Контакт

Свет

(Видео) Кинески политичар во домот криел 13 тони злато, му се заканува смртна казна

Објавено пред

Полицијата почна истрага против поранешниот кинески гувернер, Жанг Ки, кога во подрумот на неговата куќа била пронајдена огромна количина злато.

Покрај 13,5 тони злато, полицијата пронашла милиони јуани во готово, антиквитети, но и извештаи за поседување многубројни луксузни недвижности, пренесува РТ повикувајќи се на локални медиуми.

Против него е поведена истрага за евентуални незаконски активности.

Во Кина политичарите може да бидат осудени на смртна казна поради економски злосторства и корупција, пишува РТ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Израел нападна цели на Хамас како одговор на нападите со запаливи балони

Објавено пред

Израелските одбранбени сили (ИДФ) извршија неколку напади врз воени цели на радикалното движење Хамас во Појасот Газа како одговор на лансирањето балони кои носат експлозив преку границата, информираше израелското Министерство за одбрана, пренесува ТАСС.

„ИДФ нападнаа неколку цели на Хамас на територијата на Појасот Газа, информира прес-службата. Нападот беше извршен како одговор на лансирање балони кои носат експлозив од Појасот Газа на територијата на Израел во текот на изминатата недела“, се вели во соопштението објавено од израелските одбранбени сили.

Според информациите добиени од теренот, нападнати се позициите на вооруженото крило на Хамас „Изедин ел Касам“ на повеќе локации во Газа. Засега нема информации за евентуални жртви или ранети во израелските воздушни напади.

Израел ги погоди целите на Хамас во Појасот Газа четири пати овој месец (на 6, 9, 12 и 13 август) како одговор на нападите со запаливи балони.

 

Прикажи повеќе...

Свет

„Тајмс“: Франција запира само 20 отсто од илегалните мигранти со чамци

Објавено пред

Франција има запрено само еден од пет нелегални мигранти кои се обидуваат да ги напуштат нејзините брегови и да се упатат кон Велика Британија.

„Тајмс“ ја процени бројката заснована на 4.100 нелегални премини оваа година, и на потврдата од британскиот министер за имиграција, Крис Филп, дека Французите запреле уште 1.000 други мигранти да стигнат до Британија.

Како и да е, бидејќи се базира на познатите пристигнувања во Велика Британија – безброј други веројатно пристигнуваат без да бидат откриени – вистинскиот дел од запрените мигранти би можел да биде многу помал.

Бројките се алармантен потсетник за Французите кои не успеаја да го контролираат својот мигрантски проблем. Податоците од минатата недела исто така откриваат дека британската влада вратила само еден од 40 мигранти во ЕУ. Ниту еден од близу 3.000 мигранти кои пристигнале од мај не е вратен назад.

Критиката за справувањето на Франција со мигрантската криза во Ла Манш ескалира бидејќи се зголеми бројот на илегални упади, при што минатиот четврток беа забележани рекордни 235 пристигнувања за еден ден. Пристигнувањата се зголемија на такво ниво што во текот на викендот, Министерството за внатрешни работи беше принудено да побара помош од војската.

Франција, наводно, бара уште 30 милиони фунти за запирање на мигрантите и покрај тоа што Британците ѝ дадоа повеќе од 100 милиони фунти во изминатите шест години за да ги обезбеди своите граници, да го зголеми крајбрежното следење и да ги затвори нелегалните кампови во градовите како Кале.

Британското Министерство за внатрешни работи се надеваше дека ќе воведе систем на повратни информации во австралиски стил, враќајќи ги чамците на море во Франција, но тоа зависи од фактот дали Франција ќе ги прифати назад.

Филп се сретна со француските колеги во вторникот, но не успеаја да се договорат за враќање на мигрантите. Се чини дека Филп не ја исклучува можноста да му дадат пари на Париз, но сепак тврди дека ќе соработува со Франција за план да ги направат премините неизводливи.

Лидерот на партијата „Брегзит“, Најџел Фараж, го критикуваше неуспехот на владата да се справи со кризата, фрлајќи сомнеж на ветувањата на владата за запирање на нелегалните мигранти.

„Министерот за имиграција Крис Филп (за кого никој досега не слушнал) имаше состаноци во Париз и рече дека сега имаме акционен план против нелегалните премини. Не се надевајте многу на тоа“, рече Фараж.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Помпео: Можно е САД може да размислат за санкции против Белорусија

Објавено пред

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД ќе ја разгледаат можноста за воведување санкции против Белорусија како резултат на тековните настани во републиката, пренесува ТАСС.

„Сигурен сум дека ќе разгледаме секоја од овие работи, а најважно е да се напоменат критериумите. Што е тоа што веруваме дека можеме да направиме, не само САД еднострано, туку на мултилатерален начин, да се испорачаат добри резултати за белорускиот народ, без разлика дали ќе стне збор за санкции или за одлуки за испорака на производи? Овие работи допрва треба да се утврдат “, рече Помпео како одговор на прашањето за можните измени во односите меѓу САД и Белорусија во врска со испораките на американска нафта во Белорусија и испраќањето амбасадорот на САД во Минск.

„Ние сме неверојатно вознемирени од изборите и длабоко разочарани што не беа послободни и поправедни. Го видовме ова однесување и порано. Насилството и последиците од него, мирните демонстранти се третираат на начини што не се во согласност со начинот на кој треба да бидат третирани. Не сме решиле каков е соодветниот одговор, но ќе работиме со нашите европски пријатели кои се подеднакво загрижени за тоа што се случи. Сакаме добри резултати за белорускиот народ и ќе преземеме активности во согласност со тоа “, посочи тој.

Белорусија одржа претседателски избори на 9 август. Според првичните резултати обезбедени од белорускиот Централен изборен комитет, актуелниот претседател на Белорусија, Александар Лукашенко, доби 80,08 отсто од гласовите.

Светлана Тихановскаја, која важеше за негов главен противник, се најде на второ место со 10,09 отсто. Таа изјави дека не ги признава овие резултати, сметајќи дека е избрана за шеф на државата, и поднесе жалба до Централниот изборен комитет.

Откако беа објавени резултатите од излезните анкети вечерта на 9 август, во центарот на Минск и другите региони во земјата избувнаа протести, што доведе до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Протестите продолжија на 10 и 11 август. Како резултат на тоа, беа приведени неколку илјади луѓе, а повредени се десетици полицајци и демонстранти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

141 нови случаи на Kовид 19 во земјава, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија31 минута

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија58 минути

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија1 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија2 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ2 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија3 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет4 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија4 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа5 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет5 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија5 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет16 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет18 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија19 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија21 час

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија21 час

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија23 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија23 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија24 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Досие