Контакт

Свет

(Видео) Инцидент во Лондон: Навивач истрча на теренот и се запали пред Ѓоковиќ, Надал и Федерер

Објавено пред

Во вториот дел од Лејвер купот во кој се сретнаа екипи од Европа и светот се случи несекојдневна ситуација.

dobivaj vesti na viber

Имено, еден навивач слезе од трибините, седна на бетонот и запали оган, па натпреварот беше прекинат на неколку минути.

Роџер Федерер со денови е централна тема во тенискиот свет поради неговото збогување.

Лејвер купот е можност да се збогува со играњето тенис, а воедно е последен момент кога ќе ги видиме него со Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал како активни играчи на тениски турнир.

Организаторот на Лејвер купот ги одреди термините и двојките за првиот натпреварувачки ден, па Роџер Федерер ќе се збогува од активниот тенис играјќи двомеч со Рафаел Надал.

Регион

Пијан патник принудил авион да слета во Грција

Објавено пред

Авионот на компанијата „Тунис ер“ принудно слетал во Грција бидејќи во него имало пијан патник кој предизвикал нарушување, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Авионот што летал од Истанбул за Тунис морал кратко да слета во Солун.

Грчката полиција соопшти дека маж на возраст од четириесет години е уапсен поради предизвикување неред и загрозување на безбедноста на патниците на комерцијалниот лет.

Уапсениот и претходно ѝ бил познат на грчката полиција за шверц на дрога, а на споменатиот лет патувал со лажни документи.

„ Беше агресивен кон екипажот за време на летот, очигледно бил во пијана состојба“ – изјавил портпаролот на полицијата во Солун во изјава за АФП.

Тој додаде дека поради безбедноста на останатите патници, пилотот принудно слетал во Солун.

Се очекува осомничениот да се појави пред судија во Солун.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Бајден повторно се изгуби, предизвика загриженост за неговото здравје

Објавено пред

Здравствената состојба на шефот на Белата куќа Џо Бајден за време на неговото официјално патување во Порторико уште еднаш го привлече вниманието на корисниците на интернет. Коментарите се појавија под објавата на Републиканскиот национален комитет (РНЦ) на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Во објавеното видео, се гледа како Бајден оди заедно со сопругата и наеднаш застанува и гледа надолу како да бара нешто, а потоа збунето гледа наоколу. Корисниците се прашуваа дали претседателот е добро, изразувајќи загриженост за неговото здравје.

„ Тој никогаш не знае каде да оди или како да се симне од бината. Неговата тајна служба му кажува каде да оди и каде да стои пред настанот за да знаат каде да одат за да го заштитат”, напиша еден корисник.

„ Дали знае каде е? Молете се за него, потребно му е тоа“, повика друг корисник.

„ Мислам дека се обидува да го најде крстот каде што му е кажано да стои“.

„ Изгледа само што влегол во собата и се запрашал: ‘Зошто дојдов овде? ‘ Тоа им се случува на сите, но тој е прилично конзистентен“, се дел од коментарите.

Бајден и неговата сопруга Џил вчера го посетија Порторико, кој беше тешко оштетен од ураганот Фиона. Природна катастрофа ја остави целата територија на државата без струја.

Претходно Бајден направи грешка со што им се заблагодари на американските војници за нивната себичност во војната на Блискиот Исток. А за време на посетата на Израел, направи гаф за холокаустот.

Прикажи повеќе...

Свет

Молдавија подготвена да ѝ даде дел од својата територија на Украина на користење на неколку години

Објавено пред

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, изјави дека нејзината земја е подготвена да ѝ предаде дел од својата територија на Украина на неколкугодишна употреба.

dobivaj vesti na viber

Тоа го кажала за време на разговор со руските пранкери Вован и Лексус, мислејќи дека разговара со премиерот на Украина, Денис Шмигаљ.

„ Знаете, кога бев во Киев, разговаравме за прашањето за селото Ѓурѓулешти (во регионот Чагул во Молдавија, на границата со Романија и Украина) и излеговме со предлог. Вашите луѓе дојдоа и ја погледнаа територијата, која сме подготвени да ви ја отстапиме. Засега се обидуваме целосно да ги решиме правните прашања во врска со пристаништето. Сепак, можеме да ви предложиме земја што ќе можете да ја користите во следните неколку години“, рекла Санду во разговорот со руските пранкери.

Таа го предложи тоа, откако технички експерти дојдоа и ја разгледаа територијата, но не добија одговор од молдавските власти.

„Ме интересира дали сè уште сте заинтересирани за овој предлог или најдовте друго решение“, рече Сандуова во своето обраќање до „украинскиот премиер“. Блогерите го објавија видеото на Телеграм.

Администрацијата на претседателката на Молдавија соопшти дека видеоснимката од разговорот на Маја Санду со руските пранкери е фалсификат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави контактите за набавка на поевтини енергенси и ќе се разгледаат предлозите

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до Владата своите контакти за набавка на поевтини енергенси, за што конкретно е задолжен министерот за...

Македонија9 часа

Ахмети: Во ДУИ немало оган, ниту ќе има

Заврши средбата во седиштето на ДУИ во Мала Речица. По речиси шест часа, лидерот на партијата Али Ахмети рече дека...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: Пред состанокот бев загрижен, истата загриженост ја споделувам и сега

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Димитар Ковачевски изјави дека ја има истата загриженост како и пред...

Свет10 часа

(Видео) Бајден повторно се изгуби, предизвика загриженост за неговото здравје

Здравствената состојба на шефот на Белата куќа Џо Бајден за време на неговото официјално патување во Порторико уште еднаш го...

Свет12 часа

Путин заминал во бункер од каде ги носи клучните одлуки, го предупредил и семејството

Рускиот претседател Владимир Путин наводно подготвува клучни одлуки за можен нуклеарен напад во бункер далеку од Москва, јавуваат западните медиуми....

Економија13 часа

Од 15октомври скопјани ќе имаат парно – АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор

АД ЕСМ и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна...

Европа13 часа

Лукашенко: Украинците постојано провоцираат на границата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини соседна Украина дека испратила 15.000 војници во граничната област за да изгради одбрана...

Регион14 часа

Експлозии во фабрика за оружје во Бугарија, тројца загинати

Две силни експлозии ја потресоа фабриката за оружје „Арсенал“ во Казанлак, јавија бугарските медиуми наведувајќи дека сè уште не е...

Европа15 часа

Вучиќ: Ни претстои најтешкиот период, можеби дури и потежок од деведесеттите години

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, присуствувајќи на презентацијата на комплетот книги „Собраните дела на Милорад Екмечиќ“ во Домот на вооружените...

Македонија16 часа

Обвинителството: Зеќири го оштетил буџетот за речиси 1,5 милион евра, парите завршиле во приватни фирми

Обвинителката Катерина Коларевиќ поднесе обвинение против ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири. Тој се гони за злоупотреба на службената положба...

Економија18 часа

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет18 часа

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет18 часа

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со тешки последици, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина ѝ...

Свет20 часа

Азербејџан ја гранатира Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет20 часа

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи...

Свет20 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Јан, кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Јан на Флорида и во Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови вторпат...

Свет21 час

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет21 час

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансира проектил

Откако Северна Кореја лансира ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет21 час

(Видео) Северна Кореја лансира проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја лансира балистичка ракета, која утринава прелета над Јапонија првпат по пет години, што предизвика предупредување до населението на...

Регион1 ден

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...