Контакт

Свет

(Видео) Макрон пристигна во Бејрут

Објавено пред

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, пристигна во Бејрут за да ја изрази својата поддршка по катастрофалната експлозија во пристаништето, што предизвика голема материјална штета.

Од претседателството на Макрон изјавија дека либанскиот претседател, Мишел Аун, ќе го пречека и дека целта на посетата е да му се покаже на Либан дека не е сам.

Подоцна во текот на денот, Макрон ќе има средби со високи претставници во претседателската палата, како и со претставници на граѓанското општество.

Франција, како и некои други земји, испратија екипи на итна помош и спасувачки екипи.

На Либан, кој веќе е во економска криза, ќе му треба поширока помош од меѓународната заедница.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Франција забранува диви животни во циркусите и делфини и орки во морските паркови

Објавено пред

Француските власти најавија дека постепено ќе забранат употреба на диви животни во патувачките циркуси, како дел од новите мерки за заштита на животните.

„Нашиот став кон животинскиот свет се промени“, изјави вчера министерката за екологија Барбара Помпили, најавувајќи и забрана за одгледување на видри поради крзно и чување на делфини и орки во заложништво во морските паркови.

Водечките групи за заштита на животните го поздравија овој потег како историска победа, пишува Би-би-си.

По спроведувањето на новите мерки, во патувачките циркуси повеќе нема да има мечки, тигри, лавови, слонови и други диви животни. Сепак, властите истакнаа дека правилата нема да важат за зоолошките градини.

Помпили исто така рече дека три француски аквариуми повеќе нема да можат да одгледуваат и примаат нови делфини и орки и дека нема да се градат нови морски аквариуми.

Министерката најави пакет од 8 милиони евра помош за циркусите и морските паркови за успешно прилагодување на новите мерки и за изградба на живеалишта за животните кои сега се во заробеништво.

Прикажи повеќе...

Свет

Турција предложи решение за конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан

Објавено пред

Турција и предложи на Русија конфликтот во Нагорно-Карабах да се реши со испробан метод, по примерот на сирискиот модел, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Како што рече тој, би било добро што побрзо да се започне заедничка работа по тоа прашање, исто како што Москва и Анкара работеле во Сирија.

„Досега, овој конфликт не беше решен ниту на билатерално, ниту на мултилатерално ниво. Нерешениот конфликт само ја охрабрува Ерменија“, рече тој, додавајќи дека Азербејџан предолго ја толерирал ерменската окупација.

Според Чавушоглу, прашањето може да се реши и ако Ерменија ги повлече своите трупи од територијата на непризнатата република Нагорно-Карабах.

Турскиот министер соопшти и дека на таа тема се одржал разговор со рускиот претседател Владимир Путин и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Чавушоглу претходно изјави дека Турција е подготвена да го поддржи Азербејџан и на бојното поле и на преговарачката маса.

Прикажи повеќе...

Свет

Азербејџан: Воените операции ќе траат додека Ерменија не се повлече од окупираните територии

Објавено пред

Азербејџан ќе ги продолжи своите воени операции сè додека Ерменија целосно не ги повлече своите сили од окупираните територии.

Ова денеска го рече постојаниот претставник на Азербејџан во ОБСЕ за време на вонредниот состанок на Постојаниот совет на таа организација.

„Баку се надева дека Минската група на ОБСЕ конечно ќе ја разбере сериозноста на намерите на Азербејџан и дека ќе побара целосно и безусловно повлекување на ерменските вооружени сили од окупираните територии. Дотогаш, Азербејџан ќе ги продолжи своите легитимни воени операции“, рече претставникот.

Тој смета дека решавањето на конфликтот е можно само врз основа на норми и принципи на меѓународното право и во меѓународно признатите граници на Азербејџан, со целосно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на републиката.

Во меѓувреме, тамошните власти соопштија дека најмалку едно лице загинало, а три се повредени кога ерменските сили отвориле оган во јужниот азербејџански град Горадиз.

Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалираше на 27 септември, кога започнаа борбите на спорната територија. И Азербејџан и Ерменија прогласија воена состојба и воведоа мобилизација.

Двете земји беа дел од Советскиот Сојуз пред тој да се распадне во 1991 година. Тие веќе четири децении се во конфликт околу регионот Нагорно-Карабах, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, но е под контрола на Ерменците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Македонија5 часа

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион7 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија8 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија8 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион9 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ10 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет10 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија10 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија11 час

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет12 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет12 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет1 ден

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија1 ден

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија1 ден

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија1 ден

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Досие