Контакт

Свет

(видео) Италијанска пратеничка бара Бил Гејтс да биде уапсен за злосторства против човештвото

Објавено пред

Италијанска пратеничка успеа да ја одведе играта вина за заговор на сосема ново ниво користејќи ја својата пратеничка позиција да го карактеризира Бил Гејтс како криминалец со вакцини и глобалистичка алатка, пренесува РТ.

Бил Гејтс и неговите напори во борбата против коронавирусот се во центарот на најлудите теории, кои посочуваат можни скриени мотиви зад активностите на милијардерот. Минатата недела италијанската пратеничка за Рим, Сара Кунијал, одржа говор што ретко – ако и воопшто – се слуша во кој било парламент.

Во своето страсно обраќање Кунијал ги повика колегите пратеници да им се спротивстават на плановите за задолжителна вакцинација против Ковид-19.

„Зад ваквите настојувања стојат корумпираните елити, длабоката држава“, тврди таа посочувајќи го Бил Гејтс како еден од главните виновници зад кампањата за вакцинирање ако не и за самата пандемија.

Споре Кунијал, Гејтс со децении работи на политика за депопулација и на планови за диктаторска контрола во глобалната политика за да го добие приматот во земјоделството, технологијата и во енергетиката.

Кунијал, која е познат противник на вакцините, го издвои Гејтс како негативец, пред сè, поради кампањите за вакцинирање што неговата фондација ги спроведува со години во помалку развиените земји. Освен што го обвинува милијардерот за стерилизирање милиони жени во Африка и парализирање стотици илјади деца во Индија, Кунијал ги додаде и ГМО и 5Г-технологијата во конспиративната листа на гревови на Гејтс.

Кунијал исто така остро ги критикува строгите мерки за борба против пандемијата на коронавирусот што нејзината земја ги наметна меѓу првите. Според неа, изолацијата ѝ служи и на глобалистичката агенда, а Италијанците биле подложени на инквизиција на лажните науки.

„Нашите деца се тие што ќе изгубат повеќе, кои се силувани души. На овој начин правото на школување ќе се добива само со ракавица за да ги навикне на условна казна, на ропство и на принудно постапување. Вистинската цел на сето ова е тотална контрола. Апсолутна доминација врз човечките суштества, претворени во заморчиња и во робови, кршење на суверенитетот и на слободната волја“, рече Кунијал.

Кога некои од пратениците се обидоа да ја прекинат, претседателот на парламентарниот дом наложи ред затоа што, според него, во слободен парламент секој има право да го искаже своето мислење.

Во својот говор потоа Кунијал побара од италијанскиот премиер да го изведе Гејтс пред меѓународната правда, освен, како што рече таа, ако Џузепе Конте не е и самиот дел од глобалниот заговор на длабоката држава.

„Следниот пат кога ќе добиете телефонски повик од филантропот Бил Гејтс, проследете го директно до Меѓународниот кривичен суд за злосторства против човештвото“, порача Кунијал.

Иако Гејтс во минатото честопати беше цел на теории на заговор, актуелната пандемија на коронавирусот го зголеми интересот за неговата личност. Неговата потрага по вакцина против Ковид-19, како и неодамнешниот патент на „Мајкрософт“ за нејасно опишан уред што ја следи активноста на телото, кренаа голема врева.

И покрај фактот што Гејтс технички се повлече од одборот на „Мајкрософт“ и веќе не е поврзан со корпорацијата, а „злобниот“ патент WO/2020/060606 воопшто не спомнува импланти, некои заклучија дека милијардерот можеби планира да го микрочипира човештвото под маската на вакцинирање на коронавирусот.

Иако тирадата на Кунијал можеби звучи без преседан, таа не е првата личност од висок профил што го напаѓа Гејтс. Рускиот оскаровец Никита Михалков на почетокот на месецов, исто како Кунијал, алармира на националната телевизија за наводен заговор за депопулација и контрола на населението на планетата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Втор ден без нови заболени во Шпанија

Објавено пред

Во Шпанија нема починати од коронавирус веќе втор ден по ред, соопшти шпанското Министерство за здравство.

Вкупниот број на починати е непроменет од неделата и изнесува 27.127, наведе Министерството, пренесе „Ројтерс“.

Со 27.127 жртви на Ковид-19, Шпанија е на шестото место во светот по бројот на починати.

Бројот на новозаразени од коронавирус се зголеми во однос на вчера за 137. Вкупниот број случаи изнесува 286.718, според податоците на порталот „Ворлдометерс“, со што Шпанија е на четвртото место во светот според бројот на заразени од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Објавено пред

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во Црна Гора.

„Ова е резултат на повеќемесечни напори на сите во системот и нашите граѓани. Ви благодариме на довербата. Некои мерки ќе бидат укинати, но бидејќи пандемијата уште трае, остануваат во сила мерките против импортација на вирусот“, соопшти црногорската влада на „Твитер“.

Црна Гора 28 дена по ред нема регистрирано случаи на заболени од коронавирус.

Од почетокот на епидемијата во земјата се регистрирани 324 случаи на заразени од коронавирус, оздравеле 315, а 9 починале.

Прикажи повеќе...

Свет

Сопственици на локали во САД вооружени до заби не им дозволуваат на демонстрантите да се доближат

Објавено пред

Немирите што почнаа поради убиството на Џорџ Флојд во САД многу бргу се претворија во масовни грабежи и вандализам, па затоа во повеќе од 20 града е прогласен полициски час, а на улиците во земјата излезе и Националната гарда.

Први на удар се најдоа продавниците со најлуксузен асортиман и локалите, како супермаркетите и рестораните. Некои Американци се принудени самите да ги заштитуваат своите дуќани од насилните напади на демонстрантите. Едни од тие што на специфичен начин ги заштитуваа локалите беа сопствениците на пекарниците во Кливленд.

Исто така, еден руски ресторан во Сан Диего се бранеше од демонстрантите со тоа што ги распореди своите вработени пред вратата на локалот.

Вот так в Сан-Диего наши ребята уберегли от разгрома ресторан «Пушкин».

Posted by Natalia Slavina on Понеделник, 01 јуни 2020

Најлошо поминаа сопствениците на локалите во Лос Анџелес, кои се појавија пред продавниците со оружје и мачети, но беа приведени од полицијата поради тоа што органите сметале дека тие се дел од групата на демонстрантите.

По неколку часа, тие сепак беа ослободени од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет5 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет5 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија6 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија8 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија9 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија9 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија10 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион12 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија13 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион14 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет15 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет15 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт15 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа16 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет16 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет1 ден

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет1 ден

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија1 ден

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија1 ден

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Досие