Контакт

Свет

(Видео) Најголемата комета што некогаш е видена ќе помине низ Сончевиот Систем

Објавено пред

Комета каква што досега не е видена во историјата е на пат да помине низ внатрешниот дел на Сончевиот Систем за помалку од една деценија, но астрономите велат дека тоа не е причина за загриженост.

„Кометата 2014 UN271“ првпат беше забележана за време на мисијата за истражување на темната енергија во 2014 година, но набљудувачите не знаеја дека податоците укажуват токму на таа комета сè до овој месец, објавија научните списанија.

Откриена е и именувана од Педро Бернардинели и Гери Бернштајн, така што е позната и како „Комета Бернардинели-Бернштајн“.

„Имавме привилегија да ја откриеме можеби најголемата комета некогаш видена, или барем поголема од која било што досега сме ги проучувале и ја фативме доволно рано за луѓето да гледаат како се развива кога се приближува кон Сонцето и се загрева“, рече Бернштајн од Универзитетот од Пенсилванија.

„Кометата не го има посетено Сончевиот Систем повеќе од три милиони години“, посочи тој.

Поради својата големина, некои ја нарекоа „мега комета“. Се проценува дека е широка од 94 до 370 километри. За споредба, Халеевата комета е широка околу 5,5 км.

Се смета дека астероидот кој играл улога во истребувањето на диносаурусите бил широк околу 11 километри кога го погодил Јукатан, создавајќи кратер широк 200 километри.

„Доколку ‘мега комета’ ја погоди Земјата, тоа би било катастрофално, со глобални последици и климатски промени. Ако ја промаши земјата и падне во океанот, најверојатно ќе предизвика цунами“, сметаат експертите.

Сепак, напоменувааат дека Земјаните не треба да се грижат.

Иако кометата е огромна, потребен е телескоп за да се набљудува, бидејќи нејзината орбита е многу далеку од Земјата. Ќе биде невозможно да се види сè додека не се приближи до внатрешноста на Сончевиот Систем, дури и со најсилниот телескоп. Ова значи дека астрономите не знаат точно кога следната комета со долг орбитален период ќе помине низ нашиот систем сè додека не се приближи до Сонцето.

Другите комети кои почесто кружат околу Сонцето се попредвидливи.

Исто така, постои можност мега кометата на Бернардинели-Бернштајн да „приреди шоу“ на своето прво патување низ внатрешноста на Сончевиот Систем во далечна иднина, така што може да ги изненади набљудувачите десет години однапред.

НАСА вели дека вакви комети, кои имаат орбитални периоди подолги од 200 години, веројатно потекнуваат од Оортовите Облаци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Безос: Благодарност до вработените и купувачите од „Амазон“, вие плативте за летот во вселената

Објавено пред

Џеф Безос, најбогатиот човек во светот, пред неколку дена беше во вселената на десетина минути.

57-годишниот милијардер, полета на работ на вселената девет дена по летот на Британецот, Ричард Бренсон, кој тоа го направи со ракетниот авион на неговата компанија, „Вирџин галактик“.

„Моите очекувања беа големи, но се драстично надминати… Најдобар момент ми беше погледот кон Земјата и нејзината атмосфера. Секој астронаут, секој што бил во вселената вели дека тоа ги менува луѓето. Воодушевени и вчудноевидени сме од Земјата и нејзината убавина Но, исто така и од својата кревкост“, им рече Безос на собраните во Тексас по слетувањето.

Потоа тој го изнесе својот став за тоа како вселенските истражувања можат да бидат клучни за идните генерации.

„Големите работи се покренати од мали. Ова е важно бидејќи градиме патека кон вселената за нашите деца и нивните деца да можат да ја градат иднината и треба да го правиме тоа. Треба да го правиме тоа и за да ги надминеме проблемите тука на Земјата. Поентата е дека ова е единствената добра планета во Сончевиот систем. Пратени се роботски сонди на сите останати планети, но оваа е единствената добра за нас, во тоа ве уверувам. Мораме добро да се грижиме за неа“, додаде тој.

Безос потоа му се заблагодари на неговиот тим во „Амазон“ и на сите клиенти на „Амазон“ што му помогнале да го финансира патувањето во вселената.

„Сакам да се заблагодарам на секој вработен во ‘Амазон’ и секој клиент на ‘Амазон’ затоа што плативте за ова“, рече тој.

„Сериозно, благодарам од срце на секој клиент и вработен во ‘Амазон’. Го ценам тоа“, заклучи Безос.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија над 200 новозаразени за еден ден, властите препорачуваат трета доза

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 202 новозаразени од 8.853 тестирани, а тројца пациенти починале.

Во моментот има 323 хоспитализирани, од кои 10 пациенти се на респиратори.

Од почетокот на пандемијата, 7.098 лица починаа од последиците на вирусот во Србија, додека 719.664 лица беа заразени.

Експертскиот комитет за имунизација им препорача на граѓаните на Србија кои ја примиле втората доза на вакцина пред најмалку шест месеци да им се даде трета доза, базирана на технологијата на РНК, како што се произведени вакцините од компаниите „Фајзер“ и „Модерна“.

Во препораката се наведува дека неколку студии досега покажале оти примената на третата доза доведува до зголемување на имунолошкиот одговор.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија ги заостри мерките за пристигнување на невакцинирани лица од две европски земји

Објавено пред

Германија ги класифицираше Шпанија и Холандија во зони со висока инциденца за коронавирус, а невакцинираните ќе мора да бидат изолирани најмалку пет дена по пристигнувањето од тие земји.

Одлуката се совпаѓа со летните одмори што многу германски семејства ги минуваат на сончевите медитерански плажи на Шпанија или на брегот на Северното Море во Холандија.

Речиси половина од Германците не треба да одат во изолација затоа што ги примиле и двете дози на вакцина против ковид, но само два проценти од населението на возраст под 18 години ги примило тие две дози.

Во Шпанија во последните неколку недели беше забележан брз пораст на бројот на новозаразени. Така, од средината на јуни до средината на јули, бројот на заразени се зголеми за пет пати.

Според шпанските власти, со вакцинирањето на населението и бројот на хоспитализации којшто е под контрола, инциденцата повеќе не е вистински показател за епидемиолошката состојба.

Германија има 17 нови инфекции на 100.000 жители во последните две недели, а во истиот период Шпанија има 624 и Холандија 670 нови случаи на Ковид-19, според Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Патниците од земјите со голема инциденца нема да мораат да бидат во итна изолација во Германија доколку имале Ковид-19 во последните шест месеци.

Новите мерки на германските власти за патниците кои пристигнуваат од Шпанија и Холандија стапуваат на сила во вторник, на 27 јули.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски...

Македонија9 часа

И Катица Јанева е спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева е спроведена од домашен притвор кој го издржуваше во Гевгелија во затворот „Идризово“, каде...

Македонија9 часа

Регистрирани нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на...

Спорт10 часа

Македонското знаме се развиори на олимпискиот стадион во Токио

Македонската олимписка експедиција со осум спортисти и се претстави на светската спортска јавност при претставувањето на свеченоста на отворањето на...

Македонија11 час

(Видео) Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими и Живко Мукаетов одликувани со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов, Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за заслуги за...

Македонија13 часа

Судот ги ослободи Мијалков и поранешните „алфи“, нема доволно докази дека го малтретирале Бошкоски

Кривичниот суд ги ослободи од обвинение поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина припадници на поранешната полициска единица „Алфа“...

Свет14 часа

ЕУ досега донира само три проценти од ветените вакцини, повеќето се од „Астра зенека“

Членките на Европската Унија досега донираа само мал дел од вишокот вакцини против Ковид-19 на сиромашните земји, претежно од „Астра...

Европа15 часа

Француски професор: Враќањето во нормала можеби ќе биде дури во 2023 година

Враќањето во нормалa поради пандемијата на коронавирусот може да се очекува во 2022 година, но дури и во 2023, изјави...

Спорт15 часа

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат...

Топ16 часа

Запленета марихуана вредна речиси 150.000 евра, уапсени двајца поранешни вработени во МВР

Полицијата заплени марихуана вредна речиси 150.000 евра. Дрогата од Албанија преку Македонија требало да стигне во Грција, а организатор на...

Македонија16 часа

Пендаровски ќе ги одликува Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски ќе ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и Живко Мукаетов со Орден за...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски спроведен во „Идризово“ за да ја издржува казната од девет години затвор

Осудениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски, попладнево од домашен притвор бил спроведен во затворот „Идризово“ на издржување на затворската казна...

Топ1 ден

Стрелиште во Гази Баба нелегално продавало муниција, кај негови клиенти пронајдени 300 куршуми

Секторот за оружје при МВР извршил контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена...

Македонија1 ден

Заев: СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на локалните избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево преку социјалните мрежи потврди дека со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се договориле СДСМ...

Македонија1 ден

Антикорупциската бара градоначалникот Мерко да одговара кривично за финансиски малверзации

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, треба кривично да одговара за финансиски злоупотреби во Општината, оцени Државната комисија за спречување на...

Топ2 дена

Загина 21-годишно момче, со камион паднало во Вардар

Момче на 21-годишна возраст загина кога товарното возило што го управувал паднало во Вардар. Возилото е сопственост на фирма од Куманово. Момчето...

Топ2 дена

Ресенец испраќал пораки дека има бомби на повеќе локации во Охрид

Четириесет и шестгодишен ресенец е осомничен дека испраќал пораки во кои лажел дека на неколку локации во Охрид има поставено...

Македонија2 дена

Заев: Пописот нема да влијае врз правата на граѓаните од етничките малцинства

Во интервјуто за емисијата „Конфликт зоун“ премиерот Зоран Заев зборуваше за исходот од претстојниот попис за кој изрази уверување дека...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад со цел да...

Регион2 дена

(Видео) Протести против вакцинацијата во Грција, полицијата употреби солзавец и водни топови

Грчката полиција употреби солзавец и водни топови во Атина за да ја растера толпата што протестира против вакцинацијата против коронавирусот....

Досие