

Македонија18 часа

Заев присуствуваше на прием кај кралицата Елизабета Втора

Премиерот Зоран Заев, кој ја предводи делегацијата на нашата земја на состанокот на лидерите на НАТО во Лондон со кој се...

Свет19 часа

Почнува официјалната процедура за отповикување на Трамп

Конгресот на САД почнува со клучна фаза на почнување постапка за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп поради наводните обиди...

Свет19 часа

Вандали осквернавиле 107 гробови во близината на Стразбур

Вкупно 107 гробови се осквернавени на еврејските гробишта кај Стразбур, во близина на француската граница со Германија, соопштија локалните власти,...

Македонија19 часа

Брисел: Нема промена на правилата за земјите коишто се во процес на преговори

Правилата за земјите коишто се во преговори не можат да се менуваат во средина на играта, но решенијата мора да...

Македонија19 часа

Британскиот министер за одбрана ѝ порача на Шекеринска: Добре дојдовте во НАТО

„Добре дојдовте во НАТО“, ѝ порача британскиот министер за одбрана, Бен Валас, на министерката Шекеринска на средбата во Лондон. Средбата...

Македонија1 ден

Македонец со пасошот на сопругата сакал да ја внесе љубовницата во САД

Македонски државјанин, кој мигрирал во САД, го искористил пасошот на својата сопруга за да ја внесе љубовницата, исто така Македонка,...

Досие