Контакт

Свет

(Видео) Најмалку девет луѓе загинаа во пожарот во Калифорнија

Објавено пред

Најмалку девет лица го загубија животот во пожарот што избувна во северниот дел на Калифорнија, каде што се целосно уништени 6 700 куќи и продавници, соопшти Секретаријатот за шумарство и пожари на Калифорнија.

Пожарот, како што пренесува Ројтерс, официјално стана најразорниот пожар досега во земјата.

„Ова е најлошо сценарио кое можеше да се случи. Вакво нешто досега не сме доживеале”, изјави шерифот на областа Кори Хонеа.

Тој рече дека телата на пет жртви биле пронајдени во или во близина на автомобилите, три во куќа и едно тело е најдено пред една куќа.

Тој додаде дека најмалку 35 лица се водат за исчезнати, а тројца пожарникари беа повредени.

Пожарот беше забележан во четвртокот вечер на работ на националната шума североисточно од Сакраменто, а досега илјадници луѓе беа евакуирани.

 

 

 

 

 

 

Свет

Демонстрантите во Франција го блокираа пристапот до три депоа за гориво

Објавено пред

Големи протести против зголемувањето на цените на горивото се одржауваат низ цела Франција од 17 ноември, при што повеќе од 400 лица беа повредени, информира француското Министерство за внатрешни работи, пренесува „Спутник“.

Демонстрантите во Франција го блокираа пристапот до две депоа за складирање на гориво на „Тотал“, соопшти портпаролот на компанијата. Едно депо за гориво се наоѓа во Верн, во близина на северозападниот град Рен, а другиот во Фос-сур-Мер на југ, а и двете депоа се управувани од „Тотал“.

Третото блокирано депо е во Ла Рошел и е само делумно во сопственост на „Тотал“, истакна портпаролот.

Протестите беа предизвикани од зголемувањето на цените на горивото во Франција. Иако цената на дизелот се зголеми за околу 23 отсто, а цената на бензинот за 15 отсто во 2018 година, уште еден пораст ќе се случи на 1-ви јануари.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран продолжува со извозот на нафта и не потклекнува под санкциите од САД, вели Рухани

Објавено пред

Иран ќе продолжи да извезува нафта и покрај санкциите од САД кои се дел од психолошката војна осудена на пропаст, вели претседателот на Иран Хасан Рухани.

Со повторното воведување на санкции врз третиот најголем производител на нафта од ОПЕК, Вашингтон сака да го присили Техеран да се откаже од својата нуклеарна програма и да ја прекине поддршката на Либан и Јемен преку војници од Сирија.

„Нема да потклекнеме под овој притисок кој е дел од психолошката војна против Иран“, посочи Рухани во говорот кој го одржа во градот Кој.

„САД не успеа да го сопре нашиот извоз на нафта. Ќе продолжиме да извезуваме… Вашата регионална политика не успеа, а сепак го обвинувате Иран за тој неуспех во Авганистан, Јемен и Сирија“, додава Рухани, додека присутните извикуваа „Смрт за Америка!“

Рухани вели дека Вашингтон ја нема потребната меѓународна поддршка за овие санкции и додава дека САД вовеле и привремена резигнација на осум поголеми потрошувачи на иранската нафта.

„Америка е изолирана сега. Иран има поддршка од многу земји. Освен од Ционистичкиот режим (Израел) и неколку земји од регионот, ниедна друга земја не го поддржува притисокот врз Иран од страна на Америка“, заклучува претседателот на Исламската Република.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху: Неодговорно би било распуштање на владата и предвремени избори

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека ќе биде неодговорно да се распушти владата и да се закажат предвремени избори.

Нетанјаху рече дека во секој момент се очекува , министерот за образование, Нафтали Бенет да објави дали неговата партија, Еврејскиот дом, ќе се повлече од коалицијата, објави АП.

Ако Бенет се одлучи за повлекување, тоа ќе предизвика пад на владата и нови избори.

Бенет се закани дека ќе се повлече од коалицијата, бидејќи не се согласува со мировниот договор постигнат со екстремистите од Хамас минатата недела.

Поради договорот што Нетанјаху го постигна со Хамас, израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман поднесе оставка.

Израелскиот премиер, исто така, рече дека ќе стори сé што може за да ја заштити земјата, без оглед на одлуката на неговиот коалициски партнер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа42 минути

Гласањето за доверба на Тереза Меј зависи од уште шест писма

Шест писма ќе одлучат дали довербата во Тереза Меј ќе биде ставена на тест. На противниците на британската премиерка, Тереза...

Македонија43 минути

Анѓушев, наместо Заев на работниот појадок кај Курц

Во Виена започна официјалниот работен појадок за премиерите од Западен Балкан, организиран од австрискиот канцелар Себастијан Курц. На местото на...

Регион43 минути

Студен бран го погоди Балканот, најмногу снег на Маврово

Студен бран пристигна во земјите од Западен Балкан. Во целиот регион, најмногу снег во изминатите 24 часа наврна на Маврово...

Економија1 час

Мисијата на ММФ за Македонија: Економската активност закрепнува, но невработеноста сѐ уште е висока

Враќањето на политичката стабилност и напредокот во решавањето на спорот за името со Грција конкретно ги зголеми шансите за отворање...

Економија2 часа

Фирмите со блокирани сметки уште 1 година ќе може да плаќаат сметки со цесија и преземање долг

Министерството за финансии подготвува измени на Законот за платниот промет, е објавено на Единствениот национален регистар на прописи на РМ....

Македонија3 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија4 часа

Во Маврово 25 сантиметри снежна покривка

Најмногу снег наврна во Маврови Анови и Лазарополе. Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во Маврoви Анови има снежна покривка...

Македонија15 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт15 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа18 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести19 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија20 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет22 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија22 часа

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија24 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски1 ден

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет1 ден

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион1 ден

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Досие