Контакт

Свет

(Видео) Жена која исчезна пред две години рибарите ја најдоа жива во морето

Објавено пред

Колумбијката Анџелика Гаитан (46) е пронајдена папсана и со хипотермија додека лебдела на морето во близина на брегот на градот Пуерто Колумбија во провинцијата Атлантико. Таа е забележана во водата на 26 септември, две години по нејзиното исчезнување. Ја пронашол локалниот рибар Роландо Висабал.

Според колумбиските медиуми, рибарот на почетокот не сфатил дека станува збор за човечко тело.

Видеото, кое бргу се прошири на интернет, покажува како рибарите ја влечат беспомошната жена со помош на јаже.

Според извештаите од болницата, жената пловела во водата околу осум часа и дошла во болница во состојба на шок. Кога закрепнала, Гаитан изјавила дека жали за моментот кога решила да скокне во водата и како самиот Бог ја спасил од давење.

– Благодарна сум, Бог ми даде нова можност да продолжам – рече таа.

Полицијата почна истрага за случајот за да се открие каде била спасената жена во изминатите две години.

Несреќната жена за RCNRadio изјавила дека нејзиниот сопруг ја тепал и малтретирал за време на последните две бремености, пренесува DailyMail, а таа не можела да избега поради децата. И откако го пријавила неколку пати, сè се враќало по старо.

Во друго интервју таа рече дека била заклучена во сопствената куќа и нејзиниот сопруг ѝ забранувал да користи тоалет. Тој ја тепал и се обидел да ја убие во 2018 година.

Според нејзиното сведочење, пред две години избегала и шетала по улиците шест месеци сè додека не била примена во засолниште за жени, каде што кажала дека била исто така малтретирана и не го нашла засолништето по кое копнеела.

„Жените ја исклучуваа водата додека се туширав или ставаа течен сапун во мојот сок“, рече таа.

Свет

Бразилски сенатор почина од инфекција со коронавирус

Објавено пред

Бразилскиот сенатор Аролде де Оливеира почина од компликации поврзани со Ковид-19.

Оливеира (83) почина од повеќекратно откажување на органите предизвикано од инфекција со коронавирус. „Си-ен-ен“ известува дека пред да почине тој бил хоспитализиран повеќе од 15 дена во Рио де Жанеиро. Тој е првиот член на бразилскиот конгрес кој починал од коронавирус.

Оливеира, конзервативен сенатор од државата Рио де Жанеиро, бил тесно поврзан со претседателот Жаир Болсонаро и служеше во Конгресот повеќе од 35 години.

Државата Рио де Жанеиро прогласи тридневна жалост во чест на Оливеира, соопшти канцеларијата на гувернерот.

Прикажи повеќе...

Европа

Британија ќе забрани влез за граѓани од ЕУ кои биле во затвор повеќе од една година

Објавено пред

Велика Британија објави дека од јануари ќе воведе нови правила за забрана за влез на лица од Европската унија со криминално досие, што значи дека ќе бидат третирани исто како и луѓето од остатокот од светот.

Овластувањата ќе стапат на сила на 1 јануари, кога завршува неформалното членство на Велика Британија во ЕУ и таа повеќе не мора да ги почитува правилата на ЕУ за слободно движење.

„Предолго, правилата на ЕУ нè принудија да пуштиме опасни странски криминалци на нашите улици кои ги злоупотребуваат нашите вредности и го загрозуваат нашиот начин на живот“, рече министерката за внатрешни работи, Прити Пател.

„Велика Британија ќе биде побезбедна благодарение на построгите и поправедни гранични контроли, каде странските криминалци, без оглед на националноста, ќе бидат предмет на истата криминалистичка легислатива“.

Со амандманите, кои треба да бидат изгласани пред парламентот денеска, ќе се забрани влез на лица осудени на најмалку една година затвор во Британија. На оние со пократки казни може да им се забрани влез во зависност од нивните случаи, а влезот во Велика Британија во одредени околности може да биде забранет дури и на лица кои не се осудени со затворска казна.

Прикажи повеќе...

Европа

Мајка во Италија напуштила бебе кое имало коронавирус

Објавено пред

Мајка која ја однела својата ќерка во болница откако бебето се заразило со Ковид-19 го напуштила детето, соопштија италијанските лекари.

Кога минатата недела жената и бебето пристигнале во болница во Палермо биле тестирани за коронавирус и биле позитивни. Но, додека бебето се лекувало во градската болница „Ди Кристина“, мајката побегнала и го напуштила детето.

Полицијата почнала потрага по неа, бидејќи таа не реагирала на повиците од медицинскиот персонал.

„Медицинскиот персонал се обидуваше да ја контактира мајката со денови, но не можевме да ја добиеме. Потоа повикавме полиција и рековме дека можеби имаме случај на напуштено дете”, изјави докторката Марилу Фурнари, а пренесува „Сан”.

Според весникот „Ла Република“, жената прво се преправала дека е тетка на четиримесечното бебе, пред да исчезне на 12 октомври. Весникот пишува дека два дена подоцна во болницата се појавило уште едно женско лице, со истото тврдење дека е тетка на детето. Сепак, вработените започнале да се сомневаат и контактирале со полицијата, по што другата жена побегнала.

За среќа, детето оттогаш закрепнало од Ковид-19, болест од која досега починаа 36.000 луѓе во Италија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион3 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет3 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија4 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет4 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија5 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет18 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија20 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ21 час

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија22 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет23 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија23 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија24 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија1 ден

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион1 ден

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Досие