Контакт

Свет

(Видео) На комбето што експлодира во Нешвил бил поставен разглас кој одбројувал до детонацијата

Објавено пред

Американската јавност сè уште е шокирана од експлозијата што се случи денеска, на Божиќ, во Нешвил, главниот град на сојузната држава Тенеси, јавуваат локалните медиуми.

Според тековните информации, најмалку три лица се повредени, а наводно еден од полицајците привремено го изгубил слухот поради детонацијата. Полицијата соопшти дека очигледно станува збор за намерен чин, а градоначалникот на Нешвил, Џон Купер, рече дека местото изгледа како да експлодирала бомба.

Портпаролот на полициската управа, Дон Арон, на утринската прес-конференција изјави дека по пријава за сомнително возило, службениците од Одделот за експлозиви биле испратени во центарот на градот, а набргу потоа, околу 6:30 часот наутро, дошло до силна експлозија поврзана со тоа возило.

Засега не е познато кога сомнителното комбе дошло на Втората авенија во централното подрачје на Нешвил, но се знае дека не било таму синоќа пред 23 часот.

„Веруваме дека експлозијата е намерно предизвикана“, рече Арон.

Според американските медиуми, жена сведок на настанот тврди дека слушнала снимена порака емитувана преку разглас, која ги предупредувала луѓето да се евакуираат, пренесува „Њуз ченел 5“.

„Како да слушнавме пет до шест пукања, мислевме дека не е ништо. По 5 минути повторно ги слушнавме, па повикав полиција. Слегов долу и го видов комбето и слушнав снимка: ‘Во ова возило има бомба, евакуирајте се’“, изјавила жената.

Според нејзините тврдења, по некое време снимената порака се променила, па на граѓаните им било порачано дека имаат 15 минути за да се евакуираат.

„Не успеав да видам дали има некој во комбето, но слушнавме снимена порака ‘Евакуирајте се, во овој автомобил има бомба’. Последното одбројување што го слушнавме беше кога беше соопштено дека ќе експлодира за осум минути, потоа си заминавме“, рекла жената сведок на настанот и додавајќи дека само виделе што се случило подоцна.

Во меѓувреме, претставници на полицијата, ФБИ и пожарникарите се обратиле пред новинарите на самото место, потврдувајќи дека на комбето бил поставен звучник, кој емитувал одбројување.

Органите на редот потврдија дека возилото потоа експлодирало, уверувајќи ја јавноста дека наскоро ќе има одговори што точно се случило.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Индија почна со бесплатна испорака на вакцини во соседните земји

Објавено пред

Од денес Индија, еден од водечките светски производители на лекови, ќе почне да ја дистрибуира вакцината против коронавирус на шест соседни земји.

Првите резерви на вакцини во рамките на програмата за неповратна помош ќе бидат испратени во Бутан, Малдиви, Бангладеш, Непал, Мјанмар и Сејшелите, потврди Министерството за надворешни работи.

Вакцината доаѓа како дел од програмата за помош што значи дека тие земји нема да мора да плаќаат за неа.

Индиската агенција за лекови издаде итно одобрување за употреба на две вакцини против Ковид-19. Зелено светло доби вакцината на Универзитетот во Оксфорд и фармацевтската компанија „Астра Зенека“, како и вакцина од индиската компанија „Бхает биотех“.

Индија во саботата започна програма за вакцинација на околу 300 милиони луѓе.

Прикажи повеќе...

Европа

Фон дер Лаен: Нова зора во САД со доаѓањето на Бајден

Објавено пред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, по повод инаугурацијата на Џозеф Бајден за нов претседател на САД, оценува дека ЕУ, по четири долги години, повторно има партнер во САД.

„Новата зора во Америка се чекаше долго време“, рече Фон дер Лајен.

Говорејќи пред Европскиот парламент, претседателоката на Европската комисија истакна дека САД се најстариот и најдоверливиот партнер на ЕУ и дека ЕУ и САД мора да работат заедно и да бидат лидери во светот.

Фон дер Лаен рече дека борбата против пандемијата Ковид-19 е приоритетна заедничка борба и дека очекува САД, предводени од Бајден, да се вратат на Парискиот климатски договор.

„САД се враќаат, а ЕУ е подготвена да му верува на стариот партнер и да вдахне нов живот во надежта за скапоцено партнерство“, заклучи Фон дер Лајен.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп помилува 143 лица, меѓу кои и поранешниот советник Стив Бенон

Објавено пред

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го помилува поранешниот советник Стив Бенон како дел од последната акција за помилување во која беа опфатени 143 лица.

Во вторникот повеќето американски медиуми рекоа за Бенон дека има многу малку шанси да биде помилуван, меѓутоа тој беше ослободен по апсењето во август под обвинение за проневера на пари од донатор за изградба на ѕид на границата со САД и Мексико.

Меѓу помилуваните се и раперите Лил Вејн и Кодак Блек, потоа финансиерот на кампањата на Трамп, Елиот Бројди, кој призна дека незаконски лобирал во американската влада да ја прекине истрагата за скандалот со корупција во Малезија, а тука е и поранешниот градоначалник на Детроит, Кваме Килпатрик, кој издржуваше 28-годишна затворска казна за корупција, објави „Гардијан“.

Белата куќа го објави списокот на лицата што беа помилувани нешто по полноќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет1 час

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија2 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет14 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет14 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија16 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија16 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија17 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија20 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија20 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија24 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија24 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт2 дена

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија2 дена

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет2 дена

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија2 дена

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Досие