Контакт

Свет

(Видео) Зголемената активност на НАТО во близина на руските граници може да доведе до сериозен инцидент

Објавено пред

Москва предупреди дека зголемувањето на западната воена активност во близина на руските граници на крајот може да доведе до опасни последици. Оваа година се забележани повеќе бродови и авиони на НАТО, кои се приближуваат до територијата на земјата.

Зборувајќи за владиниот весник „Росијскаја газета“, заменик-министерот за одбрана на Русија, Александар Фомин, потсети на неодамнешните блиски средби и ги обвини САД и нивните сојузници дека користат и агресивна реторика.

„Во 2020 година активноста на воздушните и поморските сили на НАТО значително се зголеми, а сè повеќе се појавуваат ситуации што може да доведат до сериозни инциденти. Овие активности беа отворено провокативни. Инциденти беа избегнати само благодарение на високото ниво на професионална обука на руските пилоти и морнари“, рече Фомин.

Тој посочи дека НАТО одржа поморска вежба на истиот ден со прославата на Денот на победата од Втората светска војна и дека се забележани повеќе летови на американски авиони во непосредна близина на руската граница.

Заменик-министерот потсети и на неодамнешните инциденти во кои британски и американски разорувачи влегоа во, како што смета Русија, нејзините територијални води.

Минатиот месец, по упадот на американскиот носач „УСС Џон Мекејн“, што руската морнарица се закани дека ќе го протера од своите води во близина на Владивосток, САД ги нарекоа морските територијални претензии на Москва прекумерни.

„Подготвени сме за професионален и конструктивен дијалог под услов да се почитуваат принципите на меѓусебно почитување и меѓусебните интереси“, заклучи Фомин.

Свет

Германија прва во ЕУ ќе почне да користи третман со антитела на пациенти со Ковид-19

Објавено пред

Германија ќе стане првата земја-членка на ЕУ што ќе започне да користи експериментален третман со антитела, кој му помогна на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да оздраве од Ковид-19, изјави министерот за здравство Јенс Шпан.

„Владата купи 200.000 дози за 400 милиони евра“, изјави Шпан за германскиот весник „Билд ам Зонтаг“.

Таканаречените моноклонални коктели со антитела ќе бидат распоредени во универзитетските болници следната недела, рече тој, додавајќи дека Германија е првата земја во ЕУ што ќе ги користи во борбата против пандемијата, објави британскиот весник „Гардијан“.

Шпан не откри кој е производителот што ќе ги доставува лековите, но потврди дека станува збор за истиот лек што го добил поранешниот американски претседател Трамп.

„Тие дејствуваат како пасивна вакцина. Овие антитела може да им помогнат на пациентите со висок ризик да избегнат посериозна прогресија на болеста“, рече Шпан.

Прикажи повеќе...

Свет

САД го критикуваа насилството на протестите во Русија, Кремљ предупреди на мешање во внатрешните работи

Објавено пред

Американски официјални лица го критикуваа полициското насилство врз демонстрантите во Русија, по што Кремљ ги обвини САД за мешање во внатрешните работи на Русија.

Непосредно пред почетокот на протестот во Москва, Амбасадата на САД издаде соопштение во кое се наведува дека „САД го поддржуваат правото на сите луѓе на мирен протест и слобода на изразување“, но дека „чекорите преземени од руските власти ги потиснуваат тие права“.

Набргу потоа, портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, ги осуди полициските активности што резултираа со апсење на близу 3.500 лица ширум Русија, повикувајќи ги властите да го ослободат Алексеј Навални и веродостојно да го испитаат неговото труење.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги обвини САД за мешање во внатрешните работи на Русија, изјавувајќи за руската национална телевизија дека изјавите се несоодветни и дека американските официјални лица се мешаат во внатрешните работи.

Десетици илјади луѓе вчера излегоа на улиците во Москва, Санкт Петербург и другите поголеми градови во знак на поддршка на Навални, кој беше уапсен пред една недела по враќањето во Русија. Претходно тој беше отруен и се лекуваше во Германија.

Според извештајот на групата ОВД-Инфо, која ги следи политичките апсења, пријавени се 3.430 апсења низ целата земја.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 1.318 нови случаи на коронавирус, 18 лица починале

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 1.318 нови случаи на коронавирус, 18 лица починале, а тестирани се 7.549 лица.

Од почетокот на пандемијата во Србија, вкупно 383.603 лица се разболеле од ковид-19, а 3.886 лица починале.

Српската влада денеска објави дека досега повеќе од 200.000 лица се вакцинирани против коронавирус, како и дека повеќе од половина милион граѓани се регистрирале за вакцинација преку системот за е-влада.

Српските медиуми јавуваат дека се формираат долги редови пред зградата на Саемот во Белград, каде што се врши вакцинација.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија4 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион5 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Регион6 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион7 часа

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет8 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион8 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет9 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион9 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет10 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион23 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ1 ден

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет1 ден

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ1 ден

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет1 ден

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ1 ден

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ1 ден

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија1 ден

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Досие