Контакт

Свет

(Видео) Илјадници евакуирани поради пожарите во Шпанија

Објавено пред

Речиси 2.000 луѓе ги напуштија своите домови кога избувна пожар во провинцијата Андалузија во Шпанија.

Пожарникар загина во пожар што почна минатата среда над летувалиштето „Естепона“ во Коста дел Сол, објави Би-би-си.

Шпанија во неделата испрати војска да им помогне на пожарникарите во планинската област, каде што гори огнот. Првично три места беа евакуирани во неделата и уште три попладне.

Голем облак чад може да се види од далечина од над 10 километри.

Жителите на четири места мораа да ги напуштат своите домови во петокот. Пожарот досега изгоре 7.400 хектари во областа според процените на шпанските медиуми.

Регион

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Објавено пред

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните дождови. Како што пренесуваат домашните медиуми, во инцидентот нема повредени.

Во моментот на несреќата во автобусот имало 15 лица, пренесува АП.

Обилните дождови предизвикаа поплави во Атина и други делови на Грција, а поради невремето многу патишта беа затворени.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Самоубиствен напад на џамија во Кандахар – загинаа над 40 луѓе

Објавено пред

Најмалку 41 човек загина денеска во самоубиствен напад врз шиитска џамија во Кандахар во јужен Авганистан, некогаш големо упориште на талибанците.

Очевидци рекле дека неколку експлозии ја погодиле најголемата џамија во Кандахар, вториот по големина град во земјата, за време на големата петочна молитва.

„ Се подготвувавме за молитва кога слушнавме истрели. Две лица провалија во џамијата и пукаа во чуварите кои возвратија. Еден од нив се разнесе во џамијата, а потоа и другите двајца”, изјави Сајед Рохулах, обезбедување во џамијата.

Претходно денеска, портпаролот на централната болница во Кандахар изјави дека повеќе од 50 луѓе повредени во експлозијата се донесени во болницата.

Слична експлозија се случи пред една недела во напад врз џамија во Кундуз на северот од земјата кога загинаа најмалку 60 луѓе, за што одговорноста ја презеде терористичката организација Исламска држава (ИД).

Локален талибански претставник потврди за АФП дека станува збор за самоубиствен напад и дека е започната истрага.

Прикажи повеќе...

Свет

Руското министерство за одбрана го повика американското воено аташе по инцидентот во Јапонското море

Објавено пред

Руското министерство за одбрана го повика американското воено аташе поради инцидентот со уништувачот на американската морнарица во Јапонското Море, објави руската агенција РИА Новости.

На аташето му е посочено на „непрофесионалните дејствија“ на екипажот на американскиот разорувач, за кои руската армија соопшти дека „грубо ги прекршил меѓународните закони за спречување судир на бродови на море“, пренесе „Ројтерс“.

Претходно денеска, рускиот воен брод го спречи обидот на американскиот разорувач US S Shafi да влезе во руските територијални води во Јапонското Море, објави новинската агенција Интерфакс, цитирајќи го Министерството за одбрана на Русија.

Инцидентот се случи за време на руско-кинеските воени вежби на морнарицата во Јапонското Море, објави „Ројтерс“.

Министерството навело дека екипажот на рускиот брод „Адмирал трибјутс“ испратил предупредување на меѓународниот канал за комуникација за неприфатливоста на таквите акции, а исто така го известил американскиот разорувач дека се наоѓа во област која е затворена за навигација поради воени вежби.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ42 минути

Приведено лице за давање поткуп за гласови во општина Лозово

Во општина Лозово денеска е приведено 50-годишно лице кое нудело пари на гласачи за претстојните избори. Според информациите на МВР,...

Топ3 часа

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет4 часа

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет4 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија6 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ10 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија12 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија12 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија12 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет2 дена

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион2 дена

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Досие