Контакт

Свет

(Видео) Напаѓачот од Нов Зеланд пред нападот слушал српска песна, а на оружјето имал испишано имиња на српски борци

Објавено пред

На Нов Зеланд се случи терористички напад врз две џамии во градот Крајстчрч, во кои убиени се 49 верници, а десетици се ранети. Светските медиуми пренесуваат снимка од автомобилот на напаѓачот, кој се претставува како Брентон Терант, што тој ја емитувал во живо непосредно пред извршувањето на нападот.

Пред влегувањето во џамијата може да се забележи како напаѓачот ја слуша песната „Од Бихаќ до селото Петровац“, пишува српски „Телеграф“. Хрватски „Индекс“ додава дека во песната што ја слушал напаѓачот се споменува и името на осудениот воен злосторник Радован Караџиќ. Оваа видеоснимка може да ја гледате на следниов линк.

На оружјето со кое Теран го извршил нападот имало испишано многу зборови на англиски, но меѓу нив може да се забележат и некои на кирилица.

Меѓу другите, може да се прочитаат и зборовите „Бајо Пивљанин“ и „битка“, а напишани се и имињата Милош Обилиќ, Марко Миљанов Поповиќ, Стефан и Лазар.

Покрај неговите подготовки додека патувал со автомобилот, напаѓачот со камера „Го про“ го снимил и самиот терористички чин, односно убиствата на верниците во џамијата.

Oфицијалните лица на Нов Зеланд го нарекоа овој ден најмрачен во земјата.

Во врска со нападот уапсени се четири лица, од кои три мажи и една жена.

Свет

„Американскиот талибанец” денес излегува од затвор

Објавено пред

Џон Волкер Линд од Калифорнија, познат како „американски талибанец”, кој беше заробен во Авганистан во 2001 година и осуден за поддршка на талибанците, денес ќе биде ослободен од затворот во Индијана.

Откако отслужи 17 од 20 години затвор во градот Тере Хаут, на колку што беше осуден откако призна дека е виновен за поддршка на талибанците, 28-годишниот Линд ќе биде ослободен заради добро владеење.

На неговото ослободување  се спротивставува семејството на Мајк Спен, кој беше убиен во Авганистан за време на бунтот на талибанските затвореници.

Спен го испрашувал Линд непосредно пред нападот, потсетува АП.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Не се смирува Попокатепетл

Објавено пред

Вулканот Попокатепетл, кој се наоѓа во централно Мексико, во близина на Мексико Сити во најновата експлозија исфрли пепел во висона од 3,5 километри кон небото, соопшти службата за цивилна одбрана во земјата.

Вулканот исфрли пепел во средата, по што продолжи да исфрла гасови на висина од 800 метри. Властите ги предупредија жителите да не се приближуваат кон вулканот.

Неговата активност е зголемена по еколошката криза која неодамна се случи во главниот град поради високо ниво на загаденост на воздухот во ова подрачје.

Прикажи повеќе...

Свет

Индискиот премиер Моди постигна историска победа на изборите

Објавено пред

На општите избори победи Индиската народна партија (БЈП) на премиерот Нарендра Моди, рече функционерката на таа партија и министерка за надворешни работи Сушма Свараџ.

„Му честитам на премиерот за оваа голема победа на БЈП. Благодарна сум на луѓето во Индија “, рече Свараџ, според „Ројтерс“.

Во исто време, регионалниот водач на главната опозициска Конгресна партија, Амариндер Синг, го призна поразот на неговата партија.

„Ја изгубивме битката”, изјави Синг, кој е премиер на сојузната држава Пенџаб, за телевизијата „Индија тодеј“.

Гласањето на општите избори во Индија заврши на 19 мај со седмата и последна фаза која траеше повеќе од пет недели.
Изборите се сметаа за референдум за Моди и БЈП, кој усвои националистички тон во обид да ги добие гласовите на хиндуистичкото мнозинство во земјата, заземајќи остар став против Пакистан.

Изборната комисија на Индија ќе ги објави конечните резултати од општите избори во текот на денот.

Според агенциите, Моди и неговиот БЈП се на пат да освојат мнозинство во долниот дом на индискиот парламент.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Дачиќ бил во Сомалија за време на нападот: „Се слушна силна експлозија“

Во моментот кога се случи терористичкиот напад во престолнината на Сомалија, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ се наоѓал...

Свет3 часа

Франција бара истрага дали Сирија употребува хемиско оружје

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека мора да се разгледаат последните тврдења дека сириската влада употребува хемиско оружје. Министерството...

Спорт3 часа

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека...

Европа3 часа

Над 400 милиони луѓе ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент

Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент....

Забава16 часа

Тамара прва од гласовите на жирито, а седма во финалето, гласовите коригирани

Македонската претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, сепак, заврши на седмото место на евровизиското финале и на првата позиција според гласовите...

Македонија18 часа

(Видео) Заев за изјавата на Груби: Рашомонијадата од изјави на крајот ќе биде поткрепена, ќе видиме која е вистината

Премиерот Зоран Заев и натаму не открива колку лица ќе бидат сменети од функциите, ниту, пак, нивните имиња. Тој вели...

Македонија19 часа

Кривични за експретседателот на Регулаторна и тројца членови, со парното ги оштетиле скопјани за 6,6 милиони евра

Одделот за сузбивање  организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како претседател и член на ...

Македонија21 час

Анкета на „Макфакс“: Павле Богоевски треба да поднесе оставка

Во онлајн-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ на прашањето каков епилог треба да има аферата за пратеникот Павле...

Македонија22 часа

Антикорупциската бара кривично да се гони Владимир Панчевски

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење одговорни и службени лица во Основниот суд Скопје 1, меѓу кои и...

Македонија22 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ повторно бара надзорна расправа за адвокатските услуги на власта

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара надзорна расправа за да се расветли скандалот со милионските суми за адвокати ангажирани од јавните претпријатија и...

Македонија23 часа

Оливера Трајковска, Орце Камчев и Иво Котески ќе сведочат за апсењето на Бошкоски

Новинарката Оливера Трајковска, бизнисменот кој важеше близок до поранешната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Орце Камчев, и поранешниот портпарол на МВР,...

Македонија23 часа

Вработени во МВР што работеле на случајот на Бошкоски не знаат кој ја дал наредбата за негово апсење

Судењето за случајот „Тортура“, кој се однесува на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, продолжи со испрашување...

Македонија1 ден

Прекршочна пријава за директорката на Хематологија – не поднела анкетен лист за имотната состојба

Антикорупциската комисија поднесе прекршочна пријава против директорката на Клиниката за хематологија, Ирина Пановска-Ставридис, за неподнесување анкетен лист за имотната состојба....

Свет1 ден

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице...

Европа1 ден

Пресметка со шверцери на дрога во Европа, уапсени 22 лица

Во координирана операција против шверц со дрога во Европа, 22 лица беа уапсени, соопшти Европол. Осомничениот водач на синџирот шверцери,...

Свет1 ден

САД ѝ дадоа рок на Турција да се откаже од купувањето руски противракетен систем

САД ѝ дадоа рок на Турција од две недели да се откаже од купувањето руски противракетен систем „С-400“ во корист...

Европа1 ден

Меј: Парламентот ќе одлучи за нов референдум за брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, синоќа изјави дека на Парламентот ќе му биде дадена можност да гласа за тоа дали ќе...

Македонија2 дена

Прво внатрешни консултации во СДСМ и ДУИ, па ќе продолжат разговорите за нови кадри во Владата

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, остварија средба со која започнаа разговорите за детектирање одредени слабости кај...

Македонија2 дена

Влада: Препораката Охрид да стане загрозено светско наследство е стимул за зголемена работа и акција

Владата пристапува со внимание и сериозност кон комплексните состојби со кои се соочува светското природно и културно наследство во Охридскиот...

Забава2 дена

Копров ѝ се извини на Србија: Жирито беше составено од анонимуси, а не од еминентни автори

Композиторот Григор Копров преку социјалната мрежа „Фејсбук“ ѝ се извини на српската нација поради тоа што од нашето жири не...

Досие