Контакт

Свет

(Видео) Најмалку 4 загинати во терористичкиот напад во Виена, убиен е еден терорист

Објавено пред

Најмалку четири лица, двајца мажи и две жени, беа убиени во истовремени терористички напади синоќа во центарот на Виена на шест различни локации, соопшти австриското Министерство за внатрешни работи.

Австрија помина непроспиена ноќ, а жителите беа заклучени во своите куќи додека траеше потрагата по терористи.

Министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Неамер, на утринската прес-конференција презентираше нови информации за нападот, информирајќи дека станува збор за тероризам.

Рече дека околу 15 лица се повредени, некои од нив се со исклучително сериозни повреди и се наоѓаат во болници.

Еден од напаѓачите е убиен во акцијата на полицијата и армијата. Министерот Немер објасни дека напаѓачот бил симпатизер на Исламската држава и дека бил извршен претрес во неговата куќа и по тој повод бил одземен видеоматеријал.

Портпаролот на полицијата, Харалд Серес, рече дека полицијата претпоставува дека имало најмногу четири напаѓачи, но тој посочи дека истрагата е во тек.

Се анализираат добиените видеоматеријали, како и изјавите на сведоците.

Напаѓачот кого го убила полицијата имал автоматска пушка, пиштол и мачета со себе.

Свет

САД: Осуден на смрт пред 20 години неможе да биде погубен бидејќи нема инекција

Објавено пред

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инекција на осуденикот Ричард Бернард Мур (55) поради недостиг на инекции.

Официјални лица од затворот јавија дека не успеале на време да ја набават смртоносната супстанца.По повеќе одбиени молби за помилување, Мур требало да биде усмртен минатиот петок со вбризгување на смртоносна инекција.Тој е осуден на смрт пред повеќе од 20 години за убиство на работник за време на грабеж на продавница и од тогаш чека извршување на смртната казна.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес со јачина од 6,2 степени на границата меѓу Чиле и Аргентина

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле. Како што соопшти Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ), епицентарот на земјотресот бил регистриран на длабочина од 162 километри.Нема информации за причинета материјална штета или за жртви.

Прикажи повеќе...

Свет

Калифорнија најави заострување на рестриктивните мерки за Ковид-19

Објавено пред

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом денеска најави можност за заострување на рестриктивните мерки против Ковид-19 во следните два дена. Можно е да биде издадена и наредба граѓаните да останат во своите домови за да се спречи понатамошно ширење на коронавирусот и притисокот врз здравствениот систем кој е пред колапс.

Според него, пресметките за капацитетите во одделите за интензивна нега покажале дека до средината на декември, бројот на пациенти со сериозна клиничка слика може да ги надмине капацитетите во единиците за интензивна нега во државата Калифорнија, доколку не се заострат мерките во борбата против епидемијата.Повеќе од 30 проценти од сите случаи на Ковид-19 во Калифорнија се пациенти со сериозна клиничка слика на кои им е потребна хоспитализација на интензивна нега и приклучување на респиратори.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

САД: Осуден на смрт пред 20 години неможе да биде погубен бидејќи нема инекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инекција на осуденикот Ричард Бернард...

Свет21 минута

Земјотрес со јачина од 6,2 степени на границата меѓу Чиле и Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди пограничната област меѓу Аргентина и Чиле. Како што соопшти...

Свет22 минути

Калифорнија најави заострување на рестриктивните мерки за Ковид-19

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом денеска најави можност за заострување на рестриктивните мерки против Ковид-19 во следните два дена. Можно...

Македонија46 минути

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги започне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија се уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија9 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет11 час

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион12 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија13 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет13 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет15 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија18 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија19 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа19 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија19 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија20 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија20 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет21 час

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија22 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија22 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион22 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Досие