Контакт

Свет

Лукашенко се избања во Црното море на паузата од разговорите со Путин

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја искористи можноста за време на неговата посета на Русија, на паузата од разговорите со рускиот претседател Владимир Путин, да се ибања во Црното Море.

Лукашенко ја прифати поканата на неговиот руски колега да се искапат во Црното Море. Температурата на водата е плус 16 степени, се наведува во соопштението на телеграмскиот канал „Пул Први“.

Лукашенко пристигна во регионот Краснодар во петокот за да разговара со Путин, а нивната средба траеше повеќе од пет часа. Двајцата претседатели вчера заминаа на брод на Црното море.

Путин и Лукашенко, меѓу другото, разговараа и за ситуацијата што се појави по присилното слетување во Минск на авион на „Рајанер“ кој леташе кон Вилнус од Атина, кога беше уапсен дисидентскиот новинар Роман Проташевич.

Свет

(Видео) Израел бомбардираше позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Објавено пред

Израел синоќа ги бомбардираше позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции.

Израелската страна тврди дека нападите се одговор на запаливите балони, попознати како „балони со бомби“, лансирани од палестинска територија, пренесува Би-Би-Си, додавајќи дека се започнало со собирот на еврејските ултра-десничари кој беше одобрен од новата израелска влада.

Ова е прв поголем конфликт откако беше воведен прекин на огнот на 21 мај, по повеќедневен меѓународен притисок да се стави крај на 11-дневното крвопролевање. Во нападите загинаа повеќе од 250 лица, од кои 68 деца, повеќето од нив во Газа.

Најновите експлозии се слушнаа во средата, во раните часови, пишуваат медиумите.

Радио станицата на палестинското движење Хамас исто така извести дека израелски борбен авион нападнал палестински камп за обука во Газа.

На социјалните мрежи кружат слики и снимки од бомбардирањето, со коментари „повторно се случува“, „разбуди се“, „Израел повторно фрла бомби“.

Неколку часа порано беа испратени неколку „балони со бомби“ од Газа, што предизвика околу 20 пожари близу границата, објави израелската противпожарна служба.

Израелските одбранбени сили (ИД) соопштија дека нивните борбени авиони ги погодиле воените единици предводени од Хамас во градот Кан Јунис во Појасот Газа.

Портпарол на Хамас објави на Твитер дека Палестинците ќе продолжат со својот „храбар отпор“ и ќе ги бранат своите права „сè додека окупаторот не биде протеран од целата земја“.

Засега не е познато дали имало жртви или повредени во нападот.

Прикажи повеќе...

Свет

Четворица убиени во пукање во Чикаго

Објавено пред

Расправија во зграда во населбата Саутсајд во Чикаго се претвори во пукање во кое се убиени четири лица, а четири се повредени, соопшти полицијата.

Пукањето се случило утрово во 5:42 часот и досега никој не е уапсен, пренесува „Ројтерс“.

Полицијата сè уште нема информации за идентитетот на жртвите. Полицијата потврди дека двајца повредени се во критична состојба.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Објавено пред

Епидемијата на коронавирус заврши, соопшти словенечката влада.

Сепак, дел од мерките ќе останат на сила. Како што е најавено, мерките ќе бидат во сила до четврток, а потоа ќе бидат преиспитани.

Според словенечките медиуми, носењето маска ќе остане задолжително на затворено, исто како и употребата на средства за дезинфекција и одржувањето на пропишаното растојание.

„Денеска е последен ден од епидемијата во Словенија. Епидемиолошката состојба во Словенија е поволна. За тоа се залужни сите што се придржуваа до мерките, одлучија да се вакцинираат и пред сѐ се однесуваа одговорно“, изјави портпаролката на словенечката влада, Маја Братус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

(Видео) Израел бомбардираше позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардираше позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Македонија13 часа

Владата го укина полицискиот час, дозволени се прослави и настани

Полицискиот час од утре се укинува, угостителските објекти останува да работат само на отворено, а се дозволува и одржување на...

Топ15 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија17 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија19 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија20 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет20 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија20 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија21 час

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет23 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија23 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет23 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет23 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет24 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија2 дена

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет2 дена

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет2 дена

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија2 дена

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа2 дена

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија2 дена

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Досие