Контакт

Европа

(Видео) Моментот кога камионот со 39 мртовци пристигнува на својата дестинација

Објавено пред

Надзорни камери го регистрирале моментот кога камионот во кој беа пронајдени 39 мртви тела, стигнал на дестинацијата во индустриска зона на англискиот град Есекс.

Камионот бил снимен од камери на објект во Индустрискиот парк Вотерглејд, а снимката прикажува како камионот минува низ индустрискиот комплекс само половина час пред амбулантата да ги открие мртвите тела на 38 возрасни лица и еден тинејџер.

Камионот марка „сканија“ потекнува од Бугарија, но според досегашните информации, сопственикот е од Северна Ирска. Возилото влегло во Велика Британија пред еден ден, преку пристаништето Холихед.

Станува збор за приколка-ладилник, што ја отвора можноста дека луѓето замрзнале додека камионот ги пренесувал за Британија.

Возачот на камионот, според информациите што им се достапни на британските медиуми, е 25-годишник од Северна Ирска и е уапсен.

Британската полиција попладнево објави дека камионот во Велика Британија влегол од Белгија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Словенија ги ублажува мерките против коронавирус, Италија тоа ќе го стори за 10 дена

Објавено пред

Јавните собири, митинзи и настани во Словенија ќе бидат дозволени од понеделник, 19 април, но на нив ќе може да учествуваат најмногу 100 лица.

Одлуката за епидемиолошки мерки, кои се однесуваат на собири, ја смени Владата на Словенија затоа што претходната забрана беше оспорена од Уставниот суд на иницијатива на граѓаните.

Министерот за внатрешни работи на Словенија, Алеш Хојс, им изјави на новинарите дека доколку состанокот се одржи на отворено и со пропишана физичка оддалеченост, учесниците не треба да носат маски.

Тој посочи дека уставните судии ќе ја делат одговорноста доколку се влоши епидемиолошката состојба, бидејќи Владата во својата одлука се водела исклучиво од интересите на здравствената заштита, а не од политичките мотиви.

Италија ќе започне со олеснување на рестриктивните мерки во многу области, кои беа воведени поради коронавирусот, од 26 април, изјави денеска премиерот Марио Драги.

Почетокот на ублажувањето на мерките беше најавен порано за почетокот на мај.

„Владата презема разумен ризик врз основа на податоци што покажуваат подобрување, иако не драматично“, им рече Драги на новинарите.

Тој додаде дека последната одлука се заснова на претпоставката дека и граѓаните и институциите ќе ги почитуваат регулативите, што ќе го направи успешен овој разумен ризик.

Досега во Италија се регистрирани 3.826.156 заразени лица, додека 115.937 починале.

Додека повеќето земји од Европската Унија се борат со нови зголемени бројки од Ковид-19 и ги засилуваат антипандемиските мерки, Португалија се движи во поинаква насока и од понеделник португалците ќе можат да одат во ресторани, трговски центри и кина.

Часовите повторно ќе се одржуваат во средните училишта и универзитетите, а училиштата за помали деца се веќе отворени, како и градините на кафулињата и рестораните, пишуваат агенциите.

Прикажи повеќе...

Европа

Експертите во страв, во Велика Британија се појави индиска мутација на коронавирус

Објавено пред

Во Велика Британија се откриени нови случаи на заразени со Ковид-19 и тоа, како што велат научниците, со потенцијално нова загрижувачка мутација, која за првпат беше откриена во Индија.

До 14 април, властите забележаа вкупно 77 случаи на овој вид на коронавирус, позната како Б.1.617. Од нив, 73 се евидентирани во Англија и четири во Шкотска.

Видот Б.1.617 во моментов е означен како „под истрага“. Ако се покаже дека е позаразен или поотпорен на нашиот имунолошки одговор, тогаш ќе зборуваме за „загрижувачка мутација“, велат експертите.

Постојат неколку „загрижувачки соеви“ во Велика Британија, вклучувајќи ги и оние што први беа откриени во Кент, Јужна Африка и Бразил, пишува Гардијан.

Овие нови видови на коронавирус содржат различен сет на мутации, иако има некои преклопувања.

На пример, сите три соеви имаат мутација наречена „N501Y“, за која се верува дека го прави вирусот позаразен, додека верзиите од Бразил и Јужна Африка имаат мутација наречена 484K, за која се верува дека му помага на вирусот барем делумно да го избегне нашиот имунолошки одговор.

Варијантата Б.1.617 најпрво била откриена во Индија, но подоцна се проширила и на други делови од светот, вклучувајќи ја и Калифорнија. Експертите се малку загрижени затоа што оваа верзија содржи две мутации на S протеинот што може да ја зајакне неговата способност да избегне имунолошки одговор на нашето тело.

Д-р Пол Хантер од Универзитетот во Источна Англија рече дека тоа е потенцијално вознемирувачка верзија.

„Овие две мутации заедно можат да бидат многу попроблематични од јужноафриканските и бразилските видови кои имаат само една таква мутација, а потеклото од Индија полесно може да навлезе во заштитата на вакцините“, рече Хантер.

Сепак, потребни се дополнителни истражувања за да се утврди точната улога на овие мутации и нивното влијание.

Прикажи повеќе...

Европа

Римски гробари на протест: Повеќе не можеме да се справиме со преполни мртовечници

Објавено пред

Работниците на римските гробишта протестираа затоа што, како што велaт, повеќе не можат да се справат со пренатрупаните мртовечници, обвинувајќи ја владата дека не е во состојба да управува со пандемија на коронавирус.

Директорите на гробиштата велат дека 2.000 тела се натрупани само во римскиот крематориум, со капацитет од 50 лица на ден и дека другите гробишта се преполни.

Градската компанија за погреби претходно оваа недела објави дека се соочува со невидена ситуација и дава сè од себе за да обезбеди дополнителни 60.000 гробни места.

Според компанијата, од октомври 2020 до март 2021 година имало 4763 смртни случаи повеќе отколку во истиот период 2019/2020 година, а негативниот тренд продолжил и во април.

Досега, 116.000 луѓе починаа од Ковид-19 во Италија. Повеќето од нив се наоѓаат на северот на земјата, но во последно време сè повеќе луѓе умираат во централна и јужна Италија.

Демонстрантите положија венци пред Храмот Херкул, во близина на Градското собрание.

Политичарите од опозицијата велат дека таквата ситуација можела да се избегне доколку градските власти ги слушале предупредувањата уште во 2017 година дека треба да се модернизира и прошири крематориумот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Јанша го негира нон-пејперот: Тој документ не постои

Нема документ, па дури и нон-пејпер, со кој Словенија би се залагала за промена на границите на Балканот, е пораката...

Македонија3 часа

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија5 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија5 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија7 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија8 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет9 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа10 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион11 час

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија11 час

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион11 час

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија12 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа1 ден

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Досие