Контакт

Свет

(Видео) Најмалку 19 лица загинаа во пожар во зграда во Њујорк, а околу 60 се повредени

Објавено пред

Најмалку 19 луѓе ги загубија животите, а околу 60 се повредени во пожарот што избувна во зграда во областа Бронкс во Њујорк, изјави на местото на настанот новиот градоначалник Ерик Адамс.

„Тоа ќе биде најлошиот пожар во нашата историја. Знаеме дека имаме 19 мртви, неколкумина во критична состојба и повеќе од 63 повредени“, изјави Адамс во директен пренос на телевизија.

Новиот градоначалник на Њујорк, поранешен полицаец кој ја презеде функцијата на 1 јануари, нагласи дека „ова е вистинска трагедија, не само за Бронкс и градот“.

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат голем пожар и густ црн чад што извира од прозорците на една висока зграда во Бронкс, голема населба во северниот дел на Њујорк.

Пожарникарите првично пријавиле околу триесетина повредени.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден: САД нема еднострано да испраќа војници во Украина

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека нема намера еднострано да испраќа американски војници во Украина, соопшти Белата куќа, откога Вашингтон во состојба на готовност стави околу 8.500 војници поради акумулацијата на руски војници на границата со Украина.

„Само да бидам јасен – нема намери, ниту интерес или желба на претседателот да испрати војници во Украина. НАТО е форум за поддршка на нашите партнери и земјите од источното крило и тоа е фокусот“, се вели во соопштението на Белата куќа, цитирано од „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Французин осуден на осум години затвор во Иран за шпионажа

Објавено пред

По повеќе од една и пол година во притвор во Иран, Французинот Бенжамин Бриер беше осуден на осум години и осум месеци затвор за шпионажа и пропаганда против режимот, а неговото семејство и адвокатот ја опишаа одлуката како политичка и се обратија за помош до француската влада.

36-годишниот Бриер отсекогаш тврдел дека е турист и бил уапсен во мај 2020 година затоа што фотографирал ограничени области со помош на дрон во природен парк во Иран.

Тој е приведен во затворот „Валикабад“ во Машхад на североистокот на земјата и штрајкува со глад од крајот на декември во знак на протест поради условите во притворот. Тој се појави пред судот во Машхад во четвртокот на затворено рочиште, изјавија иранските активисти во егзил.

„Бенџамин Бриер очигледно нема – и никогаш немал – правично судење пред непристрасни судии. Тој нема право на одбрана, нема пристап до точките на обвинението и нема можност да подготвува и презентира одбрана пред судија на револуционерниот суд“, се вели во соопштението на неговиот адвокат Филип Валент за „Франс прес“ изразувајќи загриженост за здравјето на неговиот клиент.

„Семејството на Бенџамин Бриер денеска ги повикува француските власти да му дозволат да се врати дома што е можно побргу“, додаде тој истакнувајќи дека неговиот клиент одлучно ги отфрла сите наводи и моли француските власти да стават крај на овој кошмар.

Француското Министерство за надворешни работи сѐ уште не одговорило на барањето на една новинска агенција.

Десетина странски државјани се задржани во притвор во Иран, главно со двојно државјанство, што невладините организации го осудуваат како политика на земање заложници, која бара отстапки од странските влади. Нивните семејства сметаат дека обвинувањата против нив, како што се шпионажа и закани за државната безбедност, се апсурдни.

Бриер, колку што е познато, е единствениот западен државјанин во Иран, кој нема ирански пасош. Исламската Република организира неколку размени на затвореници со странски земји во последните години.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон: Франција и Германија не го напуштаат дијалогот со Москва

Објавено пред

Францускиот претседателм, Емануел Макрон, изјави денеска дека Франција и Германија нема да се откажат од дијалогот со Москва, но дека цената ќе биде висока доколку Русија одлучи да ја нападне Украина.

Говорејќи на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Берлин, Макрон рече дека Европа и нејзините сојузници се обединети по прашањето за Украина, пренесе „Ројтерс“.

Претседателот на Франција најави дека в петок телефонски ќе разговара со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, и најави дека ќе побара од рускиот лидер да ги разјасни намерите на Русија кон Украина.

Макрон оцени дека преговорите меѓу САД и Русија за Украина се добра работа, но дека допрва треба да покажат јасни резултати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет2 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија3 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа5 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија6 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија7 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија8 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија9 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија10 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија11 час

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија11 час

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет11 час

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет12 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет22 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет23 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа1 ден

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Досие