Контакт

Свет

(Видео) Маж пукал во толпа луѓе во центарот на Филаделфија – убиени тројца и над десет ранети

Објавено пред

Три лица загинаа, а најмалку 13 се повредени во пукотница доцна синоќа во Филаделфија, соопштија властите.

dobivaj vesti na viber

Според информациите од некои медиуми, во престрелката загинале три лица, двајца мажи и една жена. Полициската управа во Филаделфија одговорила на извештаите за лице со пиштол во поголема група луѓе, објави телевизијата VPVI.

Полицаец успеал да види како маж пука во толпа луѓе во центарот на градот, а тој пукал и кон него со оружјето, но ниту еден полицаец не е повреден, соопшти полицијата, пренесува АП. Не е јасно дали осомничениот е погоден, а не е позната состојбата на ранетите во престрелката.

Властите велат дека немало апсења, но било пронајдено оружје. Ова е второто најсмртоносно пукање во САД во сабота навечер.

Едно девојче загина, а осум лица се повредени во пукотница што се случила во трговски центар во градот Феникс, во американската сојузна држава Аризона, соопшти полицијата. Полицискиот функционер Енди Вилијамс изјави дека во престрелката се повредени девет лица кои се пренесени во болница, а 14-годишно девојче им подлегнало на повредите.

Порталот Fox29.com наведува дека минатиот викенд во Филаделфија имало дури осум престрелки. Во една од нив, во саботата рано наутро, била убиена трудница откако била застрелана во главата. Бебето било спасено откако било пренесено во локална болница.

Свет

Бајден пристигна во Германија на самитот на Г7

Објавено пред

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден утрово пристигна во Германија.

dobivaj vesti na viber

Бајден во Германија ќе учествува на самитот на Групата седум индустриски развиени земји (Г7) во германскиот град Елмау, на Баварските Алпи.

Посетата Бајден ќе ја отвори со билатерална средба со домаќинот на самитот, германскиот канцелар Олаф Шолц, а потоа ќе има формални и неформални разговори со лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Европската Унија, јавува АП.

Тој и другите лидери на Г7 ќе се обидат да изградат стратегија за обезбедување на енергетски резерви и борба против инфлацијата, со цел да се спречат последиците од конфликтот во Украина.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека на самитот ќе бидат разгледани прашања како што се инфлацијата и други „предизвици во глобалната економија кои произлегуваат од војната на Путин“.

Меѓу прашањата за кои ќе се разговара се ограничувањата на цената на енергијата, кои имаат за цел да го намалат профитот на Русија од нафтата и гасот, изјави американската министерка за финансии Џенет Јелен, пренесе американската агенција.

Официјалните лица, исто така, треба да разговараат за тоа како да се однесуваат одговорно во однос на климатските промени, а истовремено да ги задоволат критичните потреби во снабдувањето со енергија.

Се очекува Бајден денеска официјално да започне глобално инфраструктурно партнерство, кое го нарече „Градење подобар свет“, со цел да се спротивстави на влијанието на Кина во земјите во развој.

По Германија, Бајден во вторник ќе отпатува за Мадрид за да се сретне со лидерите на 30 членки на НАТО со цел да ја координира стратегијата за конфликтот во Украина, наведува АП.

Прикажи повеќе...

Свет

„Сандеј тајмс“: Принцот Чарлс добил 3 милиони евра од поранешен катарски премиер

Објавено пред

Британскиот принц Чарлс примил три пати по еден милион евра од контроверзниот политичар шикот Хамад бин Јасим бин Џабер Ал Тани, поранешен премиер на Катар, за периодот 2011-2015 година на лични средби, пишува „Сандеј тајмс“.

dobivaj vesti na viber

Во еден од случаите, шеикот Хамад му дал на синот на британската кралица 1 милион евра во брендирани чанти во продавницата за луксузна стока Fortnum & Mason, која има кралска повелба за испорака на производи и чај на принцот Чарлс.

Во друг случај, принцот Чарлс добил голема торба со 1 милион евра за време на приватна посета на шеикот Хамад во Кларенс Хаус во Лондон во 2015 година.

Кларенс Хаус објави дека парите веднаш биле донирани на една од добротворните организации на принцот, следејќи ги сите закони.

„Сандеј тајмс“ додава дека двајца советници во кралското домаќинство рачно ги броеле парите што се наоѓале во банкноти од 500 евра.

Парите потоа биле префрлени во приватната банка Coutts и депонирани на сметката на добротворната фондација на Принцот од Велс за проектите на Чарлс за домашни миленици и за одржување на неговата шкотска палата.

На членовите на кралското семејство не им е дозволено да примаат парични подароци, освен како покровители или донатори.

Средбите на принцот со шеикот не се појавуваат во регистарот на официјални ангажмани на кралските личности.

Се тврди дека не биле извршени незаконски плаќања, но откритијата отвораат прашања за случаите на принцот Чарлс. Од 2007 до 2013 година, Ал Тани беше премиер и министер за надворешни работи на Катар, а за тоа време изгради многу блиски односи со кралското семејство.

Сандеј тајмс потсетува дека минатиот ноември поранешниот личен помошник на принцот и директор на фондацијата Мајкл Фосет поднесе оставка во врска со скандалот „титули за пари“.

Прикажи повеќе...

Свет

Мајмунските сипаници наскоро ќе добијат ново име: „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Објавено пред

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира.

dobivaj vesti na viber

Светската здравствена организација минатата недела објави дека работи со „партнери и експерти од целиот свет за да го преименува името на вирусот на мајмунските сипаници и неговите соеви“.

Овие соеви се особено контроверзни бидејќи се именувани по африканските региони.

Минатата година СЗО одлучи да ги именува сите варијанти на Ковид по буквите од грчката азбука за да не ги стигматизира местата каде што првпат се појавија.

Само неколку дена пред СЗО да објави дека ќе го промени името на мајмуните сипаници, група научници во јавно писмо повикаа на „итна потреба да се воведе недискриминаторска и нестигматизирачка номенклатура“ на вирусот.

Во писмото, потпишано и од неколку африкански научници, конкретно се предупредува на „западноафриканските“ и „централноафриканските“ соеви на вирусот мајмунски сипаници. Оваа година се пријавени повеќе од 2.100 заразени со мајмунски сипаници, од кои 84 отсто се во Европа, 12 отсто во Северна и Јужна Америка и само три отсто во Африка.

Тоа не е мајмунска болест

Ојевеле Томори, виролог на Универзитетот Redeemer во Нигерија, поддржува промена на името на видовите на мајмунски сипаници.

„Дури и називот мајмунски сипаници е погрешен“, изјави тој за АФП. „Да бев мајмун, би протестирал. Тоа навистина не е мајмунска болест“.

Вирусот е наречен така затоа што бил откриен меѓу мајмуните во данска лабораторија во 1958 година, но луѓето главно биле заразени со него од глодари. Постоечката епидемија е невообичаена во смисла дека се шири исклучиво преку контакт човек на човек“, вели Оливие Рестиф, епидемиолог од Кембриџ.

„И затоа е фер да се каже дека постоечката епидемија има малку врска со Африка, исто како што брановите Ковид и неговите варијанти имаат малку врска со азиските лилјаци, од каде што првично потекнуваше“, додаде тој.

Стигматизација на Африка

За промената на името се согласува и Мозес Џон Бокари од Универзитетот Нјала во Сиера Леоне. „Мајмуните најчесто се поврзуваат со Африка“, рече тој.

„Дополнително, постои долга и темна историја на споредување на црнците со мајмуните. Ниту едно име на болеста не треба да биде поттик за тоа“. Рестиф нагласува дека оваа дебата е „дел од поширокото прашање за стигматизирање на Африка како извор на болести“.

„Го видовме ова со ХИВ во 1980-тите и за време на епидемијата на ебола во 2013 година“, изјави тој за АФП.

СЗО ќе објави нови имиња за мајмунските сипаници што е можно поскоро, рече првиот човек на организацијата, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Светската здравствена организација во саботата одлучи дека болеста, иако причина за загриженост, сепак не претставува глобална здравствена криза.
„Длабоко сум загрижен за епидемијата на мајмунски сипаници, тоа е очигледно закана што се развива и моите колеги и јас внимателно ја следиме“, рече Тедрос

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Мајмунските сипаници наскоро ќе добијат ново име: „Да бев мајмун, би протестирал, тоа навистина не е мајмунска болест“

Мајмунските сипаници наскоро би можеле да добијат ново име бидејќи постоечкото поттикнува дискриминација и стигматизира. Светската здравствена организација минатата недела...

Македонија60 минути

ВМРО-ДПМНЕ да се извини за лагите за наводното распродавање на македонскиот јазик и идентитетот, велат од СДСМ

„ВМРО-ДПМНЕ лажеше и ги поткопуваше државните позиции со Бугарија ВМРО-ДПМНЕ, во период кога се решаваше евроинтегративниот процес на државата, ширеа...

Македонија1 час

Опозицијата бара оставки од Османи и Маричиќ поради прегоравачките позиции со ЕУ

„Два дена молк од страна на Ковачевски, Османи и Маричиќ за тоа кој направил, кога направил и каков хибриден напад...

Европа1 час

Зеленски: Ќе ги вратиме сите наши градови

Украина ќе ги врати сите градови што ги зазедоа Русите, вклучително и Северодонец, изјави украинскиот претседател, Володимир Зеленски. Како што...

Македонија13 часа

Парада на гордоста во Скопје под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“

Под мотото „Излези за љубов! достоинство, еднаквост, правда“ во Скопје се одржува третото издание на „Скопје прајд“. Учесниците на парадата...

Свет17 часа

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое...

Регион20 часа

Радев: Францускиот предлог можеше да биде многу поуспешен

„Таканаречениот ‘француски предлог’ содржи многу основни бугарски барања, но воопшто можеше да биде многу поуспешен, вклучително и бугарско-македонскиот протокол, доколку...

Македонија21 час

Осуда од македонското МНР за написите „Македонија е Бугарија“ во парламентот во Софија

Македонското Министерство за надворешни работи најостро ги осудува вчерашните написи „Македонија е Бугарија“, кои можеа да се видат во рацете...

Македонија22 часа

Францускиот предлог е голем напредок во наша корист, смета партијата на Љубчо Георгиевски

ВМРО-Народна партија оценува дека со вчерашната одлука на бугарскиот парламент со кој се поддржа францускиот предлог и даде согласност да...

Свет22 часа

Џонсон: Се плашам дека Украина ќе биде принудена да направи лош мир

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека стравува дека Украина може да се соочи со притисок да преговара за мировен договор...

Македонија22 часа

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик. „Кој е тој...

Свет1 ден

(Видео) Возач удри во демонстрантите за право на абортус во Ајова, едно лице повредено

Во вториот по големина град во американската сојузна држава Ајова, Сидар Рапидс, возач влетал кон мирни демонстранти за правото на...

Македонија1 ден

Пендаровски за „Скопје прајд“: прифаќањето на различностите е показател на зрело, демократско и отворено општество

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен

Владата да каже за каков хибриден напад обвинуваат и зошто не бил спречен, дали се прави дефокус од одговорноста за...

Свет1 ден

Путин го нарече Западот циничен: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот нема да има проблем да добие жито од Источна Европа, особено од Русија....

Свет2 дена

Ватикан: Одлуката на американскиот Врховен суд за абортусот е предизвик за светот

Папската академија за живот денеска ја пофали одлуката на Врховниот суд на САД да им дозволи на федералните држави да...

Свет2 дена

(Видео) Бајден за одлуката на Врховниот суд: Ова е тажен ден за нашата земја

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати по одлуката на Врховниот суд да дозволи забрана на абортусот. Тој на почетокот рече...

Македонија2 дена

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Нашата Влада направи сериозни напори и во изминатите години но особено во овој состав во изминатите неколку месеци на повеќе...

Регион2 дена

Петков го повика Ковачевски да се охрабри и да го прифати компромисот

Бугарскиот премиер Кирил Петков го повика својот македонски колега Димитар Ковачевски да биде храбар и да го прифати компромисот предводен...

Свет2 дена

(Видео) Врховниот суд на САД го укина правото на абортус

Милиони жени во САД ќе го изгубат своето законско право да абортираат. Врховниот суд ја укина пресудата со која се...