Контакт

Свет

(Видео) Најмалку 6 лица загинаа, а околу 100 се заробени под урнатините на зграда во Лагос

Објавено пред

Најмалку шест лица загинаа, а околу 100 се водат како исчезнати откако вчера се урна зграда во изградба во најголемиот град во Нигерија, Лагос, соопшти шефот на државната служба за вонредни состојби.

Тој рече дека сите расположливи сили во моментов се на терен, дека досега се констатирани шест смртни случаи, четири лица се спасени, а уште три се згрижени со полесни повреди на местото на настанот.

Двајца работници на градилиштето во богатата населба Икоја, каде што се градат многу нови станбени згради, претходно изјавија дека можеби стотина луѓе работеле на зградата во моментот на уривањето.

Зградата беше една од трите кули изградени од приватна компанија. Најевтиниот стан во зградата е продаден за 1,2 милиони долари.

Засега не е познато зошто се урнала зградата.

Сведоци од местото велат дека несреќата била страшна и мислеле дека е земјотрес.

„Почувствував како се движи зградата и знаев дека нешто не е во ред“, вели Олу Апата, кој живее недалеку од урнатата зграда.

Апата додаде дека зградата била во изградба веќе две години. За да биде иронијата поголема, инвеститорот се сретнал со потенцијалните купувачи малку порано истиот ден.

Видеата споделени на социјалните мрежи покажуваат луѓе кои ги пребаруваат урнатините во потрага по преживеани.

Според медиумите во светот, во Нигерија, најнаселената африканска земја, уривањата на зградите се релативно чести поради лошото почитување на прописите, како и поради градежните материјали, кои често се со лош квалитет.

Европа

Омикрон влезе во училиштата во Швајцарија – 2000 лица се во карантин, најмногу деца

Објавено пред

Швајцарските кантони Женева и Вауд ставија во карантин 2.000 луѓе, главно деца, откако во меѓународно училиште беа откриени два случаи на коронавирус од типот Омикрон.

„По два потврдени случаи на сојот Омикрон оваа недела во кампусот Шатоне, меѓународното училиште во Женева, медицинските служби Вауд и Женева заеднички одлучија да ги стават во карантин сите студенти и персоналот на кампусот 10 дена“, се вели во соопштението на женевските власти.

Околу 1.600 лица во карантин во Вауд и Женева се деца, а покрај учениците, тест треба да направат и родители, браќа и сестри.

Швајцарија идентификуваше неколку случаи на новиот сој на Ковид во пет кантони и воведе забрана за влез во земјата на патници кои доаѓаат од Јужна Африка.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски генерал: Ме загрижува бројот на руски војници во Украина

Објавено пред

САД следат доволно знаци и предупредувања за руските воени активности во близина на Украина кои предизвикуваат голема загриженост, изјави началникот на Генералштабот на САД, Марк Мили. Тој додаде дека руската реторика се чини дека е поостра.

Мили одби да шпекулира за опциите што САД би можеле да ги разгледаат во случај на руска инвазија. Сепак, во еден од неговите најобемни коментари за кризата, Мили ја истакна важноста на суверенитетот на Украина за Вашингтон и НАТО.

„ Ако има отворена агресија на руската воена акција во независна национална држава од 1991 година, интересите на националната безбедност на САД и членките на НАТО се во прашање“, рече Мили за време на летот од Сеул до Вашингтон.

Украина соопшти дека Русија собрала повеќе од 90.000 војници по должина на границата.

Но, Москва ги отфрли тврдењата дека се подготвува да го нападне јужниот сосед и го брани своето право да распореди трупи на своја територија како што ѝ одговара.

Кремљ веќе го анектираше црноморскиот полуостров Крим од Украина во 2014 година и оттогаш ги поддржува бунтовниците во борбата против украинските владини сили на истокот на земјата.

Експертите предупредуваат дека неиспровоцираната руска инвазија може да биде дестабилизирачки фактор и да создаде домино ефект далеку подалеку од Украина во време на зголемена загриженост поради намерите на Кина кон Тајван.

Русија и Украина имаат долговековна заедничка историја и беа двете најголеми републики на Советскиот Сојуз до неговиот распад во 1991 година, така што Москва ја гледа амбицијата на својот сосед да влезе во НАТО како навреда и закана.

Од почетокот на последната криза, Москва побара правно обврзувачки безбедносни гаранции од Западот и гаранции дека НАТО нема да ја прифати Украина во членство или да инсталира ракетни системи за цел на Русија.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја предупреди Москва на „високата цена“ доколку ја нападне Украина и го повика рускиот колега да бара дипломатски излез од кризата.

Прикажи повеќе...

Свет

По повлекувањето Курц има право на 11.000 евра месечно

Објавено пред

По целосното повлекување од политичката сцена на Австрија, поранешниот канцелар Себастијан Курц ја губи платата на шеф на пратеничкиот клуб, но делумно, а не веднаш.

Бруто-платата на првиот човек на пратеничкиот клуб изнесува 15.182 евра месечно.

Курц сега има право да добива 75 отсто од последната плата, која во овој случај би била повеќе од 11.000 евра, за шест месеци.

За тоа време Курц може целосно да се посвети на семејството и наоѓање нова работа.

Меѓутоа, за да ги добие тие пари Курц мора да поднесе барање, бидејќи тие приходи не се исплаќаат автоматски. Засега не се знае дали ќе го стори тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава2 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Македонија3 часа

Денеска ќе пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во Бугарија

Денеска се очекува со два воено-транспортни авиона да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа...

Свет13 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа15 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион16 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет17 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија20 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа23 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија24 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Досие