Контакт

Свет

(Видео) Масивна експлозија го разбуди Хјустон

Објавено пред

Масивна експлозија ги потресла куќите во Хјустон, Тексас, одекнувајќи во градот, кршејќи прозорци и будејќи ги жителите во раните утрински часови, пренесува KTРK-ТВ.

Експлозијата наводно се случила во фабрика во областа Геснер во градот. Камера на влезна врата во една од куќите го снимила моментот на жестоката експлозија.

Од небото наводно паѓал отпад и властите ги замолиле луѓето да ја избегнуваат областа додека се водат прелиминарните истраги.

Сè уште нема извештаи за жртви. Иако нема официјални информации за жртви, еден човек изјави за телевизијата KTРK-ТВ дека видел крвава личност како шета наоколу.

Причината за инцидентот засега останува непозната. Во исто време полицијата го блокира целиот сообраќај во областа.

Свет

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Објавено пред

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од пандемијата починаа над 50.000 луѓе, а половина од човештвото се наоѓа во изолација.

Само во последните 24 часа во Италија починаа 760 луѓе, во Шпанија 950, а во Велика Британија 569.

Холандија и Белгија исто така бележат смртност во еден ден, така што во Холандија во последните 24 часа починале 166 луѓе, а во Белгија 183.

Што се однесува до нашиот регион, во Србија во еден ден од коронавирус починале три лица, во Словенија двајца, а во Хрватска еден човек.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Италија нови 760 жртви од коронавирус

Објавено пред

Во Италија во последните 24 часа починале 760 луѓе од коронавирус, со што вкупниот број на починати во оваа земја се зголеми на 13.915.

Според последните податоци, новозаразени се 4.668 лица.

Италија веќе еден месец е земја со најголем број жртви од коронавирус. Најтешка е ситуацијата во северниот дел од земјата, особено во Ломбардија. Гувернерот на Ломбардија, каде денеска починаа 367 луѓе, изјави дека е оптимистичен.

„Ова е уште еден позитивен ден. Намалувањето на бројот на заболени и починати ќе почне за неколку дена“ истакна Атило Фонтана.

Прикажи повеќе...

Свет

Израелскиот министер за здравство има коронавирус

Објавено пред

Многу израелски функционери се наоѓаат во самоизолација откако било потврдено дека министерот за здравство, Јаков Лицман, е позитивен на коронавирус.

Министерот бил и во чести контакти со премиерот Бенјамин Нетанјаху, соопшти Министерството за здравство.

Во Израел се регистрирани речиси 7.000 заболени од коронавирус, а починале 34. Голема ултра-ортодоксна заедница, каде е член Лицман, најмногу е погодена од епидемијата на коронавирус. Многумина од нив на самиот почеток ја прекршуваа забраната за движење, но изгледа дека по зголемувањето на бројот на заболени тие ги прифатија мерките на владата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет43 минути

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија3 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет5 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија6 часа

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија6 часа

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија6 часа

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија7 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ9 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет9 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет10 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија10 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија11 час

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија11 час

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион11 час

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет12 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија12 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет13 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава13 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет14 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија1 ден

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Досие