Контакт

Свет

(Видео) Министер пливал 12 часа до брегот по пад на хеликоптер на Мадагаскар

Објавено пред

Министерот за полиција на Мадагаскар, Серж Геле, е еден од двајцата преживеани во хеликоптерската несреќа на североисточната страна на островот, пишува „Гардијан“.

По падот на хеликоптерот, тој морал да плива до брегот речиси 12 часа.

Во исто време продолжува потрагата по уште двајца патници по несреќата што се случи во понеделникот, соопштија од полицијата и пристанишните власти.

Серж Геле и неговиот колега полицаец вчера наутро одделно пристигнаа на брегот во крајбрежниот град Махамбо, изјави шефот на управата на пристаништето.

На видеото што кружи на социјалните мрежи Геле во маскирна униформа лежи исцрпен на лежалка.

„Сѐ уште не е време да умрам“, рече Геле и додаде дека не е повреден, но дека му е студено.

Спасувачките екипи пронашле 18 тела, а се претпоставува дека во таа хеликоптерска несреќа загинале најмалку 39 лица.

Засега не е позната причината за несреќата.

Свет

ОН: Одобрена резолуција со која се осудува секое негирање на холокаустот

Објавено пред

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одобри резолуција со која се осудува секое негирање на холокаустот и се повикуваат сите нации и компании на социјалните мрежи да преземат активни мерки во борбата против антисемитизмот.

Резолуцијата беше одобрена со консензус, без гласање, пренесе АП.

Амбасадорите на Израел и Германија, кои силно ја поддржаа резолуцијата, ја истакнаа важноста од усвојување на резолуцијата.

„ Живееме во ера во која фикцијата станува факт, а холокаустот станува далечно сеќавање“, рече израелскиот амбасадор во ОН, Гилад Ердан пред Собранието, повикувајќи на поддршка за резолуцијата.

Амбасадорот Ердан, внук на преживеаните од холокаустот, рече дека резолуцијата е обврска да се осигура дека искривувањата и негирањата на холокаустот повеќе нема да се толерираат.

Тој посочи дека платформите на социјалните медиуми, како што се Фејсбук, Твитер и Јутјуб, шират пандемија на искривувања и лаги за холокаустот.

Во резолуцијата се нагласува дека сеќавањето е клучна компонента за спречување на понатамошни акти на геноцид.

Прикажи повеќе...

Свет

Студија: „спутник В“ поефикасна од вакцината на „Фајзер“ против омикрон

Објавено пред

Резултатите од малата руско-италијанска прелиминарна студија покажале дека нивоата на антитела кои го неутрализираат сојот омикрон на коронавирусот кај луѓето вакцинирани со руската вакцина „спутник В“ не паднале толку многу како кај оние кои ја примиле вакцината на компанијата „Фајзер“.

Студијата ја спроведоа научници од италијанскиот институт „Спаланзани“ и институтот „Гамалеја“ во Москва, кои ја направија вакцината „спутник В“, пренесува „Ројтерс“.

Како што се наведува, во истражувањето учествувале 51 лице вакцинирани со „спутник В“ и 17 вакцинирани со вакцината на „Фајзер“.

Истражувачите рекоа дека нивоата на антитела биле земени шест месеци по примањето на втората доза од вакцината и покажале дека оние кои примиле две дози Спутник биле поотпорни на омикрон од оние кои биле вакцинирани со „Фајзер“.

„ Денес е очигледно дека е неопходна бустер-доза“, се наведува во резултатите од оваа прелиминарна студија.

Резултатите од претходната прелиминарна студија на Институтот „Гамалеја“ покажаа дека засилувачката доза на „спутник лајт“ е поефикасна против сојот омикрон во споредба со само две примени дози од истата вакцина.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган ќе патува во Украина: Имам надеж дека ќе завладее мирот

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе отпатува за Украина на почетокот на февруари и дека се надева дека ќе ги собере руските и украинските лидери што е можно поскоро.

„ Се надевам дека мирот ќе завладее во регионот“, рече Ердоган.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков вчера изјави дека Москва ги поддржува напорите на која било земја за решавање на ситуацијата во Украина.

Коментирајќи ја поканата на претседателот Ердоган до претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Владимир Зеленски, да дојдат во Турција на разговори, Песков потсети дека главните несогласувања меѓу Москва и Киев во однос на доцнењето на Украина во спроведувањето на договорот од Минск.

„ Доколку нашите турски партнери можат да влијаат на Украинците и да ги охрабрат да ги исполнат претходно постигнатите договори, тоа може само да се поздрави“, посочи Песков, пренесува РИА Новости.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија38 минути

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет2 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија4 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија5 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија7 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет7 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија8 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија8 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет10 часа

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет10 часа

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт11 час

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа11 час

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија1 ден

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија1 ден

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија1 ден

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија1 ден

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Досие